Anulare filtru particule CR-V 2007

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Anulare filtru particule CR-V 2007

    Am prima problema cu filtru de particule, masina este din 2007 cumparata din Belgia , 118000 Km.
    In bord a ramas aprins indicatorul pentru filtru particule la iesire din Bucuresti pe A2 , am mers turat , nu am reusit insa sa determin regenerarea.

    Daca cineva a anulat filtrul de particule sa-mi spuna daca aceasta operatiune este fara urmari neplacute, ma refer aici la diverse mici probleme - dar sacaitoare . Am vazut unele discutii pe diverse forumuri care spun ca in urma anularii filtrului de particule masina scoate fum sau prezinta diverse erori.

    As vrea sa gasesc pe cineva care a facut asta , nu doresc informatii din "auzite" .

    Maine merg la reprezentanta unde, mai mult ca sigur, vor incerca o regenerare din tester . Chiar daca reusesc , banuiesc ca problema va reaparea in scurt timp si trebuie rezolvata.

    Multumesc.

  • #2
    Vorbeste cu DOC....el te lamureste...
    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

    Comment


    • #3
      Il sun azi , multumesc pentru sfat .

      Comment


      • #4
        Te astept saptamana asta cu masina si o rezolvam.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • #5
          Ai văzut ??? Asta înseamnă să cunoști lumea. Iar Doc nu trebuie să lipsească din agenda propietar HONDA.
          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

          Comment


          • #6
            De acord , vin si o rezolvam . Sper sa nu am probleme gen :
            - mai trec ITP dupa ? ( teoretic o sa am catalizatorul , masina va fi identica cu cea fara filtru de particule )
            - multi spun ca masina scoate fum dupa eliminarea filtrului .
            - voi avea diverse erori dupa aceasta operatiune ?

            Ieri am fost la service, observasem ca am un nivel de ulei foarte crescut si am schimbat uleiul chiar daca aveam schimbul facut in urma cu 2000 Km . Se pare ca masina baga motorina in ulei atunci cand nu reuseste regenerarea sau incearca regenerarea foarte des , nu stiu exact cauza dar, atrag atentia celor care au probleme cu filtrul de particule sa verifice imediat nivelul de ulei . Am observat la service ca problema nu este cunoscuta si multi proprietari pot avea acest nivel crescut si implicit ulei diluat pentru perioade lungi de timp . Acest aspect mi se pare cel mai alarmant referitor la problemele legate de filtru de particule , mult mai grav fata de putere taiata, lipsa pilot automat etc .

            In acest moment am facut o regenerare fortata pe tester, nu mai am eroare in bord , masina functioneaza in parametri . la service era un client care a facut o operatiune identica in urma cu trei saptamani, acum era din nou cu eroare in bord , din punctul meu de vedere rezolvarea problemei cu regenerare fortata pe tester sau curatare filtru prin spalare sunt solutii pentru perioade scurte de timp.

            Maine plec la eliminare va povestesc dupa ....
            westpoint
            Senior Member
            Last edited by westpoint; 03-11-15, 04:59.

            Comment


            • #7
              CRV-ul 2008 a fost comercializat in Romania fara filtru de particule. La ITP daca motorul nu prezinta probleme de natura tehnica, nu vei avea probleme cu noxele. Catalizatorul ramane in aceeasi pozitie dupa eliminarea filtrului de particule colmatat. Am efectuat sute de lucrari de acest gen la modele Euro 4 si nu au fost probleme. Ba mai mult, exista modele Honda Accord 2.2 idtec care in mod normal sunt EURO 5, dar la RAR au fost incadrate ca EURO 4 si comercializate ca atare de catre dealerii din RO. Posesorii acestor modele nu trebuie sa-si faca griji dupa eliminarea dpf.

              Am deja in portofoliu suficiente modele Honda incat sa pot spune ca rezolvam si masina ta: Anulare Filtru Particule Honda. Nu va scoate mai mult fum decat modelul care vine din fabrica fara dpf. Cresterea nivelului de ulei in baia de ulei este unul din semnele ca filtrul de particule trebuie inlocuit sau eliminat. Cu cat se amana aceasta rezolvare, riscul de a distruge turbina, valva egr sau motor este mai mare.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #8
                Maine sunt prezent la operatie . Pregateste anestezistul ( sa rezist eu cat o operezi :P ) ....

