Noul Civic 5D (2016)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • e ok sa ai pareri diferite. nu e ok sa crezi ca e si big-bang. apartamentul era in panta? ce vroia sa vada cand doarme, daca i se face rau de a orizontala?
    apartamentul....am vazut locatia (puz p+1+m), am vazut orientarea (sudica), am vazut planul cladirii, materialele, restul mi-am desenat singur (compartimentare +amenajari interioare, ca ma tine creionu'). a iesit fix ce mi-am imaginat/desenat. n-as "testa" o casa, nu vad ce as putea testa. as vedea-o/ inspecta-o, asta da. utilajele nu le poti testa tocmai din cauzele enumerate de tine mai sus, sunt scumpe si nu isi asuma nimeni asa ceva. cel mult iti poate prezenta producatorul ceva rezultate. in rest decizia o iei pe ce scrie pe hartie. am testat un utilaj de clasa inferioara, am vazut ce poate, am evaluat teoretic ce ar putea face celalalt si am ales. nu am gresit.
    prin tarile alea pe unde tot faci poze (f frumoase de altfel), tot asa vand si aia, pe poze?
    am testat autoturismele, telefoanele, televizoarele (cate o ora de teste de fiecare data, cu cat doua in paralel), boxele audio din casa, salteaua de pat (n-a fost usor sa o gasesc, ceva model mai rarut) camera foto n-a fst nevoie, am luat-o dupa ce am vazut-o la tine :P , in general cam toate hainele sau incaltamintea (daca nu pot iau doar de pe site-urile pe care pot returna marfa), n-am testat motocicleta pt ca era in italia. a fost mega loterie. (si acum ma intreb daca aveam posibilitatea de a testa si un z10r as mai fi mers pe cbr1000rr? ). in general, tot ce se poate testa si e in firea lumii, nu ma apuc sa incerc chiloti sau sa testez fierul de calcat...
    bai, unii trag tare pt 40jdamii, nu-s ca banii de tigari si nici nu-mi iau masina la fiecare 2-3 ani
    cerd ca e mult offtopic, daca se sterg posturile nu ma supar....

    le: am cuparat gume la moto, dupa povestile altora, ceea ce de obicei nu-mi sta-n fire, ca se merge in rosbk pe ele, ca smecherie, etc. eu avusem o experienta fantastica pe alte gume. am regretat din prima zi. nici nu se comparau cu celelalte. da nah, n-am avut cum sa le testez decat pe buzunru meu )))
    liviu_cts
    Senior Member
    Last edited by liviu_cts; 24-10-17, 17:04.
    sigpic

    Comment


    • Ciudat sau nu, dar puțină lume testează echipamente, chiar și în țările alea. Ca idee, în fiecare țară există câte un showroom de echipamente de care vindeam eu. Și țari ca Franța, Marea Britanie, Germania, etc, vindeau mii de echipamente pe an. Nici fizic nu aveau cum să fie testate de atâția clienți. În Franța se fac 4 prezentări/zi , 4 zile/săptămână . Asta e capacitatea maximă. Deci, dacă nu punem luna de concedii ( august) avem 52 săptămâni X 4 zile X 4 prezentări = adică 416 prezentări. Maxim, matematic. Și ei vând 4000-5000 echipamente pe an , majoritatea mai scumpe ca CTR.
      Test-drive-uri se fac nu ca o cerință a clienților (mă refer la debutul acestei practici) ci ca o metodă de vânzare. Asta pentru că vânzarea unei mașini are o foarte mare doză emoțională, nu rațională.
      Iar cu boxele, dacă n-au fost rodate, le-ai ascultat degeaba ( dacă vorbim de calitate, nu de putere ), dacă nu le-ai ascultat de pe aceeași sursă ca acasă, cu aceleași cabluri, etc, tot cam degeaba
      Ca să nu mai zic că e foarte importantă și încăperea în care asculți boxele alea . Legat de haine și încălțaminte, nu-mi amintesc când mi-am cumpărat ultima dată din magazin, de fapt nu-mi amintesc când am intrat ultima dată într-un magazin pentru mine
      Eu mașinile le testez cam câte un an iar cele care îmi plac, le țin mai mult
      Asta trebuie reținut, lumea testează chestiile pe care le cumpără emoțional. Cele pe care le cumpără rațional, nu prea ( casă, utilaje, etc ).
      Legat de subiect, adică de Civic, e chestie de gusturi. În Romania, în ciuda părerilor legate de formă, materiale, etc, se vinde foarte bine ( mă refer la modelul cu motor de 1,5 ). TypeR-urile s-au vândut toate fără drive-test. Astea sunt faptele. Și mie mi-ar plăcea să fac un drive-test cu noul CTR dar cred că mai degrabă îl fac cu Taz, cu mașina lui decât cu mașină de la importator
      KMR
      Super Moderator
      Last edited by KMR; 24-10-17, 17:37.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • In momentul asta nu exista masina de test, Fk8, doar daca vrea HTR-ul sa o dea
        A mea ,din cate stiu, e singura livrata in RO si pe strazi.
        Urmatoarele vin in Martie - Aprilie 2018

