SNAP7: '13 Honda Accord 2.0 i-VTEC Lifestyle M/T, Basque Red Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Foarte frumoasa, sa fie intr-un ceas bun!
    "Cum merge? E ca un kart de 1.500 de kg" - asta chiar e (o) maxima.
    Ca sa-mi dau cu parerea despre jantele de iarna, eu zic sa-ti iei de aliaj doar daca iti pica vreo pleasca, altfel nu merita. La cata mizerie e in Romanica, chiar nu e nevoie de tichie de margaritar. Cele de aliaj nu se cojesc de la sarea ori varul imprastiate pe sosea, dar in cateva minute de rulare pe ud, deja is mizerabile. In plus, sunt de parere ca tablele au si ele farmecul lor. In conditii de iarna si jeg, mie-mi plac maxim cum dau pe masina.

    Comment


    • #17
      Superba masina ! Sa te poarte sanatos si fericit !
      Cat despre "link" ... il gasesti in #2 - ticker

      Comment


      • #18
        Există opțiuni bune de jante de 16 SH care merită atenție și ar fi de ales în locul celor de tablă. Nu mai departe chiar aici pe forum.

        Frumoasă culoarea, să o conduci cu plăcere vreme îndelungată!
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • #19
          Eu ti-as sugera chiar un upgrade la jante de 17 pentru vara si sa le pastrezi pe cele de 16 cu cauciucuri de iarna. Asa am eu la CL7.
          2008 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T SSE Carbon Bronze Pearl

          Comment


          • #20
            El are deja jante de 17.
            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

            Comment


            • #21
              Scuze, acum am vazut ca au adancitura aia. Mi s-a parut ca sunt cele de 16 cu o chestie iesita in afara.
              2008 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T SSE Carbon Bronze Pearl

              Comment


              • #22
                Originally posted by Yannlepantrec View Post
                Eu ti-as sugera chiar un upgrade la jante de 17 pentru vara si sa le pastrezi pe cele de 16 cu cauciucuri de iarna. Asa am eu la CL7.
                Am jante de 17 acum, pentru vara.
                Pentru iarna merg pe jante de 16 in functie de ce voi gasi.

                Multumesc pentru urari!

                Am fost astazi la RAR sa fac autentificarea. Dupa ce-am scos masina din hala, era langa mine un domn cu un VW Polo ce asculta explicatiile unui inginer RAR care ii spunea ca are o eroare de la sonda lambda sau bobine. In momentele astea realizezi, ca proprietar de japoneza, ce alegere buna ai facut
                '01 Honda Civic EU8 1.6 VTEC M/T, Silver
                '13 Honda Accord 2.0 i-VTEC Lifestyle M/T, Basque Red Pearl

                Comment


                • #23
                  Foloseste-o cu sanatate!

                  Ai grija cu dimensiunea jantelor, din cate stiu de la Elegance in sus este trecut doar 17" si 18" in CIV.

                  Comment


                  • #24
                    Balonul la 17-le de la CU este mai mare, dimensiunea fiind 225/50, cam la fel de mare precum la 205/55/16. Ai putea astfel sa mergi linistit si cu gume de 17 iarna, caci 16-le cred c-ar fi mult prea mic pentru masina asta. De facut o proba inainte eventual. Acum tine si de preferinte si buget, desigur.

                    Pentru vara, jante de 18 ar fi nemaipomenite, sau chiar 19 pentru un look fain. Asa cum CL-ului ii sta bine de tot cu jante +1 fata de ce e in carte (17), cred ca la fel e si la CU.
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Jozsi View Post
                      Foloseste-o cu sanatate!

                      Ai grija cu dimensiunea jantelor, din cate stiu de la Elegance in sus este trecut doar 17" si 18" in CIV.
                      Multumesc.
                      Asa este, e trecut doar 17 si 18, dar exista si echipare pe 16" pe Accord. Se poate face trecerea lor in CIV la RAR daca se pastreaza diametrul total al rotii.

