VW acuzat în USA ca trișează la normele de poluare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Wrong place, sorry.
    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

    Comment


    • #17
      Originally posted by octi_b View Post
      Esti si un denier al poluarii in marile orase sau pe DN-uri? De multe ori, mai ales la noi in tara, nu poti respira pe marile bulevarde.
      Intr-adevar, normele de poluare se axeaza mai mult pe emisiile de CO2, dar masinile polueaza mult mai mult si mai grav si prin alte emisii.
      Nu, nu sint deloc un denier al poluarii in marile orase, mi s-a intimplat acum citiva ani pe Magheru vara s-o simt in draci si n-a fost ok. Si crede-ma, nu vrei sa simti pe plaminii tai ce inseamna poluarea intr-un oras mare din China, astea sint realitati carora tehnologia trebuie sa le faca fata si sa le rezolve sau macar sa le diminueze.

      Repet ce am scris: sint un denier al incalzirii globale. Si toata isteria asociata imi e suspecta.
      Io si Ea
      Senior Member
      Last edited by Io si Ea; 22-09-15, 16:44.
      "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

      Comment


      • #18
        @InjectoR: http://blog.caranddriver.com/how-vol...ons-standards/

        Comment


        • #19
          Am gasit ceva mai interesant ce ar putea raspunde la intrebarea mea:

          http://jalopnik.com/your-guide-to-di...g-c-1731857018
          InjectoR
          Senior Member
          Last edited by InjectoR; 22-09-15, 17:19.
          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

          … Jazz do it ...

          Comment


          • #20
            Dupa determinarea corecta a emisiilor acestor tractoare, ar trebui recalculat si recuperat timbrul de mediu datorat de proprietari statului.

            Comment


            • #21
              La cate carute populare sunt la noi, s-ar aduna ceva banuti, dar ma indoiesc sincer ca se va ajunge la asta...
              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

              Comment


              • #22
                Se pare ca unii s-au prins mai demult:
                http://economie.hotnews.ro/stiri-aut...raterestre.htm

                Ranspunsul Audi, marketing de 2 bani, de tip spalare pe creier "avansul tehnologic german"!
                Accord Sedan '09 2.4 M/T Buran Silver
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/cata02
                Jazz '05 M/T

                Comment


                • #23
                  impactul asupra sanatatii oamenior nu este deloc de neglijat
                  exista deja cercetari longitudinale si date convergente care arata ca particulele diesel sunt puternic cancerigene
                  acesta este si motivul pentru care exista planuri in EU pentru eliminarea completa pe termen mediu a diesel-urilor
                  datele exista, fiecare intelege ce vrea din ele

                  in plus impactul practicilor anticoncurentiale este serios nu numai la nivel de business-uri
                  ci si la nivel uman
                  de ex competitiei i-a mers mai prost, a dat afara oameni, a impins in faliment business-uri mai mici etc.
                  exista studii serioase facute in State pe tema asta - unul din ele pentru niste mizerii facute in anii 60 parca de GE - care au documentat inclusiv sinucideri si familii destramate ca impact indirect white collar crime

                  si la cum e america o sa urmeze procese intentate de altii, incl parti civile
                  "Ethics. That's always so inconvenient."
                  Cal Lightman

                  Comment


                  • #24
                    Mai mult ca sigur. Orice american care simte ca a fost inselat sau nedreptatit se duce instant la judecatorie. Si se vor gasi destui...
                    Pe de alta parte, tot scandalul asta conduce la (dupa umila mea parere) iesirea (cu pasi grabiti) de pe piata nord-americana a grupului VW.
                    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                    Comment


                    • #25
                      Un lucru interesant este si cati bani pierde statul German din aceasta inselaciune.
                      In Germania impozitul la autoturismele cu norma de poluare euro 5 si 6 se calculeaza in functie de cmc dar si in functie de cate grame de CO2 depaseste parca valoarea de 95. Stiu ca o sa zice-ti ca a pierdut mai mult din devalorizarea actiunilor doarece statul German este actionar majoritar la VW.
                      Inca un lucru de stiut este ca incepand cu luna aceasta in Germania nu mai au voie sa se comercializeze masini noi fara norma de poluare euro 6.

                      Comment


                      • #26
                        VW acuzat în USA ca trișează la normele de poluante

                        Nu inteleg este publicitate sau profetie
                        Tupeul VW se poate citi pe fata kinder-ului blond.
                        InjectoR
                        Senior Member
                        Last edited by InjectoR; 22-09-15, 21:26.
                        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                        … Jazz do it ...

                        Comment


                        • #27
                          Motoarele alea TDI care nu trec testele in SUA, pot la fel de bine sa se incadreze in normele specifice batranului continent din simplul motiv ca in Europa aceste norme nu sunt atat de stricte precum cele din SUA. Vorbim aici de emisiile poluante ale motoarelor diesel cele mai importante ca efecte asupra mediului (NOx si particule). Deci Germania nu pierde nimic dpdv al impozitelor. In SUA e buba.

                          Este evident ca fara AdBlue motoarele nu puteau trece testele, iar instalatiile auxiliare costa.

                          Sau, fara AdBlue motoarele ar fi trebuit sa atinga un compromis mai mare in privinta emisiilor poluante, dar cu consecinte nefavorabile asupra performantelor, economiei de carburant, zgomotului specific unui diesel, etc. Nu degeaba unele tractoare sunt mult mai rafinate decat altele, cu toate ca au sisteme de inectie similare.

                          Comment


                          • #28
                            extind investigatia si la 3.0
                            si e ceva fishy si cu EU ptr ca isi amana conferinte de presa incl in RO

                            dar da, rigorile SUA sunt mult mai drastice la diesel
                            "Ethics. That's always so inconvenient."
                            Cal Lightman

                            Comment


                            • #29
                              Eu cred ca asta e doar inceputul. Vor urma teste si la alte marci. Inclusiv pe alte piete.

                              Comment


                              • #30
                                Mie mi se pare fapta de o gravitate uriasa prin prisma modului in care s-a actionat: cu premeditare. Adica accept o eroare de proiectare descoperita tarziu, accept si ca s-ar incerca musamalizarea uneia, dar sa faci asa ceva deliberat mi se pare josnic...indiferent de numele producatorului.

                                Comment

                                Working...
                                X