VW acuzat în USA ca trișează la normele de poluare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    http://www.autoguide.com/auto-news/2...it-report.html

    Comment


    • #92
      http://m.b1.ro/stiri/externe/mercede...to-127222.html
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • #93
        Cum era in articolul original:
        Although all the diesel vehicles tested passed the EU’s official lab-based regulatory test, they have failed to cut air pollution because the vehicles were designed to perform better in the lab than on the road.
        [...]
        Unlike Volkswagen however, these other automakers show no indication that they used defeat devices or engaged in illegal activity in order to achieve these results. It appears more likely that “the issue is a systemic one,” said Nick Molden, whose company Emissions Analytics tested the cars.
        Si cum s-a preluat in presa noastra:
        Toate mașinile care au fost testate în laboratoarele UE, au trecut cu brio testele, dar se pare că fabricanții automobilelor au modificat softul mașinilor, pentru a avea mai puține noxe față de condițiile normale de mers.
        [...]
        Potrivit lui Greg Archer, scandalul noxelor emise de automobilele diesel este abia la început, iar Volkswagen este doar primul constructor de automobile care trebuie să plătească.
        Honda Civic 5D Sport 1.8 i-VTEC 2015

        Comment


        • #94
          Acum doua luni m-am intrebat ce fac astia de la Bosch cu aceasta masina. Acum stiu ce faceau...
          Attached Files

          Comment


          • #95
            Problemele se extind si la motorizarile de 3 litri TDI, produse din 2009 pana in prezent.

            http://www.zerohedge.com/news/2015-1...-defeat-device

            Comment


            • #96
              Se pare ca BOSCH a picat de vina. Cu toate ca este acest scandal vanzarile la masiniile diesel a concernului au crescut sau cel putin asa sustin ei.

              Comment


              • #97
                Injectia la 1.6TDi este Continental Siemens. De ce a picat doar Bosch?
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • #98
                  Depinde in care ECU s-a implementat softul respectiv. Poate nu este in cel de injectie facut de Continental.

                  Comment


                  • #99
                    Alt ecu nu se ocupa de functionarea motorului.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • Bosch e firma mai mica
                      ....

                      Comment


                      • Renault si alti doi constructori auto depasesc normele de poluare pentru masinile diesel, spune ministrul francez al energiei
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • Astia isi dau singuri cu Tesla-n....
                          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                          Comment


                          • Pana la urma se va constata ca niciun tractor nu indeplineste normele de poluare.

                            Comment


                            • Normal ca asta o sa se constate.
                              Eu nu stiu cati din posesori cred ca masinile lor diesel sunt si "friendly eco".
                              Problema e ca tre o alternativa la diesel mai intai. Sunt totusi destui care prefera sa faca naveta cu un diesel si nu cu o benzinara.
                              Sunt totusi destui printre care ma numar si eu, carora in momentul in care faci un drum de 2000km, nu le place sa alimenteze la 3-400km.

                              Cat despre francezi...cred ca ei insisi isi fac probleme singuri, ca nu i-a intrebat nimeni de sanatate.
                              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                              Comment


                              • Toate scandalurile astea, ar putea face parte dintr-o campanie disimulata de retragere treptata sau eliminare pur si simplu a diesel-urilor mici (turisme/suv) si inlocuirea lor mai intai cu hibride (benzina+electrice) sau direct cu electrice.
                                Ceea ce, ecologic vorbind, n-ar fi rau deloc!
                                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                                Comment

                                Working...
                                X