                      Originally posted by BlackMagic View Post
                      Balonul la 17-le de la CU este mai mare, dimensiunea fiind 225/50, cam la fel de mare precum la 205/55/16. Ai putea astfel sa mergi linistit si cu gume de 17 iarna, caci 16-le cred c-ar fi mult prea mic pentru masina asta. De facut o proba inainte eventual. Acum tine si de preferinte si buget, desigur.

                      Pentru vara, jante de 18 ar fi nemaipomenite, sau chiar 19 pentru un look fain. Asa cum CL-ului ii sta bine de tot cu jante +1 fata de ce e in carte (17), cred ca la fel e si la CU.
                      Exclud varianta mai mare de 17" pentru ca circul mult prin oras iar in Timisoara trecerile peste liniile de tramvai sunt putin mai joase decat o bordura Doamna intr-adevar ar arata mai bine cu jante pe 18 sau 19 pentru vara, dar trebuie sa imi fie si utila in acelasi timp. Drumul Deva - Timisoara de altfel are aspect selenar si nu ma refer ca e la fel de frumos.
                      Am sa incerc niste jante pe 16" sa vad cum stau pentru iarna si in functie de asta ma decid daca raman pe 16 sau sar la 17.
                      '01 Honda Civic EU8 1.6 VTEC M/T, Silver
                      '13 Honda Accord 2.0 i-VTEC Lifestyle M/T, Basque Red Pearl

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by sNap7 View Post
                        Multumesc.
                        Asa este, e trecut doar 17 si 18, dar exista si echipare pe 16" pe Accord. Se poate face trecerea lor in CIV la RAR daca se pastreaza diametrul total al rotii.



                        Exclud varianta mai mare de 17" pentru ca circul mult prin oras iar in Timisoara trecerile peste liniile de tramvai sunt putin mai joase decat o bordura Doamna intr-adevar ar arata mai bine cu jante pe 18 sau 19 pentru vara, dar trebuie sa imi fie si utila in acelasi timp. Drumul Deva - Timisoara de altfel are aspect selenar si nu ma refer ca e la fel de frumos.
                        Am sa incerc niste jante pe 16" sa vad cum stau pentru iarna si in functie de asta ma decid daca raman pe 16 sau sar la 17.
                        Bine faci ca excluzi jantele mai mari de 17!Pe langa faptul ca anvelopele sunt mult mai scumpe,o sa ai probleme cu galme,taieturi etc. datorate gropilor.

                        Comment


                        • #27
                          Eh, nu e chiar asa de rau cu 18". Am ajuns la aproape 21 mii km cu jantele de 18", si nu am avut inca probleme.

                          De mentionat ca, la Accord-ul actual, talonul pentru R18 este egal cu al Civic-ului pe R17. Cu alte cuvinte, 225/45R17 de Civic sunt la fel de predispuse la probleme precum 225/45R18 de la Accord.

                          Comment


                          • #28
                            Daca stai i Timisoara crede-ma ca e rau si cu 17. Trecerile peste liniile de tramvai sunt groaznice. Iar faptul ca nu avem o centura inseamna ca tirurile au lasat urme adanci in asfaltul de slaba calitate cu care ne rasfata autoritatile...

                            Comment


                            • #29
                              Suspensia Accord-ului e mai rafinata decat a Civic-ului, iar insonorizarea e mai buna. Conteaza si asta.

                              Comment


                              • #30
                                Pe Accord merg si jantele de 16. Asa am luat-o eu in echiparea Elegance. Ulterior, le-am folosit pentru iarna cu anvelope 205/60/16, iar vara am avut jante de 18 (225/45/18).
                                Iarna se simtea o schimbare semnificativa in bine cu privire la confort cu jantele de 16.
                                Ex: Honda Civic Hatchback sport 2007, negru, i-shift
                                Ex: Honda Civic Hatchback executive 2009, gri, AT
                                Ex: Honda Accord sedan 2012, negru, AT

                                Comment

                                Working...
                                X