Xander: '02 Honda Accord Type-R 2.2 VTEC M/T, Nighthawk Black Pearl (CH1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Merci de tip KMR! O sa vad ce decid cu jantele, e important sa ai si de unde sa iei una de rezerva cum bine zice colegul mai sus... Vezi bine ce drumuri avem. Ieri eram cu bicla si fix in locul unde am lovit ATRul (Victoriei colt cu Regina Elisabeta) s-a asfaltat acum ff prost - cu cocoasa... Aveti grija cei cu masini joase, e pericol cand veniti de pe Victoriei. Aseara un superb Jaguar F-Type R a atins cu burta de au iesit scantei sub masina...

    https://www.mobile.de/ro/Automobil/A...246978402.html

    E de vanzare frumusetea asta in cazul in care exista fani Honda pe aici. In 5 ani o inmatriculati ca vehicul istoric si scapati de impozit. Type 2, 6 viteze este un model rar si apreciat iar masina pare in stare ff buna.

    LE: Stiu ca are 240 cai, nu 240 kW... Probabil e greseala de redactare.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • Looking fresh as f*ck!

      Click image for larger version

Name:	20170819_170759.jpg
Views:	1
Size:	125.4 KB
ID:	725746Click image for larger version

Name:	20170819_185112.jpg
Views:	1
Size:	56.0 KB
ID:	725747

      Jantele OEM sunt distruse, nu mai am ce sa le fac... Am ajuns la Sirius (ma rog, la fratele lui, Sirius va sta cateva luni pe bara in urma unui accident auto ) si cand le-a vazut ca sunt patrate, mi-a explicat ca se pot indrepta, dar e clar ca sunt decalite si as putea sa le tin doar pentru show... O sa revin cu detalii, intai vreau sa vb cu Pak... Fratele lui Sirius mi s-a parut profesionist, stia multe lucruri despre jante, rezistenta materialelor, procese de indreptare, calire etc. Va recomand in caz ca aveti jante indoite, mi s-a parut la un nivel la care Autosoft sau altii doar viseaza.
      ticker
      Administrator
      Last edited by ticker; 05-12-17, 16:51.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • arata f. bine, felicitari!

        Comment


        • Multumesc!

          Tocmai am achitat un set de jante de 17'', greutate ~6 kg/ janta. Me happy!
          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

          Comment


          • Ce jante ți-ai luat? Zi tot Și eu vreau jante
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • 6kg?? RPF1?

              Comment


              • Pe alea le voiam initial, dar ma tot suceam ca sincer nu mi-au placut niciodata cum arata. Au buza aia groasa si le face sa para mici, iar la ETul nostru par si ciudatele spitele ca sunt borcanate asa.

                Am gasit un deal mai bun la altele, tot made in Japan, tot Cast, nu Forged si aceeasi greutate. Zic eu ca sunt si mai frumoase. Vi le arat cand vin, mai dureaza.
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • You little devil! Ne tii ca pe ace!
                  Ps asta cu little e o gluma .
                  Work???
                  ....

                  Comment


                  • cast la 6 kg? tare sunt curios de model si pret
                    sigpic

                    Comment


                    • 6.2 Kg mai exact, da.

                      Nu sunt Work sau ceva teribil de scump. Am scris mai sus ca nu vad justificarea momentan pentru asa ceva. Poate dupa ce va fi gata masina si voi avea bani ramasi sa ma arunc sa dau 3k+ pe un set de jante, momentan mai am de lucru la ea sa o fac cum imi doresc si banii se duc in directia aia.

                      Sunt niste jante JDM, frumoase zic eu si decente ca pret. Sunt apreciate de catre cei care se dau pe track pentru ca sunt usoare, rezistente si ok la pret. Cu VOLK sau altele de genul asta nu m-as mai da pe track, probabil la ce drumuri avem nici prin Ro nu as mai merge, dar asta e alta poveste. )) Sper sa ajunga in max 2 sapt.

                      LE: Se gasesc si jante super rare la preturi decente, SH, dar stateam si ma intrebam daca nu cumva o janta precum Racing Hart-urile pe care le-am ratat, care nu se mai fabrica de 10 ani (deci au fost folosite mult si bine) si au provenienta incerta (majoritatea vin din Asia, fie cu masina cand se cumpara vreun model mai exotic, fie separat) mai sunt OK? Adica o janta cat de forjata si buna ar fi, retine tensiuni in material cand preia socuri. Nu e necesar sa se indoaie sau sa se sparga pe loc, dar moleculele de material sunt distorsionate, se aseaza altfel, se formeaza un punct sensibil acolo. Si dupa ce bulesti una, ce mai faci ca sunt rare ca naiba si scumpe in draci, de unde mai iei o bucata?!

                      Safe ar fi daca ai bani sa iei direct 5 buc. noi si ai terminat povestea.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • deci ai luat kosei k1 ts?
                        Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                        '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                        Comment


                        • La Kosei ma gandeam si eu, da...nu stiam ca sunt asa usoare.

                          Oricum, inainte sa le pui pe masina n-ar strica sa te uiti dupa fisuri. Citisem acu ceva timp ca au fost ceva cazuri prin US in special la cei ce le foloseau si pe track si pe strazi.
                          Sindrom
                          Senior Member
                          Last edited by Sindrom; 05-09-17, 12:59.
                          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                          Comment


                          • Kosei sunt, dar nu K1. Am citit si eu de problemele alea cu fisurile la K1 dar sunt mii de seturi care sunt alergate la greu pe track si nu au nimic, asa gasesti jante sparte si Volk etc. Orice e posibil. Eu zic ca la ce regim de exploatare au Kosei in general sunt super calitate la bani decenti.

                            Sunt Kosei K4R ale mele, singurul set din UK 17x7 et45 si au doar cateva mii de mile. Au fost pe masina lui Rory (pe care am prezentat-o aici la pagina 5 cred - ITRul cu motor H22A7 de aproape 300 de cai) dar a pus BBK si nu mai aveau loc jantele. Le-a pastrat cativa ani si s-a decis sa le vanda acum. Sunt ca noi, nici vorba de probleme.

                            Click image for larger version

Name:	received_1408899802536974.jpg
Views:	1
Size:	104.5 KB
ID:	725766

                            Abia astept sa le montez pe masina.
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • S-a dus naiba look-ul OEM )
                              '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                              "Binele o duce rau in Romania"

                              Comment


                              • Pai daca jantele OEM sunt praf, ce sa mai fac? Am luat ceva usor sa ma ajute pe dinamica. Sa vedem ce o sa fac cu jantele OEM, o sa cumpar alt set ca nu am altceva ce sa fac... Nu vreau sa renunt la ele. Asta va fi setul de alergat/ track, OEM va fi pentru OEM look si alea de EP3 raman de iarna, eventual le vand sa nu stau cu 3 seturi de jante aiurea, ma mai gandesc.
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X