Xander: '02 Honda Accord Type-R 2.2 VTEC M/T, Nighthawk Black Pearl (CH1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tot uitandu-ma pe piata dupa un kit de discuri de frana, am luat contact si cu MTEC UK. Am ramas cu o impresie nu prea buna, una de lipsa de profesionalism si o abordare cel putin ciudata in ce priveste business-ul si oferta.

    Pe site nu ofera informatii nici generale nici tehnice legate de discurile de frana oferite, iar in urma discutiei cu echipa de vanzari via e-mail, am aflat ca nu exista nici o diferenta intre ele (tehnic, performanta), in afara de design.
    Pentru mine, a fost suficient atat pentru a lua o decizie in ceea ce-i priveste.

    Spor pe mai departe cu proiectul.
    BlackMagic
    Senior Member
    Last edited by BlackMagic; 28-09-17, 19:29.
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

    Comment


    • E destul de ciudata treaba cu MTEC. Intr-adevar, ca si materiale/ calitate versiunile de discuri oferite nu sunt diferite (grooved, drilled, C hook).

      Faza buna e ca, cel putin pe forumul ATR UK multa lume a trecut la ele si au avut review-uri foarte bune. Tot pe forumul asta nimeni nu suporta EBC si le considera mizerii...

      E drept ca pe acolo multi se dau pe track. O alta informatie dubioasa este ca majoritatea celor care au cumparat discuri MTEC le-au luat prin VTEC Direct UK - service-ul de referinta pentru orice inseamna ATR in UK (proprietarul detine mai multe ATRuri de competitie si este pasionat in legatura cu acest model, dar repara si multe alte modele Honda, inclusiv NSX etc). Ei vand doar MTEC Grooved, dar conform celor spuse de Andy (prorietarul VTEC Direct) NU SUNT ACELEASI CU CELE DE PE SITE-UL MTEC, ci unele facute la comanda, dupa reteta lui, pentru track...

      Cat adevar sau miniciuna o fi aici, nu stiu, cert este ca discurile MTEC Grooved cumparate prin VTEC Direct sunt foarte, foarte apreciate.

      La fel de apreciate sunt si placutele Carbone Lorraine, aparent sunt ideale pentru track, poate mai este cineva interesat de ele si pe aici.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • @Xander - asta cu reteta lui mi se pare o mare gogonata, sigur studiaza si rezistenta materialelor la service :P

        @BM - incearca DBA daca gasesti preturile acceptabile, calitatea este foarte buna, racingnick sunt distribuitori la noi si au preturi bune fata de europa. Eu am continuat cu dba pe fata si pe spate am trecut la stock, mi s-a parut combo-ul cel mai bun dpdv performante/pret.
        Eu din ce am inteles pe la englezi prin alte forumuri ca sunt multumiti de pret/calitate la mtec nu neaparat ca sunt foarte bune ... si englezii se uita la pret tot ca niste scotieni. In fine daca nu abuzezi franele, discurile stoc sunt foarte ok dpdv material.
        R 42659 - Milano Red Ep3

        Comment


        • Cu ce placute ai imperecheat DBA-urile?
          Sunt mai scumpe (DBA-urile) decat EBC Blades (de curiozitate, daca stii)?

          Comment


          • pana acum le-am folosit cu ds2500 dar am renuntat la ele, pentru ca la track fac depuneri foarte mari pe discuri. Au functionat foarte bine, n-am reusit sa le aduc in fade cu cauciucuri de strada si rbf660. De cand am schimbat discurile am pus niste Ate care sunt niste mizerii, nu franeaza ok nici la rece nici la cald si fac un praf dublu cat ds-urile. urmeaza projectmu

            sunt ceva mai scumpe, pe mine m-au ajuns discurile pe fata la aproape 2000 ron. am vrut ebc pe spate insa cotele la care sunt facute aceste discuri sunt gresite si au si un strat de uzura de doar 1 mm fata de standardul general de 2 mm.
            R 42659 - Milano Red Ep3

            Comment


            • La o comanda de Carbone Lorraine m-as baga si eu pentru cele 2 TypeR-uri. Sa ma anunti daca vrei sa comandam. Eu pe FN2 am instalat fata discuri DBA 4000 cu DS3000 si spate Brembo.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • Probabil e vrajeala ce zice nenea, nu zic nu, dar discurile MTEC sunt OK. Se uita la bani englezoii, dar cand pui placute de 500 lire setul complet eu zic ca te intereseaza performanta.

                In fine, eu acum am EBC TurboGroove si sunt in stare foarte buna, nu ma apuc sa le schimb, mai vedem ce va fi. Ca placute o sa pun Carbone Lorraine RC5+ si vad cum se comporta. Acum am DS2500 si nu mi-au placut, am avut fade pe circuit etc. ATE am folosit pe CL7 la un moment dat si au fost sub orice critica (poate am avut ghinion). EBC Yellowstuff mi-au placut pe CL7 dar pe circuit am inteles ca nu sunt ce trebuie, englezii nici nu vor sa auda de ele.

                Si uite asa, lesson learned.

                @Doc: Da, dam comanda impreuna. Te grabesti tare? Mie mi-ar trebui in iarna, deci le-as comanda intr-o luna - doua.
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • Daca dati comanda de placute cred ca m-as baga si eu. Poate facem un group buy
                  Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
                  Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
                  1000 Locuri de vizitat in Romania

                  Comment


                  • Ar fi o idee buna un group-buy, doar sa ne sincronizam ca timp. Eu prin Nov-Dec-Ian le-as lua.

                    In alta ordine de idei, au ajuns jantele azi. Pana nu pui mana pe niste jante asa usoare, nici nu realizezi ce diferenta e "la mana". Sunt fulg efectiv, foarte usoare. Le-am cantarit si au 6.2 kg, cum spunea si colegul din UK. Impecabile, doar una are niste mici semne unde vin piulitele, mici zgarieturi, dar nu prea se vad, e ok. Doar capacelele alea din centru cu "Kosei" sunt mai imbatranite asa, o sa fac la comanda niste stick-ere cu "H" sa arate cat mai OEM. Sunt incantat de achizitie.
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • Daca vrei sa le folosesti pentru circuit, nici nu ai nevoie de capace.

                      Ai venit tarziu la cursa. Rares a beneficiat de o tura de antrenament cu samuraiul si cred ca ia placut.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • Mi-a povestit da. Eeeh, data viitoare, nu au intrat zilele in sac.

                        Capacele alea din centru sunt din metal la jantele astea, deci vor rezista si pe circuit. Cele de plastic stiu ca cedeaza de la caldura, m-am intors fara cele de pe fata dupa 2 sesiuni pe Adancata. )
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • Posibil sa il mai fi pus pe undeva, dar e prea misto:

                          https://dave100e.wordpress.com/2014/...accord-type-r/
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • @Dinoc sau cine utilizeaza soft-ul facut de tine: La cat e limitarea in turatie pentru CL9? 7500, 8000 rpm?
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • 7600 rpm.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • Destul de sus pentru cat de lung e stroke-ul la modelul asta. Dar daca merge fain, totul ok.
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X