        Eu am vrb la Asko despre masina si drive test in vara, Iunie? cred, si au zis atunci ca e posibil ca prima sa ajunga prin Octombrie dar nu stie ce sa zica de drive test...si eu am vrut sa o conduc inainte sa zic ca o cumpar. Dar mi-a placut masina atat de mult interior-exterior incat nu a mai contat testul, doar nu putea sa fie mai slaba decat FN2.

        Si acum trebuie sa ii intelegem, cand o masina are comenzi destul de multisoare si tu ai doar 4 buc ptr clienti, de unde scoti masina de test?

        Impresii? Sunt mega fericit de alegerea facuta, cu toate plusurile si minusurile masinii. Cand urci in Fn2 in Fk8, te loveste evolutia tehnologica...display digital, brake hold, incarcare wireless(prin inductie) ptr telefon, etc
        Masina e mai spre sofer decat FN2-ul, te inconjoara mai mult. Suspensia adaptiva e superba, mai ales cand o compari cu rigiditatea de la Fn2.
        Plusuri sunt multe, minusuri...pot zice doar de unele plastice care ar fi putut sa fie de o calitate ceva mai buna....cam atat negativ pana acum.

        O sa revin cu detalii, si cu topic...need to go
        '17 Civic TypeR FK8 Championship White
        '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
        ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
        ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

        Comment


        • Te faci că nu vezi că vreau să mă dai cu mașina, nu?
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • ca un contraexemplu, am contactat diversi dealeri in .de. nimeni nu vinde masina din showroom/test. vezi masina, o testezi, faci comanda=3 luni. or fi ei mai prosti? legat de sono, stai relax kmr-ule ca nu sunt chiar afon. nu, nu erau noi/nerodate, si da, suna superb , ambele seturi. nu le-am testat degeaba pt ca am ales ce mi s-a parut ca suna cel mai bine din ce am testat.
            tocmai pt ca nu sunt chiar atat de multi "dementi" care vor sa puna mana pe ceva inainte de a cumpara, nu e chiar atat de greu de realizat.
            uite cat de multe perceptii diferite. eu gasesc bordul nou deloc spre "sofer". e intins pe orizontala, perpendicular pe axul longitudinal spre deosebire de fn unde e dispus pe raza, in jurul soferului. deci corectitudinea masinii fata de proprietar vine din raspunsul ei la nevesitatile si asteptarile lui. Taz e un posesor fericit si mi-ar place sa fiu mai aproape de buc
            sigpic

            Comment


            • Păi nu e contraexemplu: am scris mai sus că se testează lucrurile cumpărate emoțional iar mașina e cam cel mai important obiect care se cumpără emoțional. La noi e mai complicat, vânzările așteptate nu sunt f mari ( pt că nu sunt mașini alocate ) și nu merită ca dealerii să investească în mașini de test. Mai ales că investește unul și altul dă discount. Afară cred că sunt lucrurile mai așezate.
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • @ Taz - am vazut una rosie stand la semafor pe la timpuri noi, deci cele vandute se pare ca au si iesit pe strada. Sa o stapanesti sanatos!

