MEGADREAM: '06 Honda Accord 2.2 i-CTDi, Executive, culoare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by megaderam View Post
    Am sa pun link ul cu pistonasele. Am sa precizez,ca locuiesc in Spania iar link ul este al lui Oscaro. Nu stiu daca fac vinzari/trimiteri si in Romania.Banuiescca daca se cauta dupa referinta se pot gasi si in Romania.pe linga pistonase mai este nevoie de suporturile acestora.Daca nu este nici un tutorial in forum,si cineva este interesat pot cere incuviintarea in forumul unde am "invatat" eu ideea si daca imi vor da permisul, as putea sa o pun si aici.

    http://www.oscaro.es/muelle-neumatic...5-902872-219-p
    Nu trebuie să ceri nimic de pe forumul celalalt, pune how-to-ul aici, ca suntem curioși

    Comment


    • #17
      Am sa l pun.Am primit comfirmarea ca a plecat pachetul deci in citeva zile am sa le montez.

      Enviado desde mi LG-D802 mediante Tapatalk

      Comment


      • #18
        Salut prieteni!
        Astazi au ajuns amortizoarele.Acum este totul pregatit, sper ca miine sa am timp sa le montez.
        Attached Files

        Comment


        • #19
          sunt universale din ce vad.
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

          Comment


          • #20
            Da, sunt cele care se folosesc in multe masini….insa nu este si Honda printre aceste masini. Nu are multa importanta, insa.
            Referintele sunt doua:
            128028-amortizor cu forta de 260N
            128150-amortizor cu forta de 315N
            Eu le am luat pe cele de 315N pentru ca producatorul se vede ca a inchis aici si de 260N nu mai avea decit unul unde am cerut eu, apoi era mai scump,aproape dublu la pret,habar nu am de ce.

            Comment


            • #21
              Salut!
              Pina la urma nu am facut nimic cu amortizoarele, am inceput sa le pun, am montat unul si cind am vazut cit de tare ridica capota de la portbagaj l am scos. Nu mi a placut.
              De ceva vreme am reparat pompa de directie,iar cind am facut reparatia am facut si o explicatie.Explicatia, este in limba castellano,pentru ca locuiesc in Spania si aici sint membru in un foro si un grup de whtassap cu posesori de Accord si nu numai.
              Am sa pun link ul de la carpeta,daca cineva are nevoie de traducerea in romana am sa o fac, doar sa mi spuneti.
              Nu este greu de inteles insa.Este un link de drobox de descarcat.

              Explicatie pt. repararea pompei directie Accord 2,2 140cv.

              Comment


              • #22
                Cum nu am pus nici o poza cu "calamarul"(asa ii spunem in Spania la Accord diesel),am sa pun citeva.
                Culoarea o sa mi spuneti voi care este caci nu am stiut cind am deschis postul, si am sa incerc sa i modific titlul.Click image for larger version

Name:	DSC_1587.jpg
Views:	1
Size:	71.6 KB
ID:	726404Click image for larger version

Name:	DSC_1597.jpg
Views:	1
Size:	80.7 KB
ID:	726405Click image for larger version

Name:	DSC_1598.jpg
Views:	1
Size:	89.7 KB
ID:	726406Click image for larger version

Name:	DSC_1596.jpg
Views:	1
Size:	82.4 KB
ID:	726407
                Este un Accord,"normal"....Am schimbat pina acum,furtunul de la directie,am reparat pompa de directie,am pus un scut termic pentru a proteja de caldura excesiva modulul de bluethoo,am modificat releul de semnalizare pt a putea pune becuri de LED fara sa "clipeasca" excesiv de repede semnalizarea,am pus un yatour pt muzica,doua USB uri in partea din spate la tunel pt ca cei din spate sa poata incarca telefonul....
                Prostioare in general.

                Comment


                • #23
                  Cum ai făcut cu releul de semnalizare? Ai schimbat shuntul?

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by raresvintea View Post
                    Cum ai făcut cu releul de semnalizare? Ai schimbat shuntul?
                    Da. Am pus in locul lui trei resistente in paralel,nu mi aduc aminte acum valoarea.
                    Partea complicata este sa scoti releul din placa,este in un loc greu accesibil si apoi lamele de plastic care il bloqueaza se rup usor.

