LORIN86ACCORD: '08 Honda Accord 2.0 i-VTEC Comfort, Cobalt Blue Pearl (CU1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Gata. Am rezolvat problema. Am fost azi la Service Autoleader, pe Dudesti - Pantelimon, am dat jos instalatia xenon si am montat becuri Philips h1 blue vision xenon effect. Cum in setul cu cele doua becuri au venit si doua becuri pentru pozitii, le-am schimbat si pe alea. Aveam doua leduri care luminau cam cat un licurici (si nu exagerez). Stiti care e surpriza? Efectul de xenon nu e poveste si chiar se vad bine, aproape ca nu percep diferenta. Sa vedem si ce durata de viata vor avea. Cost pachet becuri 95 lei. Manopera 40 lei. S-au chinuit un pic baietii, au folosit oglinda si lanterna ca sa lucreze pe acolo. In plus au acoperit si gaurile capacelor astfel incat sa nu existe risc de condens in far.
    Ma declar multumit.

    Comment


    • #17
      Si pentru ca se apropie iarna am facut comanda si de anvelope. Astea: https://www.best-tires.ro/anvelope-i...wr-d4-92h.html
      Sper sa fie ok.

      Comment


      • #18
        sunt foarte bune anvelopele, eu le-am folosit deja un sezon.

        Comment


        • #19
          +1 pentru anvelope.

          Comment


          • #20
            O sa le vad la prima ninsoare. O sa merg cu masina prin zona de munte unde le voi putea testa cu siguranta.

            Comment


            • #21
              Eu am Nokian WR D4, de un an, 215/50/17, sunt cauciucuri f.bune, atat pentru vremea de acum, cu temperaturi scazute, umezeala, ploaie, cat si pentru zapada, cred ca sunt primele cauciucuri, din gama lor, care ofera calitate la un pret decent. Daca nu mai gasiti WR D4, puteti folosi modelul nou, lansat in feb. 2016, WR A4, este la fel de bun.
              Iti urez sa te poarte in siguranta!
              scorpionul negru
              Senior Member
              Last edited by scorpionul negru; 27-11-16, 12:03.

              Comment


              • #22
                Multumesc, scorpionul negru. Toata lumea le lauda, review-urile sunt pozitive, astea au fost si motivele care au stat la baza achizitiei. Calatorii placute si fara incidente iti doresc si eu! 😉

                Comment


                • #23
                  Va mai solicit un sfat. Imi patineaza ambreiajul la plecarea dupa loc. Destul de evident. La pachet cu scartaitul pedalei. Altfel, nu am identificat alte probleme, masina trage f bine, reactioneza normal in toate vitezele. Avand in vedere ca ma apropii de 170.000, cred ca ar fi cazul sa schimb kitul de ambreiaj. De altfel, baietii de la Asko mi-au zis ca ar fi cazul, cand au inspectat masina, spunandu-le ca motorul este mai zgomotos cand dau drumul la clima. Mi-au spus ca ambreiajul e de vina. Ce ma sfatuiti? Sa iau un after market , un Luk de exemplu, sau sa ma bag la rand pentru coxmotorparts? A mai montat cineva si altceva decat OM? Si unde? Ca tare scump mai e la ASKO...
                  Multam anticipat!

                  Comment


                  • #24
                    Ai ajuns la km la care ambreiajul se duce. La mine a fost schimbat chiar inainte s-o iau, OEM, si-o sa mai duca 80-100k, ceilalti CL7/9-isti si-au pus Exedy si nu s-au plins apoi pe forum. Nici chiar cei care au modificat una alta pe sub capota. Vezi ca e descrisa povestea pe forum la CL7/9.
                    Ia tu Exedy, montezi la Asko si-ai rezolvat.
                    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                    Comment


                    • #25
                      Am eu Exedy cu buba. Placa de presiune probabil, pedala foarte tare(avea 20k km cand am luat masina).

                      Saptamana viitoare il schimb cu Aisin, cum am si pe CL7. Ala are vreo 120k km deja si este absolut impecabil.
                      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                      Comment


                      • #26
                        dragostan, o intrebare. Unde te gandesti sa faci operatiunea? La Asko? Sau ai un alt pont? Multam de feedback-ul cu Exedy. Experienta ta ma face sa ma mai gandesc.

                        Comment


                        • #27
                          Dragostan, daca schimbi kit-ul de ambreiaj(Aisin), te rog sa dai detali:cod de piesa, pret produs, manopera, service-ul in care ai facut operatiunea, etc....asta pentru toti care vor avea aceeasi problema.
                          Multumesc!

                          Comment


                          • #28
                            Pt Accord 2.4 CL9 codul Aisin este KH-063. Pentru CL7 este KH-061. Voi avand generatia urmatoare nu prea va ajuta informati asta, trebuie cautate codurile pt. CU1 si CU3.

                            Pentru montaj eu recomand doar Asko sau Coasta de Est, evident costurile fiind mult mai mici la Coasta. Pretul inca nu-l stiu, mai ales ca o sa fac si alte operatiuni o data cu asta.
                            Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                            Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                            ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                            Comment


                            • #29
                              Iti multumim, te rog frumos sa ne ti la curent cu toate amanuntele, doar asa vom ajuta pe ceilalti din comunitate, care se confrunta cu aceleasi probleme( asta este valabil pt toata lumea, care detine o Honda!)
                              In legatura cu service-urile, nu sunt de acord cu tine, avem in tara( Bucuresti- in cazul nostru), ateliere bine echipate, cu oamenii priceputi, cu preturi decente.
                              Fiecare este liber sa aleaga ce doreste, dar nu trebuie sa alergi doar la Pomul Laudat, acum depinde si ce ai de facut la masina....
                              CoastadeEst spre ex., mai greseste:
                              _Mihai P - Honda Accord
                              01.09.2014

                              "Anul trecut am schimbat placute frana spate. A doua zi, dupa 10 km iesea fum din roti de am crezut ca a luat foc ceva. Am fost cu masina la Asko si evnident placutele au fost montate complet aiurea."

                              Asta dovedeste ca o poti pati in orice service, chiar si f bun, cum este cotat el.
                              Valabil si pt reprezentante...de oriunde,- un plus pt ele, stiu cu ce "se manaca", din experienta acumulata, orice problema aparuta la marca pe care o reprezinta( e normal).
                              scorpionul negru
                              Senior Member
                              Last edited by scorpionul negru; 09-12-16, 17:09.

                              Comment

                              Working...
                              X