                Din pacate pentru mine, aspectul perceput live este la fel de ricer ca si in poze , fata de lama de buldozer si faptul ca din fata arata la fel ca si din spate din cauza barilor care poti sa le interschimbi fara probleme Desi nici anteriorul type r nu mi-a placut la aspect , totusi il gasesc mai placut. Interiorul cu rosu pe fiecare margine posibila e ridicol de chicios, macar daca era optional. Cand am fost la intalnire am mers cu cineva de la asko cu hatchbackul de 1.0 si cvt. Oricat s-a straduit omul sa traga de ea in niste depasiri, era aproape lesinata, apasai pe acceleratie si asteptati sa se intample ceva dar dupa prea mult timp si prea putin. Mi-a placut ca era spatioasa inauntru insa zgomotul interior mi s-a parut mare pentru o masina de generatie noua ... poate o fi buna la consum.
                R 42659 - Milano Red Ep3

                Comment


                • Aia e mașina HTR.
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • Revin cu ceva detalii despre masinuta mea: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...e-Orchid-Pearl

                    Comment


                    • @KMR : incerc sa ne vedem Vineri seara ca tot zic astia ca-si revine vremea
                      @kinky_boy : e clar chestie de gustibus. Mie FK2 nu mi-a placut exterior, am avut impresia ca e un FN2 deghizat cu niste falci in fata gen Nasul...
                      Sincer iti zic ca nici eu nu sunt genul cu rosu, si volanul de calculator nu e chiar pe stilul meu..l-as fi preferat pe cel de pe FN2...dar totusi imi place Exteriorul ricer imi place, are o linie totusi si o silueta de sedan fata de FK2 care nu era nici cal nici magar.
                      Cum a zis sotia : masina tipa a criza de varsta a 2a...posibil nu zic nu Am zis sa-mi fac nebuniile acum si nu la 60 de ani Si clar masina e luata emotional si nu rational, cam cum a fost si cu FN2-ul...am zis ca nu o sa dau niciodata atat pe o masina dar...in viatza daca esti doar rational, e posibil sa pierzi frumusetea vietii.

                      @liviu_cts: am condus gen8 aproape 10 ani (>5,5ani FK3 si 4 ani cam in cap FN2) si senzatia in FK8 e ca toate sunt mai aproape de tine...ca esti in cockpit . Cand am ajuns acasa a trebuit sa mut FN2 sa fac loc si ptr FK8 si cand am urcat in FN2 am avut o mega senzatie de spatiu
                      consola centralaq e mai inalta si mai aproape, si cotiera, etc sunt mai aproape...si totusi am 1.83m..deci nu e de la inaltime
                      '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                      '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                      ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                      ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                      Comment


                      • stiu ce zici. am satat si eu intr-un 1.5 sport. sunt aproape, consola centrala/suportul cot sunt sus (cred ca au gandit masina aia pt integrala da ceva nu le-a iesit), pozitia la volan o gsesc f buna, unghiul volanului (si eu spun ca ala de pe fn e peste), levierul schimbatorului....toate sunt unde trebuie. doar ca pe fn sunt dispuse radial, la asta e pe orizontala, de la st. la dr. nu zic ca ar fi rau, doar am constatat. acum sa-mi spui ca nu te enerveaza ca in asta noua de 40k, nu ai suportul metalic pt piciorul stang si ai o bucata de plastic...cum am eu in del solul din '92
                        sigpic

                        Comment


                        • am trecut cu vederea...vazut, parut ciudat\ridicat din spranceana, m-am bucurat de masina in continuare
                          '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                          '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                          ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                          ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                          Comment


                          • Nici la FK2 nu este suportul metalic, dar la cat am dat pe masina ma pot bucura de ea si fara.
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • Eu zic sa-i faceti lui Taz rubrica de Type R 1017+ sa aiba omul unde ne incanta cu mai multe detalii impresii si poze. Felicitari pentru achizitie!
                              ....

                              Comment


                              • Eu aș face dar n-am idee cum
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X