BGY: '15 Honda HR-V 1.5 i-VTEC FWD Elegance M/T, Modern Steel Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Nu se pot inchide. M-am uitat eu (tot la SAB).
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #32
      Proaspat proprietar de HR-V!

      Originally posted by BGY View Post
      Incepand cu luna acesta sunt fericitul posesor al noului Honda HR-V. Pot spune ca este o masina extraordinara alaturi de care sunt convins ca voi avea o experienta deosebita.
      Tocmai ce am achizitionat si eu Hrv-ul. This makes us brothers heheheh

      Comment


      • #33
        Te asteptam cu topic separat pentru masina ta.
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #34
          Multumesc frumos.Este M/T.
          '15 Honda HR-V 1.5 M/T Elegance FWD
          '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T Galaxy Grey
          Honda.........the best!!!!!!!!

          Comment


          • #35
            Ceau,

            In primul rand vreau sa va multumesc pentru urarile si gandurile bune.

            Am sa incerc sa raspund la cat mai multe din intrebarile pe care le-am vazut pe aici.

            Cum este motorul de 1,5?
            R:Sincer exact ca un motor de 1,5 din pacate.
            Consumul....dezamagire totala. Am in jur de 3000Km si inca astept sa "se mai lase"
            motorul si sa se apropie macar de consumul declarat din brosura. Situatia este in felul urmator
            Urban declarat 7 l/100km......Real 8.5l/100 km (oras + ceva extern)
            Extra urban declar 4,8l/100km.......Real 6.3l/100km (mers sub 130km/ora).

            Ce ai condus inainte?
            R: Honda Civic 1.8 ES M/T din 2008

            Cum este Honda Connect? Navigatie?
            R: Ca si orice device care are sistem de operare (Android)....se mai blocheaza din cand in cand.
            Se intrerupe in momentul in care se concteaza telefonul, exceptie face daca asculti radio
            Cred ca defapt este vorba de o tableta de proasta calitate introdusa in bord
            La versiunea Elegance pe care o am eu nu am navigatia inclusa. Am intrebat la dealer
            dar momentan nici un raspuns.

            Pozitia la volan . Accesul la comenzi?
            R: Pozitia este foarte confortabila si accesul este foarte buna la comezi.

            In linii mari pot spune ca este o masina corecta la pretul la care se vinde.
            Este foarte comoda si incapatoare.
            Consumul la peste 140 km/ora este unul foarte mare (9-10l/100km la 140 km/ora).
            Din pacate nu este o masina care sa aiba ceva in comun cu sportivitatea HONDA.
            Consider ca acest motor de 1.5 benzina nu avea ce cauta pe masina, trebuia minim acel
            1.8 L de pe Civic.

            Momentan nu stiu ce sa va mi zic. Eventual mai intrebati voi
            '15 Honda HR-V 1.5 M/T Elegance FWD
            '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T Galaxy Grey
            Honda.........the best!!!!!!!!

            Comment


            • #36
              Daca e deranjant consumul, il rezolvi cu o instalatie de gaz.
              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

              Comment


              • #37
                Sau il mai poate impinge din cand in cand. Sau opri motorul si scoasa pe liber la semafor. Glumesc. Sper ca e clar. Nu mi se pare un consum exagerat. Atata timp cat e sub 10 in oras si 7 media in afara, sunt valori bune pentru o benzinara usor subdimensionata. Din pacate multi iau masini cu motoare mici aspirate la gandul ca automat cilindreea mica inseamna consum redus. Cat munceste motorasul ala ca sa miste decent ditai hardughia descopera de cele mai multe ori dupa ce au facut achizitia

                Comment


                • #38
                  Zic doar ca este exagerat fata de ce au declarat ei in brosura. Masina nu este o ditai hardughia avand doar 1320 kg cu aprox 55 kg mai grea fata de Civic la care aveam un consum mult mai ok la motorul de 1.8. La Civic in aceleasi conditii aveam un consum de : Urban 7.9 si Exterior 5.9. Poate si aerodinamica este de vina .
                  '15 Honda HR-V 1.5 M/T Elegance FWD
                  '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T Galaxy Grey
                  Honda.........the best!!!!!!!!

                  Comment


                  • #39
                    Aerodinamica, alte rapoarte la cutia de viteze etc.

                    oricum si la Civic aveai consum mic, mai ales daca era 5D
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      Înseamnă că hyperurban (Bucureşti day by day) consumul trece lejer de 10, aşa cum şi 1.8-ul reuşeşte cu brio.
                      Până la urmă singurele avantaje ale 1.5-ului rămân în zona impozitului şi a RCA-ului, cu pierderile de rigoare în putere şi manevrabilitate. Păcat. Poate 1.6-le diesel se descurcă mai bine?
                      '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by ticker View Post
                        oricum si la Civic aveai consum mic, mai ales daca era 5D
                        Era un 5D sedan.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by ticker View Post
                          Aerodinamica, alte rapoarte la cutia de viteze etc.

                          oricum si la Civic aveai consum mic, mai ales daca era 5D
                          Conteaza mult si aerodinamica. De exemplu o comparatie accord-crv, cu acelasi motor de 2.2 ictdi, acelasi regim de mers crv-ul ia cu 1Ljum mai mult la 100km.
                          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                          Comment


                          • #43
                            Are diferential si caroserie mai grea...La HR-V consumul dat mai sus e parfum in comparatie cu vechiile generatii, daca avea 4x4 banuiesc ca se schimba treaba, pt ca a mai crescut in greutate.
                            ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                            Comment


                            • #44
                              Accordul meu are 1547kg, banuiesc ca crv-ul e pe la 1600kg
                              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                              Comment


                              • #45
                                1600 cel pe benzina, 1700 cel diesel
                                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                                Comment

                                Working...
                                X