DOC: '12 Mitsubishi Evolution X MR TC-SST, Wicked White - Nr. 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    nu-i problema, dau CU2 si iti dau 2 jazz-uri )
    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

    Comment


    • #32
      @sindrom: ai 3 masini si un ATV in parcare si te plangi? Nu e asa de grav cu intretinerea daca nu abuzezi de masina.

      @ady: cred ca una ar fi de ajuns. Si asa s-a aglomerat parcarea.

      Trebuie sa incepnsa reduc consumul si la asta. Acum oscileaza intre 16-17.6% in orele fierbinti de trafic. Masina nu are absolut nicio modificare in software si se vede la consum. Combinatia software cu reducerea greutatii unor piese ce au masa inertiala mare, ar trebui sa scada consumul destul de bine.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #33
        Pai si de ce ai lua un evo sa nu abuzezi de el. Ok, merge si de daily, da o mai arzi din cand in cand sa nu se "strice".

        Sincer, singurul lucru de care ma plang e ca n-am timp sa merg cu toate.
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • #34
          Gata. Am facut-o si pe asta. Am schimbat uleiul la cutia SST si acum merge mult mai lin masina. Schimbarile de trepte sunt mai placute si fara smucituri. Saptamana viitoare am sa duc masina la Mcar si o las pentru investigatii asupra articulatiei. Cred ca se lasa cu ceva schimbari de amortizoare .
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #35
            Intr-un final am ajuns sa depun actele pentru inmatriculare. Foarte greu m-am miscat pentru ca am avut timp. Ieri am luat dovada de la anaf ca nu s-a recuperat taxa si tot ieri am vrut sa duc hartiile la politie, insa pe drum mi-am dat seama ca nu am talonul la mine. Asa ca am ratat o zi cand era mai liber. Astazi am plecat cu gandul ca voi face totul de dimineata si pana in ora 12:00 am totul gata. Cine s-a gandit ca toata lumea doreste sa faca acelasi lucru cu o zi inainte de weekendul prelungit si la Ddrpciv este full. Mi-am ratat ieri sansa si astazi am stat 3 ore ca sa depun actele pentru inmatriculare. Noroc ca mi-am facut de lucru si am plecat sa stau la alta coada. Cea de la Politia Ilfov de unde mi-am ridicat talonul la primul Evo X. Mi-am furat-o si nu mai comentez nimic.

            Acum pe seara am fost sunat de la service-ul unde mi-am vopsit BMW-ul si intrebat daca nu vreau sa bag masina la vopsit integral. Bineinteles ca am raspuns, DA. Uite asa am ramas cu parcarea goala. Vine zapada si n-am niciun Evo in parcare. Foarte tare asta. De maine ma duc sa asist la demontarea lui.
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • #36
              Am ajuns in prima etapa - dezechiparea:

              Click image for larger version

Name:	evo X - 29.jpg
Views:	1
Size:	65.1 KB
ID:	721927Click image for larger version

Name:	evo X - 30.jpg
Views:	1
Size:	56.6 KB
ID:	721928Click image for larger version

Name:	evo X - 31.jpg
Views:	1
Size:	61.6 KB
ID:	721929Click image for larger version

Name:	evo X - 32.jpg
Views:	1
Size:	52.5 KB
ID:	721930Click image for larger version

Name:	evo X - 33.jpg
Views:	1
Size:	48.6 KB
ID:	721931Click image for larger version

Name:	evo X - 34.jpg
Views:	1
Size:	53.5 KB
ID:	721932

              Nu voi schimba culoarea alba pentru ca imi place foarte mult si ar fi multa bataie de cap. Dar as putea lucra cu 2-3 nuante de alb, astfel incat sa apara "umbre" in culoare. Ar putea accentua forma masinii sau nu. Eleronul de pe aceasta masina este foarte complex. Are in structura sa o armatura. N-am intalnit pana acum la alte masini acest lucru. Posibil din cauza dimensiunii foarte mari. Oare noul Type-R are armatura in eleron?

