LORIN86ACCORD: '08 Honda Accord 2.0 i-VTEC Comfort, Cobalt Blue Pearl (CU1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • LORIN86ACCORD: '08 Honda Accord 2.0 i-VTEC Comfort, Cobalt Blue Pearl (CU1)

    Salutare la toata lumea!
    Sunt proaspatul proprietar al unei Honda Accord si cum puteam altfel sa impartasesc experienta de "hondar" decat pe acest forum, cu voi.
    "Bijuteria" are 153.000 km si va trebui sa ii aduc niste imbunatatiri, respectiv:
    1. schimb pivotul superior dr. fata;
    2. bucsi bascule inferioare fata;
    3. revizie totala (filtru ulei, ulei, filtru aer, filtru polen);
    4. set stergatori parbriz.
    Toate astea dupa ce, inainte de achizitionare, am fost cu ea la test la Carpati Motors, de la Gara de Nord, iar baietii de acolo mi-au facut recomandarile de mai sus. Tot ei m-au incurajat sa fac pasul, in conditiile in care au apreciat intretinerea foarte buna a masinii.
    Si acum incepe distractia, preturile oferite de ei au fost urmatoarele:
    1. Bascula superioara dreapta fata 183 euro
    2. Bucsi 50.72 euro
    3. Revizie 120 euro
    La toate astea se mai adauga manopera.
    Asa stand lucrurile, cum vi se par preturile si ce imi puteti recomanda? Ma refer aici la : service-uri, producatori piese, codurile acestora (in ideea achizitionarii de catre mine), site-uri de unde pot fi achizitionate etc. La ulei este simplu, voi folosit ce a folosit si fostul proprietar, Mobile 1, 5w40. De asemenea, m-ar interesa care sunt dimensiunile pentru stergatori si cam ce producator imi recomandati.
    Va multumesc!

  • #2
    Felicitari pentru achizitie si bine ai venit printre noi.
    Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

    P.S. Pivot superior fata cu tot cu bascula vinde @bogdan_is pe original.
    vezi http://www.hondafan.ro/forum/showthr...cord-2004-2008
    The Only Easy Day Was Yesterday

    Comment


    • #3
      Sa ai noroc de el!

      Pt piese vorbeste si cu colegul bekxy. macar inserturi pentru stergatoare daca iei, si tot faci ceva economie.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        sa o stapanesti cu placere! de asemenea, aici se organizeaza des grup de cumparatori de pe http://coxmotorparts.co.uk/
        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

        Comment


        • #5
          Multumesc, sandreiuz! Am vazut ca bratul la care faci referire este pentru Accord 2004 _2008. Ma gandesc sa nu fie pentru modelul vechi. Sau se potriveste si cel de pe modelul mai vechi?
          lorin86accord
          Junior Member
          Last edited by lorin86accord; 09-10-15, 11:42.

          Comment


          • #6
            Originally posted by ticker View Post
            Sa ai noroc de el!

            Pt piese vorbeste si cu colegul bekxy. macar inserturi pentru stergatoare daca iei, si tot faci ceva economie.
            Multumesc, ticker! O sa iau legatura cu bekxy.

            Comment


            • #7
              Originally posted by ady_uaic View Post
              sa o stapanesti cu placere! de asemenea, aici se organizeaza des grup de cumparatori de pe http://coxmotorparts.co.uk/
              Multumesc, ady_uaic!
              In cazul asta vreau sa ader si eu la grupul vostru, daca este posibil, desigur.

              Comment


              • #8
                oricine o poate face. eu nu fac parte din el ca sunt direct la sursa

                vezi aici cand se mai organizeaza grupuri pt cumparaturi (pt a imparti plata transportului, si evident, preturi mai mici)
                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                Comment


                • #9
                  Originally posted by lorin86accord View Post
                  Multumesc, sandreiuz! Am vazut ca bratul la care faci referire este pentru Accord 2004 _2008. Ma gandesc sa nu fie pentru modelul vechi. Sau se potriveste si cel de pe modelul mai vechi?
                  da, ai dreptate. am vazut anul 2008 si nu am observat CU1 ...
                  sigur nu ti se potriveste.
                  The Only Easy Day Was Yesterday

                  Comment


                  • #10
                    Ok. Apreciez intentia. Multumesc!
                    Originally posted by sandreiutz View Post
                    da, ai dreptate. am vazut anul 2008 si nu am observat CU1 ...
                    sigur nu ti se potriveste.

                    Comment


                    • #11
                      S-o stapanesti sanatos !
                      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                      Comment


                      • #12
                        Salutare!
                        Pentru ca s-a ars un bec de la faza scurta, m-am gandit sa fac achizitia. Cum becurile erau xenon, neomologate (de la proprietarul anterior), as vrea sa cumpar doua becuri cu halogen, in conformitate cu specificatiile din cartea tehnica. Ma puteti ajuta cu un cod? Eventual ce producatori/modele imi recomandati? ACCORD CU1.
                        Multumesc anticipat!

                        Comment


                        • #13
                          Dacă meseriaşul care a trecut pe acolo nu a făcut modificări, ai nevoie de becuri H1:
                          http://www.lingshondaparts.com/honda...1&block_05=hcr
                          '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc, bekxy! O sa iau doua H1 si merg intr-un service, nu ma pricep si nu mi-as baga nasul (desi e comic sa mergi la service doar pt asta). Sper sa nu fie modificari pe acolo.

                            Comment


                            • #15
                              Va trebui si un pic de migala pentru ca s-a intervenit asupra unui plastic si daca nu il acopera vei avea condens in far.
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X