                    Comment


                    • #25
                      Acum sint in o "incurcatura":
                      Am pus masina pe net la vinzare si am doi tipi care vor sa o cumpere,vin saptamina viitoare sa o vada. Le am trimis poze si informatii despre masina iar unul ditre ei este foarte hotarit.
                      Masina o am la 7000 euros.Este din decembrie 2006. I am zis tipului ca nu este negociabil nici macar un cent. Si mi a zis ca sa i o rezerv ca vine sa o ia....este mecanic si el si tac su.
                      Masina mea este aproape noua,iar interiorul perfect,impecabil.Are putin peste 140 mii.
                      Insa......sint in dubiu,nu stiu daca sa o vind sau nu. Cele care sint acum nu ma conving deloc...iar de Testa nu am bani nici de departe....Toyota sint facute in Turcia,Accord nu se mai aduce in Europa....
                      Voi ce spuneti? Ati vinde o in locul meu?

                      Comment


                      • #26
                        Daca ai bani suficienti, sunt sigur ca vei gasi o gramada de masini superioare Accordului. Daca ai de gand sa iei tot masina de 7000 euro, pastreaz-o pe asta.
                        Pentru mine, la momentul actual cel mai mult ma intereseaza la o masina sa fie fiabila. Nu e vorba neaparat de banii pe care trebuie sa-i bagi constant, cat de faptul ca stai mereu cu stresul ca nu stii ce va pica iar, drumuri la service si asa mai departe. Altfel, exista masini care sunt net superioare acestui model de Accord.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by ivladbogdan View Post
                          Daca ai bani suficienti, sunt sigur ca vei gasi o gramada de masini superioare Accordului. Daca ai de gand sa iei tot masina de 7000 euro, pastreaz-o pe asta.
                          Pentru mine, la momentul actual cel mai mult ma intereseaza la o masina sa fie fiabila. Nu e vorba neaparat de banii pe care trebuie sa-i bagi constant, cat de faptul ca stai mereu cu stresul ca nu stii ce va pica iar, drumuri la service si asa mai departe. Altfel, exista masini care sunt net superioare acestui model de Accord.
                          In primul rind,multumesc pt raspuns!
                          Personal,adevarul ca nu am niciun stres ca ma poate lasa masina cind iti este lumea mai draga.Accord ul nu a fost la Honda decit sa i schimbe airbag ul ala din dreapta, la campania programata.
                          Eu in Accord,singurii bani pe care i am bagat au fost,cei de pe piesele de reparat pompa de directie(nu au costat mare lucru),reparatia furtunului de presiune la directie(vre o 60 de euro),si cam atit.
                          Ma refer la bani de reparatii.
                          Cind spui ca sint masini superioare Accordului te referi la Infiniti,Lexus....cred. Ca forduri si citroenuri sau rinol nu pot fi comparate cu Accodul facut in Japonia,dupa parerea mea.
                          Iar de Lexus nu am bani,adevarul asta e.

                          Comment


                          • #28
                            eventual un upgrade la CUx?
                            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                            Comment


                            • #29
                              7000euro ) eu am vandut accordul in Ro cu 5800 ))) si aia abia abia
                              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Sindrom View Post
                                7000euro ) eu am vandut accordul in Ro cu 5800 ))) si aia abia abia
                                Salut!
                                Locuiesc in Spania,iar masina este impecabila. Chiar asa recunosc ca este un pret bun pt o masina din decembrie 2006.
                                Insa calitatea lucrurilor facute in perioada aceea rar o mai gasesti la masinile noi de azi,sint multe ecrane,plasticuri si lucru gindit sa tina o perioada limitata de timp.Din ce in ce mai tare se vede "trend ul" asta.
                                Insa se pare ca lucrurile sint pecetluite: tipul deja a pregatit chec ul cu banii.
                                Nu stiu,ce o sa fac....ma refer ca nu stiu la ce masina o sa ma orientez...am un Yaris pentru zi de zi.

                                Comment

                                Working...
                                X