Noul Civic 5D (2016)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by PaulCCraciun View Post
    Interesant ... ma astept ca tocmai un CVT sa dea acea senzatie de "mers alert" pentru ca motorul sta continuu in zona de putere atunci cand accelerezi. Acum depinde si cum o fi setata.
    Puterea maxima la 1.5t e undeva pe la 5500RPM. CVT-ul tine turatia constanta pe acolo doar daca o calci sanatos. La acceleratie normala, turatia e undeva la 2000RPM.

    La 2000RPM, motorul dezvolta ~60CP. Cand e o panta, motorul se duce pe la 3000RPM unde sunt ~110CP.

    Masina de tras trage, nu sunt probleme. (am mai pus parca link-urile de pe zeperfs si e cam cea mai rapida din clasa compacta cu motorizari de pana la 180CP). 0 - 100 km/h oficial e de 8.2s dar eu cred ca e din cauza rapoartelor mai scurte din cutie: la Civic e nevoie de treapta a 3a, iar unele masini gen VAG, te lasa sa urci putin numai in treapta a 2a peste limita maxima cat sa atingi 100km/h. (la Octavia 2. 1.8 TSI, atingeam 100km/h in treapta a 2a). CVT-ul e mai slab pe 0 - 100 km/h pentru ca nu are launch control.

    Am facut si eu un video cu 0 - 100 km/h in modul S si din momentul in care calc acceleratia, trec vreo 3-4 secunde pana ce motorul ajunge la turatii de peste 5000RPM. Sunt unii care tin frana cu piciorul stang, cu dreptul calca acceleratia si apoi iau piciorul de pe frana. (eu nu am facut asta)

    Comment


    • Am vazut si eu azi Civic-ul nou HB.
      Mi se pare ca putea fi mai frumos fara grilele alea de plastic negru mat pe fata si pe spate.
      Fata arata destul de interesant insa spatele necesita acomodare.
      Din ce am vazut prin geam scaunele arata bine insa materialul de pe ele pare un mare mare downgrade. 🤔
      ....

      Comment


      • Review de pe turatii.ro la 5D 2017 pentru cei extrem de rabdatori : https://www.youtube.com/watch?v=sWjwh1CfoMk

        Comment


        • Mi-a placut filmul, oricum baietii astia au fost mai mereu laudarosi la adresa marcii. Cert este ca, eu unul am inteles ceva mai multe despre masina si in special despre acest nou 1.5 turbo. Problema cea mai mare ramane, dupa cum lesne se observa si din film dar si din alte materiale (poze, rezumate, etc) calitatea interiorului. Iar cum VW pregateste noul Gold, iar Mazda noul treiar, s-ar putea ca Honda sa nu-si atinga target-urile pe Europa. Insa, se pare ca masina este, per total, un mare pas inainte, mai ales ca tinuta de drum, feeling la volan, etc.

          Comment


          • https://www.youtube.com/watch?v=MZ96vNJNzyc
            Dati de la minutul 30 si 20 secunde. Si de acolo incepe concluzia testului. Eu am vazut-o doar 20 de minute dar m-a impresionat mult de tot. Fara sa o conduc

            Comment


            • Doar 4 stele EuroNCAP: https://www.euroncap.com/en/results/honda/civic/27441
              2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
              Ex:
              2014 Honda Civic Executive
              2011 Honda Civic GT

              Comment


              • De ieri pana azi,am avut masina in test drive.Am mers si la drum lung,dar si in oras,practic am traversat Bucurestiul din Militari pana in Fundeni,mergand pe autostrada Pitesti-Bucuresti.Am verificat consumul la pompa dupa acest drum,mergand foarte tare pe autostrada,cu acceleratii in red line destul de des si Bucurestiul bara la bara.In aceste conditii am avut un consum de 9.4 l/100 km.Masina e geniala,imi place foarte mult cum se simte cand o conduci,cum zicea si Robert Adam "e vie",drept urmare trec peste toate neajunsurile si o sa-mi comand una.In consecinta,Accord-ul o sa fie la vanzare.Cei care faceti test-drive in oras,nu va puteti da seama de potentialul real al masinii,indiferent cat ati incerca sa intuiti.Iar stabilitatea...pot sa spun cu mana pe inima ca e mai buna decat la BMW-ul meu seria 1.Rezumand,un singur cuvant am despre masina asta-GENIALA!Asa trebuie sa fie o Honda!
                P.S.-Iulian,varianta pentru Europa cel putin asta Sport,1.5 turbo,vine cu geamuri atermice fata/spate.Poate parbrizul sa zic nu protejeaza atat de bine.

                Comment


                • Geamuri atermice fata/spate? Pune link aici ca eu am cautat si nu am gasit.

                  Daca si geamurile atermice le-au scos de la americani..... ma intorc inapoi in Europa

                  Comment


                  • Sau mai ieftin... cumperi geamuri din Europa si le aduci in state.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • Eu nu am gasit pomenite pe nicaieri geamurile atermice in Europa.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • Eu pana acuma nu am auzit de geamuri atermice. O fi vreun termen iscodit recent de cei de la marketing sau exista de cand lumea?
                        Oricum, cred ca toata treaba asta e relativa (adica respinge toate lungimile de unda UV, IR si spectrul vizibil?).

                        In fine, indiferent cum le-ar zice, credeam ca mai nou majoritatea producatorilor trateaza geamurile termic/pun folie/le dau cu pensula/etc. , atat fata, cat si spate.

                        scuze de off-topic

                        Comment


                        • Lungimile de unda din spectrul vizibil si UV nu incalzesc. De treaba asta (de incalzire) se ocupa IR-ul.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • Ceva fac ei, la Citroen impreuna cu pachetul de copii la nivelul de echipare Exclusive vin si geamuriile spate cu protectie solara. Daca la Civic erau doar fumurii la C4GP se observa diferenta, mai ales intre geam si triunghiul portierei spate. Din anumite unghiuri privind din interior spre afara la soare parca acestea ar fi aburite sau afumate.
                            PS: Oricum se vede diferenta dintre producatori, la Citroen am toate geamuriile duble. Adica 2 foi de sticla precum parbrizele, asta pentru izolare fonica. E mare diferenta....

                            Comment


                            • Cand o fi Citroen constructorul mondial nr 2 de motoare, sunt convins ca vom avea si pe Honde geamuri blindate, in 3 foi, cu protectie uv, ir, anti-stres si anti-poluare. Pana atunci, comparam un meci de fotbal cu o sceneta de la Opera.

                              Comment


                              • Hooo mai, nu te tura asa!!! Am vrut sa precisez ca se vede nu doar se simte cand un geam este tratat pt protectie solara.
                                Apropo Honda a fost detronata de pe locul 1 la contructori de motoare cu combustie interna? La moto mai sunt pe locul 1?

                                Comment

                                Working...
                                X