VW acuzat în USA ca trișează la normele de poluare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • VW acuzat în USA ca trișează la normele de poluare

    In the USA, the EPA (environment protection agency) reckon that some VW diesel models contain software that turns off emissions controls when driving normally and turns them on when the car is undergoing an emissions test.take your pick from the following links:
    Volkswagen Accused Of Cheating Emissions Rules
    Volkswagen under investigation over illegal software that masks pollution | Business | The Guardian
    Volkswagen could face $18 billion penalties from EPA| Reuters
    dinoc
    Senior Member
    Last edited by dinoc; 20-09-15, 00:49.

  • #2
    Masina nemteasca, e masina nemteasca!
    ....

    Comment


    • #3
      ancheta erupeana unde e?
      cred ca sunt milioane de masini cu motor diesel vw vandute in europa din 2009 pana azi.
      Accord Sedan '09 2.4 M/T Buran Silver
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/cata02
      Jazz '05 M/T

      Comment


      • #4
        Daca baietii de la Vag au facut aceeasi smecherie si in Europa, atunci la ce standard de emisie poate fi incadrat Euro 5/6-ul de la VAG? Sa fie non-Euro sau Euro 1-2? Sunt foarte interesante consecintele in planul discriminarii la plata taxelor de mediu intre posesorii de VAG-uri si cei de non-VAG (se prezuma ca autoturismele non-VAG nu au trisat testele de emisie).

        @Dan: vezi ca ai o virgula tare jucausa la post.

        Comment


        • #5
          Acuma dacă e adevărat nu cred ca mai au cum sa mascheze toată treaba, exista n' șpe mii de mașini pe care se poate verifica.
          Mi se pare și puțin incredibil deoarece nu cred ca ei au subestimat pe toată lumea și au făcut un astfel de compromis. Însă dacă este adevărat ar trebui să avem de-a face cu una din cele mai mari amenzi din istoria auto. :-)

          Gesendet von meinem C6903 mit Tapatalk

          Comment


          • #6
            Volkswagen says emissions scandal affects 11 million vehicles worldwide
            2008 CL7 2.0 M/T SSE - Black
            2007 Jazz CVT - Blue
            “Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi.” Soichiro Honda
            sigpic

            Comment


            • #7
              Pai sa se interzica circulatia tuturor tractoarelor.

              Comment


              • #8
                daca e adevarat si este atat de extinsa treaba
                ar merita sa ajunga in faliment
                pentru ca impactul asupra mediului/sanatatii oamenilor/concurentei e aproape ne-cuantificabil

                plus ca nu e doar la ei
                mi se pare prea putin posibil ca de ex Bosch sa nu stie de chestia asta
                "Ethics. That's always so inconvenient."
                Cal Lightman

                Comment


                • #9
                  @Turkish
                  E minor impactul asupra oamenilor partea de circulatie auto. Poluarea in procente pe partea de transport auto ar fi de 3% in SUA. In EU vreo 15%.
                  Eu cred ca se intampla si la alte case ceva de genul asta. Si mai cred ca e motiv de taxare extra. Deja mi se pare o idiotenie XXX euro norme .... cand in realitate este o foame de bani si numic mai mult.
                  Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                  Comment


                  • #10
                    Daca falimenteaza VAG, poate devine Europa o piata interesanta pentru Honda.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by wolfydRg View Post
                      @Turkish
                      E minor impactul asupra oamenilor partea de circulatie auto. Poluarea in procente pe partea de transport auto ar fi de 3% in SUA. In EU vreo 15%.
                      Eu cred ca se intampla si la alte case ceva de genul asta. Si mai cred ca e motiv de taxare extra. Deja mi se pare o idiotenie XXX euro norme .... cand in realitate este o foame de bani si numic mai mult.
                      Absolut de accord.
                      Cred si ca procentul in EU e exagerat. Dar, hei, eu sint un "denier" al incalzirii globale.

                      Ramine totusi un furt din partea VAG si n-ar fi rau sa-i coste. Iar daca se dovedeste ca sint singurii care au facut asa ceva le iese si de-o acuza de concurenta neloiala.
                      "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                      Comment


                      • #12
                        Esti si un denier al poluarii in marile orase sau pe DN-uri? De multe ori, mai ales la noi in tara, nu poti respira pe marile bulevarde.
                        Intr-adevar, normele de poluare se axeaza mai mult pe emisiile de CO2, dar masinile polueaza mult mai mult si mai grav si prin alte emisii.
                        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                        Comment


                        • #13
                          Pai deja au recunoscut și cerut public scuze, deci nu se pune problema dacă este adevărat.

                          http://www.usatoday.com/story/money/...ions/72519678/

                          Comment


                          • #14
                            Falimentul VW...hm, o idee interesanta. Cu siguranta multa lume ar fi mult mai happy, fara atatea probleme de fiabilitate. Si aerul mai curat
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • #15
                              Eu sunt curios cum si-a dat EPA seama ca VW triseaza? Altii n-o fac?
                              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                              … Jazz do it ...

                              Comment

                              Working...
                              X