MARCEL: '14 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Sport M/T, Urban Titanium

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MARCEL: '14 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Sport M/T, Urban Titanium

    Salut, de aproape un an sunt posesorul unui tourer si pana acum nu am reusit sa deschid un
    thread spre rusinea mea.Desi nu am parcurs multi km deoarece nu am mai vandut vechea
    masina (o astra diesel) care o folosesc in oras iar civicul a ramas pentru drumuri lungi.
    Initial am vrut sa raman la opel dar dealerul avand si honda am facut un efort si am luat civicul.In balanta cantarind designul, garantia,modularitatea,masa masinii desi pretul unui benzinar la honda era echivalent cu pretul unui diesel la opel si cam aceleasi dotari.
    Stiind ca nu parcurg multi km anual am ramas la benzina, temandu-ma de filtru de particule,dar si de motoarele turbo pe benzina.
    M-am obisnuit cam greu dupa zece ani de diesel.
    Se apropie prima revizie si nu a aparut vreo problema,insa am gasit doua minusuri:
    -plasticul din zona centurilor predispus la zgarieturi,si
    -vopseaua foarte slaba,in patru mii de km s-au adunat destule cipituri pe capota,in ciuda faptului ca aveam grija sa nu am pe nimeni in fata.
    Am sa revin cu poze.

  • #2
    Sa ai noroc de el in continuare. Ce echipare e?
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Multumesc, este sport.

      Comment


      • #4
        Vopseaua. Asta sa fie marea paguba la masina. In rest te vei bucura de fiabilitatea motoarelor Honda. Bine ai facut ca ai renuntat la Opel si motoare diesel.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • #5
          Cum am promis cateva poze
          http://imgur.com/r0xccz9
          http://imgur.com/7i45BGg

          Comment


          • #6
            Foarte fain gardul ala de caramida din spate

            Comment


            • #7
              Eu zic ca e faina si masina
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                Azi am fost la prima revizie,s-a schimbat uleiul si filtrul.Totul ok.

                Comment


                • #9
                  Caut de ceva timp jante pentru a nu mai schimba anvelopele.Cum am primit la achizitionarea masinii setul de gume de iarna cadou, ambele sunt pe 17.Ceva sugestii de jante pana in 400 de euro?

                  Comment


                  • #10
                    Am gasit,si am echipat-o de varaClick image for larger version

Name:	uploadfromtaptalk1459922667570.jpg
Views:	1
Size:	53.5 KB
ID:	722542

                    Trimis de pe al meu SM-G361F folosind Tapatalk

                    Comment


                    • #11
                      Arata foarte bine tourer-ul. Nu sunt un fan al break-urilor dar din lateral Civic-ul Tourer arata foarte sportiv, mergea un Tourer Type R cu un 3.0 TFSI pe el :P.
                      Ce model de jante sunt cele de ti le-ai luat ? Arata foarte bine pe masina parerea mea. Caut si eu un model asemanator dar pe 16". Spor la hondit in continuare

                      Comment


                      • #12
                        anzio spark
                        Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                        '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                        Comment


                        • #13
                          Da, corect, mersi . Vazusem acu ceva zile Anzio Spark Diamond Black si cand le-am vauzt pe cele de pe tourer, mi se parea foarte cunoscut modelul .

                          Comment


                          • #14
                            Salut, am o intrebare legata de jante. Din ce vazusem pe net, diametrul gaurii centrale pentru butuc este de 70.1, e corect ? Daca da, de unde ti-ai luat inelele de centrare ( daca retin bine, dimensiunea butucului e de 64.1 ) ? Multumesc.

                            Comment


                            • #15
                              3.0 tfsi lol, in ograda Honda nu ai găsit nici un motor mai potent te-ai aruncat direct la "fiabilele" motoare vw?
                              Ca fapt divers vw-uri cu swap-uri de motoare Honda am văzut dar invers nimic
                              dinoc
                              Senior Member
                              Last edited by dinoc; 15-08-16, 13:24.

                              Comment

                              Working...
                              X