              Am stat un pic de vorba cu vopsitorul si mi-a propus sa fac cateva modificari la grila fata, suportul de la proiectoare si deflectoarul de aer spate. In acest moment nu sunt vopsite si prezinta aspect de plastic. El mi-a propus sa le fac negru lucios. Grilele de aerisire din capota (cele mici) si aripi le voi face negru mat.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #37
                Poti spune despre ce service este vorba? Merci

                Comment


                • #38
                  Este un service din Popesti-Leordeni - Armada Service se numeste si nu prea este cunoscut. Este deschis recent si la ei am facut cateva reparatii de vopsea la BMW X3. A iesit foarte bine si mi-a placut cum au lucrat. Folosesc materiale de calitate, nu se grabesc si cel mai important nu este aglomerat. Adica pot lucra la o masina fara stres ca trebuie sa intre alta. Cuptorul este nou si am observat ca la sfarsit de program este curatat, iar filtrele le schimba foarte des.
                  Dupa ce au dezechipat masina, piesele mici le-au depozitat intr-o magazie ferita de praf. Voi fi foarte atent cum izoleaza si pregatesc masina pentru etapa finala de vopsit. Pentru o lucrare bine facuta aceasta etapa este cea mai importanta.

                  Am discutat cu ei si despre vopseaua la Honda si problemele ei. Daca iese bine Evo X voi face recomandari pentru posesorii de Honda.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • #39
                    Multumesc pt raspuns. Am cautat mult o vopsitorie serioasa, nu am gasit si acum am infoliat masina. Dar e bine de stiut pe viitor. Asteptam parerile viitoare.

                    Comment


                    • #40
                      Eu nici nu am avut curaj sa vopsesc pana acum o masina integral. Iar acum am dat pe mana lor chiar aceasta masina. Si eu sper sa iasa asa cum trebuie si sa fiu multumit. Va avea parte de tratament cu lac ceramic atat cat trebuie, iar uscarea se va face in cuptor la program si temperatura corecta.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #41
                        Este mare pacat ca nu avem macar un singur atelier de vopsit profesional in Romania unde sa poti alege o culoare custom sau sa incerci sa iti scoti masina din banal. Si unde totul sa se faca cu simtul raspunderii. Sunt foarte multi pasionati auto care au nevoie de asa ceva. Abia astept impresiile tale si foto cu rezultatul final.

                        Comment


                        • #42
                          De unde ai ajuns tu la concluzia asta? Și, bănuiesc că ai vrut să zici profesionist, nu profesional. Sunt multe dar nu le știi sau nu īți permiți să-ți faci mașina la astfel de ateliere.
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #43
                            Amice, tu ai un exces de zel sau nu ai ce vorbi. Caut de un an un atelier unde sa imi vopsesc masina, am deschis un topic si aici pe forum, unde daca sunt asa de multe, cineva banuiesc ca trebuia sa stie ceva si sa puna un nume, o adresa. Cat despre partea financiara, priveste-ti propriul buzunar, inainte sa faci niste afirmatii deplasate.

                            Comment


                            • #44
                              Păi, īnainte de a avea ieșire aiurea, ai putea citi. A pus Doc un atelier, am pus eu unul. Deja sunt 2. Nu știu cāte ai vrea. Cāt privește partea financiară, eu mi-am permis să vopsesc la un atelier profesionist. Te-aș ruga să vorbești (scrii) calm, după ce citești și īnțelegi ce ai citit.
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • #45
                                Hai sa ne calmam. Eu astept rezultatul final. Cu X3-ul le-a iesit bine, iar acum sunt curios daca la Evo X o sa iasa la fel sau chiar mai bine. Lucrarea este mult mai complexa decat la BMW. Pe langa cele doua am bagat in lucru si un Chevrolet Trax cu daune pe asigurare. Acolo o sa fie dificil ca nu se potriveste paleta de culori cu codul de vopsea. Daca reusesc sa o faca in aceeasi nuanta, atunci o sa declar ca sunt profesionisti.
                                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                                Comment

                                Working...
                                X