Noul Civic 5D (2016)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cutia CVT pe Jazz e de vis, dar pe Civic nu mi-a placut.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • Va fi urmasul ishift-ului din toate punctele de vedere se pare.
      ....

      Comment


      • Nu e chiar așa. Ishift este cutie manuala robotizată care nu are nicio legătura cu CVT.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • Ma refeream la popularitate.
          ....

          Comment


          • https://www.autoevolution.com/news/2...pe-119776.html

            https://www.whatcar.com/news/2018-ho...i-dtec-review/

            Comment


            • Suna interesant, in special partea de tratare a emisiilor. Sa vedem daca vor mai fi probleme cu filtrele de particule.

              Comment


              • Probabil unii o sa imi sara in cap dar va povestesc impresiile mele legate de noul Civic.
                Am fost ieri la dealer la Brasov sa vad noul Civic. Aveau unul 1.0 T un Sedan un CRV, un HRV si un Jazz.
                Parerea mea este ca noul Civic este jalnic la interior, ma refer la variantele cu tapiterie textila (doar din acestea erau in showroom). La una din masini deja se vedeau fibre de poliester iesind din bancheta din spate, iar la 5D una din grilele de aerisire de pe bord iesea ostentativ din locasul ei. AM apasat-o insa nu a intrat inapoi. Este un festival de plastice ieftine negre si urate plus un volan in acelasi ton. Butoanele de pe volanul noului Civic sunt urate si arata ieftin. Volanul din piele mai arata cat de cat. Nu ma intelegeti gresit, compar cu Civic-ul meu 2007 5D nu cu masini premium, cum incepe sa para Type S-ul meu comparat cu gama Honda actuala.
                Chiar voiam sa schimbam Civicul sotiei cu unul nou insa clar o sa mai asteptam un eventual facelift care sa vizeze si interiorul, altfel nu. La 25.000 de EURO in variantele de top mi se pare ca nu si-au dat silinta. Probabil motorul ala de 1.5T trage minunat (nu l-am testat), insa pentru mine si interiorul masinii este important. La momentul cand am decis sa iau Civic-ul in 2006 am fost la o expozitie auto in Brasov si m-am uitat obictiv la toate variantele de HB de pe piata la vremea respectiva. Civicul pe langa exteriorul foarte frumos avea si interiorul care ma face si in ziua de azi sa zic ca a fost o alegere excelenta. Materiale de calitate atentie la detalii design frumos. Am astepta un an pana am mai strans bani si in 2007 am luat-o. Nu regret nici in ziua de azi si inca sta foarte bine dupa 11 ani fata de multe masini din generatia actuala.

                Ma surprins placut HRV-ul la interior, as zice ca e ultima Honda cu un interior decent, chiar frumusel mai ales in varianta Executive. L-am testat insa 1.5 aspirat 130 de CP la asemenea masina , mi se pare o gluma. Masina cu mine si un pasager abia se misca in depasiri. Nu vreau sa ma gandesc la cum merge incarcata.

                PS sa vedeti ce o sa imi inghit vorbele daca imi iau Type R
                ....

                Comment


                • Despre tapiterie, mi se pare ca se poate schimba - este fermoar care cred ca permite asta:

                  Comment


                  • Civic 1.0 turbo este la fel de lesinat, iar daca este cuplat la CVT chiar e moarta.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • Bine, bine, dar nu se voia inlocuitorul R18-ului? Sau R18-le e sub 1.0t?

                      Comment


                      • Originally posted by Dan P View Post
                        Ma surprins placut HRV-ul la interior, as zice ca e ultima Honda cu un interior decent, chiar frumusel mai ales in varianta Executive. L-am testat insa 1.5 aspirat 130 de CP la asemenea masina , mi se pare o gluma. Masina cu mine si un pasager abia se misca in depasiri. Nu vreau sa ma gandesc la cum merge incarcata.
                        Exact asta am simţit şi eu cānd am testat 1.5-ul aspirat pe HR-V.
                        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                        Comment


                        • Sunt de aceeasi parere, īncă nu e ceea ce trebuie noul Civic. Īncep să apreciez din ce in ce mai mult FD-ul din dotare.

                          Comment


                          • Dane,se vede treaba ca nu te-ai jucat la sistemul multimedia din noul Civic.O luai la fuga

                            Comment


                            • Recunosc, tableta nu e punctul de focalizare in ceea ce priveste masina. Era inchis si nu am insistat sa il aprinda.
                              @Darth, inteleg ca e o varianta de schimbare insa nu asta imi doresc de la o masina noua, mai ales la banii astia. Repet Civic-ul 5d 2007 al nevestei are materiale premium pe langa ce au ales acum la noul model.
                              ....

                              Comment


                              • Eu zic ca vor schimba materialul textil de pe Civic in viitor. Acelasi material slab e pus si pe Civic in SUA si mi se pare cel mai slab material textil din clasa compacta. Am zis asta si acum un an si am facut upgrade la interiorul din piele ca sa scap de cel textil.

                                Am mers de cateva ori cu Civic modelul anterior si are materiale mai bune in interior dar nu totul e pierdut.

                                Noul CR-V vine iarasi cu materiale mult mai bune ca Civic. Eu zic ca la facelift o sa rezolve doua bube: buton de volum pe sistemul infotainment si materiale mai bune la interior. Au noul infotainment pe CR-V si Accord, la fel si materialele. Trebuie doar sa le porteze.

                                Comment

                                Working...
                                X