MICHAELS: '14 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Sport M/T, White Orchid Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by ticker View Post
    Nu mai tin minte unde citisem pe forum. Probabil la alt posesor de Tourer candva anul trecut.

    Ideea e sa luati de undeva de unde vanzatorul sa garanteze ca se potrivesc, in caz contrar sa accepte returnarea banilor.

    Eu oricum as pune pe o masina asa de eleganta doar jante de aliaj pe 16 pt iarna, diferenta de pret fata de tabla fiind de vreo 200 de lei per total.
    Voiam sa iau jante de tabla pentru ca am auzit ca alea de aliaj risca sa se zgarie iarna sau sa fie afectate de la substantele antiderapante.
    Un alt motiv a fost faptul ca oamenii mi-a recomandat cauciucuri mai inguste ptr iarna (acum am 225/45/17).
    Ce intelegi prin diferenta de 200 lei? Cum ai calculat?
    In cartea masinii scrie jante 16x6 1/2JJ ptr tabla sau 16x6 1/2 J ptr aliaj si ma gandesc ca merg si cele de tabla dar poate trebuie sa fie ceva diferit in parametri fata de 5D - cum spunea kawamoto.
    Daca am timp le scriu la cei de la Honda UK ca sa ii intreb ce jante mi-ar trebui ptr iarna si daca sunt diferente fata de 5D (5D inseamna hatchback, nu?).
    Sper sa primesc raspuns repede de la Honda altfel vine iarna si eu o sa fiu cu anvelopele de vara.
    La anvelope mi s-a pus pata pe Nokian WR D4 (225/45/17 sau 205/55/16).

    Comment


    • #17
      Am jante de aliaj de 8 ani folosite in fiecare iarna - cele cu care a venit masina.
      Da, au cateva julituri dar nu cred ca e masina care sa nu aiba julituri la jante.

      Cele de vara le am de 4 ani jumate si arata in continuare ca noi.

      Cand treci pe 16 (tabla sau aliaj) anvelopa e clar mai ingusta: cea omologata e 205/55 R16.

      Doar niste exemple:
      Jante tabla : 283lei/buc (noi) http://www.emag.ro/janta-otel-alcar-.../pd/DD6PYMBBM/
      Jante aliaj: 360 lei/buc (tot noi) https://www.best-tires.ro/jante-alia...0-45-67-1.html
      http://www.jantesianvelope.ro/Jante-...e-16-39089.htm

      Diferenta - 308 lei/set.

      Da 5D e hatchback-ul. Jantele de tabla de mai sus sunt pt Civic hatchback.

      La anvelope zic ca ai ales bine, dar iti zic sa ramai pe 16 totusi
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #18
        Salut,

        imi poti spune, te rog, o parere despre consum?

        Comment


        • #19
          Originally posted by chatnoir2004 View Post
          Salut,

          imi poti spune, te rog, o parere despre consum?
          Salut,

          Nu pot sa dau o parere avizata pentru ca eu conduc mai mult prin concedii masina aia.
          Eu as fi vrut sa fie sub 9.5%.
          La un drum de 120km, din Tm pana in judetul Arad (incluzand Tm-Arad pe autostrada, 33km) consumul era la 8%. Am trecut prin Arad prin centrul orasului.
          Daca nu uit revin cu date mai recente.
          Eu credeam ca consumul e media pe ultima 100 de km dar cred ca m-am inselat sau nu e asa la Honda Civic.

          Comment


          • #20
            Revin cu ceva info despre operatiunea janta de iarna.
            Am primit un raspuns de la Honda UK in care se recomanda anvelope cat mai inguste ptr aderenta mai buna.

            "Thank you for contacting Honda UK.
            The recommended wheel/ tyre sizes for the Civic Tourer are:
            · 195/65R15 88T
            · 205/55R16 88V
            · 225/45R17 88V
            · 225/40R18 88V
            The recommended sizes for the summer are R17 and R18 and for the winter R15 or R16. The smaller the winter tyres are the better the grip is.
            The tyres for the Civic Hatchback are with different Speed adn Load Index."

            In manual nu scrie de 18" sau 15" dar ideea e ca 16 sunt mai bune iarna.

