CIPRIAN75: '08 Honda Legend 3,5 A/T, Graphite Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CIPRIAN75: '08 Honda Legend 3,5 A/T, Graphite Pearl

    Cautand un CR-V familist, datorita sugestiilor(ca sa nu zic insistentelor ) lui RazvanP am ajuns la un Legend de middle age crisis ). Nu am mai condus o masina din clasa ei(ca pasager prin diverse serii 7 sau alte Q7-uri nu prea intelegi mare lucru ...) asa ca nu pot face comparatii. Masina nu prea s-a bucurat de atentia anteproprietarului dovada fiind faptul ca am luat-o cu caucicuri de trei feluri, a fost usor retusata cu un spray pe spoilerul fata, etc ... Pielea este in stare destul de buna existand usoare urme de uzura doar la scaunul soferului. Ca si dotari, pe cele uzuale cred ca le stie toata lumea, mi-a placut ca scaunele nu sunt doar incalzite ci si ventilate. Nu are navigatie, doar GPS, la ce mi-o folosi habar n-am, are camera spate dar nu are senzori ceea ce mi se pare nasol datorita lungimii botului. Motorul si aici nu ma refer numai la cum trage dar si cum suna este o incantare, desi nu am apucat sa-l exploatez adecvat la un drum lung. Cutia are insa limitarile ei iar modul in care schimba nu e cel mai lin posibil la aceasta ora. Am condus Mazda 6, Ford Mondeo si noul CRV cu 9 AT si toate schimbau mai lin(9AT parca e CVT ). Masina sta incredibil pe sosea, datorita suspensiei rigide( nu-i plac insa deloc drumurile proste iar noi locuim in Miroslava ...), celor aproape 2 tone si SH-AWD-ului. Interiorul este atent lucrat(si copiat ) ), calitatea unor materiale este insa surprinzator de slaba: cotiera care este roasa la 80k km, plasticul de pe capacul torpedoului are mici bule de la soare, portierele fac cam mult zgomot la inchis/deschis iar la exterior ornamentele cromate se exfoliaza. Prin comparatie, Accordul Executive 2.0 din 2005 pe care inca il posed, nu are asemenea probleme desi are mai multi km facuti preponderent urban. Sistemul audio este de asemenea o incantare fiind un factor ce a cantarit la momentul achizitiei. Trecand insa la factorii care inclinau in defavoarea achizitiei, am constatat ca destul de frustrant ca pentru a detine un autoturism, sa platesti un impozit cat pentru cladirea unui mall (. In ceea ce priveste consumul inca nu am reusit nici sa ma apropii de valorile din carte si tind sa cred ca acesta este limitat in BC la maxim 20l/100 din motive psihologice dar si medicale(cardio in special )) ). In mod clar trebuia sa-i platesc lui RazvanP ceva lectii de sofat economic cu Legendul, avand in vedere ca el se lauda cu 10-11 in afara si cu 15-17 in oras . Si pentru ca fac zilnic cam 50-60km din care 70% urban, am luat decizia sa-i montez GPL. Poate pentru unii pare un sacrilegiu, dar desi imi pot permite sa dau 800 lei lunar in plus pe benzina, consider ca este doar o risipa in conditiile in care la momentul actual, instalatiile GPL sunt extrem de performante pastrand performantele motorului in proportie de 95% comparativ cu benzina, iar investitia se amortizeaza in maxim un an. Dilema este intre ce instalatii sa aleg, din ce am vazut pe piata, mai de incredere ar fi Prins, BRC si Tomasetto. Prins e cam cea mai buna(si scumpa) dar degeaba daca nu este bine reglata si se pare prin zona Iasului nu toata lumea se pricepe, BRC nu stiu cine monteaza, cel mai de incredere service ar fi la Buzau..., iar Tomasetto e varianta populara cu kit-uri dedicate marcilor si cu intretinere/piese acceptabile la pret. Atept sugestii de la cunoscatori .
    Una peste alta, imi place faptul ca la exterior este o masina discreta (barbatii o confunda cu un Accord iar femeile habar n-au ce e ), ca are o alura sportiva desi este acceptabil de incapatoare si de confortabila) ca imi furnizeaza instant, suficienta putere sa depasesc 95% din ce misca pe langa mine si ca nevasta nu a comentat la impozitul anual de aproape 6000 lei i-am zis ca odata implinesc 40 ce naiba ...
    '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
    Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
    The power of dreams

  • #2
    felicitari pentru achizitie! Legend-uri mai rar vezi
    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

    Comment


    • #3
      salut,
      ce zici tu despre cutie pare ciudat, poate ar trebui verificata de ulei si toate cele; stiu bine Legend-ul din firma si nu e deloc "nelin"; din punctul acesta de vedere e la fel ca CW2-ul meu;
      bulele de tapiterie de la soare suna cunoscut; nu prea ai cum le repara
      "Ethics. That's always so inconvenient."
      Cal Lightman

      Comment


      • #4
        Originally posted by ciprian75 View Post
        nevasta nu a comentat la impozitul anual de aproape 6000 lei i-am zis ca odata implinesc 40 ce naiba ...
        Asta e tot ce am retinut din postarea ta
        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

        … Jazz do it ...