                Sun azi sa-mi confirmi si gata ... pacient pregatit ....

                Comment


                • #9
                  Daca se vor apuca astia la ITP sa masoare pe bune noxele in urma scandalului VW...

                  Comment


                  • #10
                    Pai si ce te face sa crezi ca acum nu le masoara corect? Toate modelele Honda Euro 4 trec testele ITP pe bune dupa anulare dpf.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • #11
                      Chiar daca le trec, asta nu inseamna ca anularea este legala.

                      Comment


                      • #12
                        Atunci nici masinile fara DPF vandute de catre dealerii Honda n-ar trebui sa fie legale. Asa ca la noi din ianuarie 2011 este ilegal sa se mai vanda masini fara dpf.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #13
                          Eu inteleg ca Doc are o reputatie de aparat (portofoliu, chestii, trestii), chiar si un business de protejat (No offense Doc!). Dar Catalin are dreptate, scoaterea filtrului de particule nu este legala, intrucat la RAR nu conteaza ce pareri avem unul si altul despre acest subiect, conteaza doar omologarea de tip, pe care fiecare producator, prin reprezentantul lui o face acolo.
                          Iar daca seria ta de caroserie se incadreaza la un anumit model, fie cu fie fara filtru de particule, asta e, nu poti s-o pacalesti. Adica, daca trebuie sa il ai, trebuie sa il ai!
                          Altfel, te incadrezi la alt nivel de noxe, corespunzator tipului omologat si nu vei trece testul.Simplu!
                          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                          Comment


                          • #14
                            Sau ar trebui sa platesti mai mult, corespunzator nivelului de poluare pe care il produci. Atunci cand cumperi o masina cu DPF ar trebui sa fii constient de costurile intretinerii. Esti rupt in fund si nu ti-o permiti, mergi cu un benzinar dintr-o clasa mai joasa si gata. Langa satul unde locuiesc eu se va construi un incinerator de deseuri. Unii il numesc "fabrica de cancer". Avand in vedere ca la noi in tara trebuie sa ai filtrele puse doar in momentul obtinerii autorizatiilor, dupa care nu mai verifica nimeni...ma ingrozeste de-a dreptul gandul ca noaptea la ora 2 poate sa vina un camion cu deseuri toxice din Italia pe care sa le arda la 2 km de locul in care imi cresc copilul.

                            Comment


                            • #15
                              Simplu, dar daca ne gandim la modele Euro 5 unde este obligatoriu filtru de particule. Norma de Euro 4 este comuna atat la masini cu dpf cat si fara dpf. Nu trebuie sa treci un anumit barem/novil de noxe. Altfel toate masinile la care am anulat filtrul de particule ar fi picat testul ITP. Culmea, n-am intalnit aceasat situatie acolo am zis ca nu sunt probleme. Testele ITP s-au facut pe bune, fara spaga. Am un caz prezentat chiar cu model Honda Accord 2.2 i-DTEC 150cp. S-a facut test ITP si rezultatul final a fost "ADMIS" pentru nivel de noxe.
                              Acum ca fiecare isi permite sau nu o masina diesel cu dpf este alta discutie. Sa vad eu cati de pe aceast forum ar cumpara cu 1300 euro + TVA un filtru de particule nou. Credeti-ma ca alta solutie nu exista in afara de a cumpara un dpf nou sau eliminare definitiva. In plus, chiar daca cumperi un dpf nou dar continui sa mergi zi de zi in oras pe distante scurte, asta nu inseamna ca ai scapat de probleme. Si eu tot recomand motoare benzina aspirate pentru fiabilitate ridicata atunci cand avem de parcurs distante scurte si ore multe functionare. Dar nu ai cu cine sa vorbesti, toti au numai diesel in cap.

                              @ro861: Nici "luminitele" sau xenoanele pe care le-ai instalat pe masina nu sunt legale si totusi nu te-ai stresat sa respecti legea.
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment

                              Working...
                              X