            Cu marele ajutor a lui kawamoto am realizat ca trebuie sa abandonez varianta pe jante de tabla ptr ca alea ptr Tourer se gasesc f greu, sunt urate si nu sunt la fel cu 5D.
            Prin urmare am sa caut jante pe aliaj.
            Daca nu rezista bugetul atunci pun de 17".

            Comment


            • #21
              Totusi am cautat datele la Honda.de si ei zic ca merg pe Tourer jante de 15 de aliaj si de 16 de tabla.
              AICI sursa: http://deapps.honda.de/inhalt/servic...c_5_tuerer.pdf ,in pagina 3

              Comment


              • #22
                Buna,

                A trecut timpul si eu inca nu am cumparat jantele de 16".
                Acum am o dilema.
                Stiti jante de aliaj facute special pentru Civic (gaura centrala 64)? M-ar interesa sa nu fie pretul prea mare <400lei.
                Majoritatea jantelor par universale la gaura centrala, 70.
                E vreo problema daca iau din astea cu 70 si cu adaptor la 65?
                Voi de care aveti?
                Repet dimensiunile jantelor: 16" 6 1/2 ET 45 gaura centrala 64 - imi cer scuze daca informatia asta o stiati toti.

                Pana acum am 2 variante de jante:
                Jante ALIAJ 16" - ENZO B EBZ0SA45 R16 6,5 5X114,3 ET45 - le-am gasit la 354 lei

                Rial U1 silver - 365 lei

                Nu ma pricep la jante asa ca nu stiu care din astea e mai calitativa.
                Sper ca macar una dintre ele e buna ptr masina mea.

                Comment


                • #23
                  Exista inele de centrare care te aduc la dimensiunea dorita. Iar legat de jante modelul asta il am eu:
                  http://olx.ro/oferta/jante-aliaj-enzo-r16-ID3Tb6Q.html

                  Sunt foarte usoare ( aprox 7 kile in minus fata de cele originale Honda pe 17 ), arata ff bine pe masina si au costat 250 eur luate second.
                  BV26CAT
                  Senior Member
                  Last edited by BV26CAT; 28-10-15, 00:12.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by BV26CAT View Post
                    Exista inele de centrare care te aduc la dimensiunea dorita. Iar legat de jante modelul asta il am eu:
                    http://olx.ro/oferta/jante-aliaj-enzo-r16-ID3Tb6Q.html

                    Sunt foarte usoare ( aprox 7 kile in minus fata de cele originale Honda pe 17 ), arata ff bine pe masina si au costat 250 eur luate second.
                    Multumesc de raspuns.

                    E vreun dezavantaj in folosirea acelor inele? Sunt OK dpv al sigurantei rotii?

                    Comment


                    • #25
                      Din cate stiu nu e nici un risc. Asa sunt facute ca sa poata fi puse pe mai multe modele de masini. O idee mai buna ar fi probabil standardizarea gaurii centrale, sa aiba acelasi diametru la toata lumea.

                      Comment


                      • #26
                        Daca jantele de Honda s-ar potrivi la VAG, ar fi o tinta pentru hoti. Asa ca standardizarea, fie ea si doar la gaurile ce centrare, nu e buna. Jantele OEM sunt.

                        Comment


                        • #27
                          Frumoasa si interesanta ! S-o stapanesti sanatos !
                          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                          Comment


                          • #28
                            Consumul pe perioada asta a ajuns la 10.5% (80-90% drumuri in Timisoara).


                            Mai putin si pun roti de iarna.
                            Anvelope cred ca o sa iau Nokian WR D4 (205/55/16)
                            La jante cred ca o sa iau noi ca sa nu am surprize cu alea sh.
                            Ce ati alege intre Rial Milano si Borbet F brilliant silver d.p.v. al calitatii?

                            Multumesc.

                            Comment


                            • #29
                              Or sa arate mult mai bine cu Borbeturile. Ca si rezistenta nu cred ca e mare diferenta intre ele. Amandoua trebuie sa respecte standardele de calitate. Mergi pe Borbet.

                              Comment

                              Working...
                              X