        Comment


        • #5
          Originally posted by ady_uaic View Post
          felicitari pentru achizitie! Legend-uri mai rar vezi
          recunosc ca a cantarit si asta la achizitie

          Originally posted by Turkish View Post
          salut,
          ce zici tu despre cutie pare ciudat, poate ar trebui verificata de ulei si toate cele; stiu bine Legend-ul din firma si nu e deloc "nelin"; din punctul acesta de vedere e la fel ca CW2-ul meu;
          bulele de tapiterie de la soare suna cunoscut; nu prea ai cum le repara
          ma refeream la faptul ca fata de alte cutii de la Mazda, Ford sau ZF, nu schimba chiar la fel de lin, dpdv tehnic masina, am verificat-o, este in stare buna
          '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
          Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
          The power of dreams

          Comment


          • #6
            Originally posted by ady_uaic View Post
            Legend-uri mai rar vezi
            Mai ales pe GPL.

            Comment


            • #7
              Originally posted by CatalinP View Post
              Mai ales pe GPL.
              te invit la o plimbare dupa montaj
              '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
              Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
              The power of dreams

              Comment


              • #8
                Eu cred ca in Europa de Vest o sa gasesti o gramada de Legend-uri pe GPL. Alaturi de mult mai multe gramezi de BMW, Mercedes, Audi, Subaru, samd, toate pe GPL. In unele tari cu apa calda primesti scutiri sau reduceri de taxe daca iti pui GPL.

                Legend e un people carrier ceva mai mare si ceva mai luxos decat altele. Daca zicea omul ca si-a luat S2000 sau NSX sa-l puna pe GPL atunci intelegeam "indignarea". Legend e doar o masina normala care poate sa consume mai putin.
                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                Comment


                • #9
                  Si o intalnire Legend-ara

                  Click image for larger version

Name:	IMG_2571.jpg
Views:	1
Size:	77.9 KB
ID:	721810Click image for larger version

Name:	IMG_2572.jpg
Views:	1
Size:	86.8 KB
ID:	721811[ATTACH=CONFIG]50829
                  Attached Files
                  '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
                  Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
                  The power of dreams

                  Comment


                  • #10
                    Frumos. 2 Legend-uri parcate pe 3 locuri
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • #11
                      ...au portiere mai mari.

                      On topic: Felicitări! Să o folosești cu plăcere mulți kilometri!

                      Off topic: măcar un an cât ai 40 fix, apoi se plictisește nevasta.
                      N-ai zis nimic de înmatriculare pe Bulgaria cred că ai ieși mai bine chiar decât cu GPL.
                      Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                      Comment


                      • #12
                        Multumesc, nu cred ca vreau sa merg cu numere de Bulgaria, legat de gpl nu am nici o retinere, plus ca s-ar revinde mai usor ...
                        '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
                        Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
                        The power of dreams

                        Comment


                        • #13
                          Sa ai noroc de ea!

                          Poate se va renunta candva la impozitul aberant de la cilindreea de peste 3000 cmc.

                          In rest, ca la orice SH, va avea nevoie de multa grija si atentie pentru a o aduce la o stare foarte buna.

                          Vezi ca e si un opic despre GPL, poate te mai informezi si de aici.
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Să o conduci sănătos !
                            La 6000 lei impozit/anual crezi ca Bulgaria e o soluție?

                            Comment


                            • #15
                              CIPRIAN75: '08 Honda Legend 3,5 A/T, Graphite Pearl

                              Multumesc @ticker sper sa o folosesc macar vreo 3 ani. Intr-adevar necesita mici retusuri ca sa ma pot bucura de ea la maximum. Legat de gpl, am citit topicul, din pacate cam off topic postarile, motiv pentru care unii probabil s-au ferit sa-si descrie propria experienta legata de gpl. Momentan sunt in postura de a alege intre Prins si Tomasetto deoarece BRC se monteaza la Buzau si nu am chef sa fac 350 km pentru o revizie sau reglaj, etc. Prins e mai scumpa, are calculatorul olandez si injectoarele japoneze, dar se monteza putine si ma tem ca nu se pricep s-o calibreze corespunzator. Tomasetto e uzuala are in varianta de top calculator polonez parca si injectoare coreene. Oricum, in cateva zile trebuie sa ma hotarasc.


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              ciprian75
                              Senior Member
                              Last edited by ciprian75; 26-10-15, 12:48.
                              '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
                              Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
                              The power of dreams

                              Comment

                              Working...
                              X