DOC: '12 Mitsubishi Evolution X MR TC-SST, Wicked White - Nr. 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Doc View Post
    Am vazut multe Evo X SST folosite pe circuit si nu au probleme cu cutia. Cine cumpara masina sport si se gandeste sa faca reviziile la cutie la 45.000-60.000km dupa trackday-uri, atunci chiar si-o merita. Pentru astfel de regimuri se recomanda schimb ulei cutie la maxim 10.000km. La fel, daca cine isi ia Evo X SST pentru liniute, sa uite acest model.

    SST-ul este o cutie foarte complexa de la Getrag folosita pe circuit, dar pe care Mitsubishi a adaptat-o la o masina de strada. Au facut ca modul Drive sa schimbe lin si fara socuri. Asta nu inseamna ca este si bine. Uzura este foarte mare in modul Drive decat in Sport sau Super-Sport. Uleiul se incinge foarte mult din cauza frecarilor in modul Drive.
    Acu sincer, cine e asa dus sa nu faca revizii la masina dupa track day. Si nu ma refer la evo, ma refer la toate.
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • Trebuie sa va anunt ca albeata Evo si-a gasit un nou stapan. Si ca sa nu imi para rau dupa ea, a ajuns la un prieten care ma mai lasa sa o alerg din cand in cand. A fost de ajuns o tura de Adancata ca sa-l innebuneasca. Inca nu m-am hotarat daca ii va lua locul o noua sportiva.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment

      Working...
      X