Reconditionare caseta directie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Xander View Post
    Fiindca probabil au zis generic amortizor, si poate fi flansa sau rulment... Dupa ce demonteaza masina, or sa vada mai bine unde e problema. Eu nu inteleg o chestie: ASKO ti-a zis de amortizor, tu te-ai mai dus la inca 4 service-uri specializate in BMWuri care nu au stiut ce sa iti zica, si ai tras concluzia ca trebuie sa reconditionezi caseta... Ceva nu se leaga...
    La Asko mi-au zis asta auzind zgomotul, fusesem acolo pentru altceva. Am spus eu ca sunt specializati pe BMW, pt ca numai din astea aveau inauntru, ele sunt service-uri multi marca care se afla in zona mea si sunt bine cotate. De 2 ori nu au stiut de unde vine zgomotul, trebuie sa mergi cu masina mai mult ca sa il auzi, s-au uitat la bucsi, tampoane, amortizoare si au spus ca e ok. Al treilea a lansat ideea cu caseta, pt ca nici el nu a vazut nimic si m-a trimis la o statie ITP-al 4-lea sa spun, care la fel a avansat aceeasi idee.

    Comment


    • #17
      Sunt sigur ca cei de la Asko cunosc mai bine zgomotele la FN2 decat orice service multimarca. Caseta are zgomot specific si de multe ori se simte bataia in volan.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #18
        Si mie mi se pare ca am aceleasi simptome cu denivelari dar nu se simte in volan, cand rezolvi problema sa ne spui si noua ce ai schimbat

        Comment


        • #19
          Originally posted by Doc View Post
          Sunt sigur ca cei de la Asko cunosc mai bine zgomotele la FN2 decat orice service multimarca. Caseta are zgomot specific si de multe ori se simte bataia in volan.
          Tocmai asta mi-a dat de gandit, ca nu simt nimic in volan, iar directia este precisa. In plus, zgomotul se aude la plecarea in linie dreapta, dar si la franare. Oricum saptamana asta ma duc cu ea.

          Comment


          • #20
            Originally posted by gabyaga View Post
            Si mie mi se pare ca am aceleasi simptome cu denivelari dar nu se simte in volan, cand rezolvi problema sa ne spui si noua ce ai schimbat
            Miercuri sau Joi ma duc la Asko si revin cu detalii

            Comment


            • #21
              Vezi bratele alea pe care l-a postat @Warner.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #22
                Update fericit, sa zic asa. Am ajuns cu masina la service astazi si a fost nevoie de o ora si jumatate sa depisteze zgomotul acela foarte ciudat. Totul se datora unui surub slabit pe cadrul motor. Incredibil pentru mine, cel putin, de la un lucru aparent minor ce efecte pot aparea.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by BizaRRe View Post
                  Update fericit, sa zic asa. Am ajuns cu masina la service astazi si a fost nevoie de o ora si jumatate sa depisteze zgomotul acela foarte ciudat. Totul se datora unui surub slabit pe cadrul motor. Incredibil pentru mine, cel putin, de la un lucru aparent minor ce efecte pot aparea.
                  Salut,
                  Am si eu o problema asemanatoare la Civic-ul meu 5D din 2007. La viteza mica, sau cand virez pe loc se aude un zgomot la fel ca cel descris de tine. Si asta a aparut la cateva luni dupa ce am schimbat amortizoarele. Ma duc azi la Carpati sa vad daca stiu ce are.

                  Comment


                  • #24
                    Te rog scrie si tu aici "diagnosticul", va fi util pe viitor pentru alti colegi de forum.
                    Wagner
                    Senior Member
                    Last edited by Wagner; 18-12-15, 13:52.
                    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by catalinm View Post
                      Salut,
                      Am si eu o problema asemanatoare la Civic-ul meu 5D din 2007. La viteza mica, sau cand virez pe loc se aude un zgomot la fel ca cel descris de tine. Si asta a aparut la cateva luni dupa ce am schimbat amortizoarele. Ma duc azi la Carpati sa vad daca stiu ce are.
                      Parerea mea este sa te duci la Asko. Este 100 ron constatarea si cel putin in cazul meu, mecanicul stia la sigur cam din ce alte locuri putea veni un astfel de zgomot.

                      Comment


                      • #26
                        Pana la urma a reconditionat cineva caseta de directie la Accordul dupa 2008? La Asko nu au setul de reparatie cu bucsa buclucasa de pe dreapta care provoaca bataia cu toate ca e o problema binecunoscuta, solutia lor e sa schimbi caseta. Setul de reparstie exista doar pentru modelele CL. Nu mi se pare normal sa schimbi caseta din cauza unei bucse cu probleme.
                        Grey
                        Senior Member
                        Last edited by Grey; 16-02-16, 20:08.
                        ACCORD 2.2 I-DTEC 2010 M/T Executive

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Grey View Post
                          Pana la urma a reconditionat cineva caseta de directie la Accordul dupa 2008? La Asko nu au setul de reparatie cu bucsa buclucasa de pe dreapta care provoaca bataia cu toate ca e o problema binecunoscuta, solutia lor e sa schimbi caseta. Setul de reparstie exista doar pentru modelele CL. Nu mi se pare normal sa schimbi caseta din cauza unei bucse cu probleme.
                          Ma intereseaza si pe mine kit-ul bucse caseta de directie. de unde se poate achizitiona si cat costa. Eventual daca a mai schimbat cineva - pareri.
                          Multumesc
                          Accord 2007 2.0 m/t 155 cp

                          Comment


                          • #28
                            http://www.depozituldesimeringuri.ro...q=honda+accord
                            Touge is what we live for

                            Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                            Comment


                            • #29
                              Multumesc frumos
                              Accord 2007 2.0 m/t 155 cp

                              Comment


                              • #30
                                din ce am vazut eu pe site sunt doar simering-uri, nu si bucsele aferente care ma intereseaza de fapt. in alta parte?
                                Accord 2007 2.0 m/t 155 cp

                                Comment

                                Working...
                                X