VW acuzat în USA ca trișează la normele de poluare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai au?
    http://paultan.org/2016/11/07/audi-a...eating-device/

    Comment


    • Mi se naruiesc toate iluziile privind corectitudinea germana...
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • Păi nu prea mai lucrează nemții. Poate d-aia
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • S-ar putea sa ai dreptate.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • Originally posted by Delphi View Post
            Mi se naruiesc toate iluziile privind corectitudinea germana...
            Corectitudinea germana o vad mai mult la oamenii obisnuiti, decat la corporatii. Nici nu stiu daca a existat vreodata o corectitudine a corporatiilor, manevrele care se fac nu ajung intotdeauna la urechile noastre (precum acest scandal).

            Comment


            • Corect. Dar corectitudinea germană chiar există. Corporațiile sunt caz separat. Am văzut și eu cazuri de proiecte aparent low budget doar cu 2-3 "ingineri" (da, ăștia or fi fost low cost) plus 6-7 "manageri" cu mulți ani de experiență. Vă dați seama cum se împărțea tortul (pardon bugetul) și de ce dura "atâta"?

              Trebuie să găsesc exact cuvintele de pe Linkedin ale unui manager neamț/francez ce lucra cândva la Danone care își descria taskul de a vinde apă minerală franțuzească și bere nemțească în Canada (zicea că și canadienii au apă foarte bună, bere și mai bună)...
              Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


              Comment


              • Originally posted by scarr View Post
                Corectitudinea germana o vad mai mult la oamenii obisnuiti, decat la corporatii. Nici nu stiu daca a existat vreodata o corectitudine a corporatiilor, manevrele care se fac nu ajung intotdeauna la urechile noastre (precum acest scandal).
                Si corporatiile nu sunt populate/conduse de oameni (nemti, zic)..?
                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                Comment


                • Originally posted by ro861 View Post
                  Si corporatiile nu sunt populate/conduse de oameni (nemti, zic)..?
                  Populate sunt de nemti (plus alte natii), oameni obisnuiti, conduse sunt de politici. Fiecare corporatie are anumite politici/standarde care sunt stabilite de un consiliu de conducere. Acolo se regasesc doar cateva persoane. Pe acestia nu i-as mai numi oameni obisnuiti din companie, acele persoane cred sunt sfatuite de procurori si avocati cum sa ia deciziile la limita legislatiei, etc. Din afara totul e roz, dar, fara sa fiu conspirativ, daca ai stii tot ce se petrece intr-o corporatie, care sunt directiile comandate de cei care conduc si mai ales, prin ce mijloace LE: sunt atinse, cred ca ne-am ingrozi, in multe cazuri.
                  E doar o parere personala si nu am exemple concrete.
                  scarr
                  Senior Member
                  Last edited by scarr; 07-11-16, 11:00.

                  Comment


                  • Si stiti cam care sunt telurile stabilite la sedinte: sa crestem cifra de afaceri cu x%, sa crestem productia cu y%, sa scadem costurile cu z%, ... chestii de genul. Cum? Se descurca fiecare director cum poate, este constrans sa recurga si la practici incorecte...de aici ar rezulta pentru mine incorectitudinea corporatiilor.

                    Comment


                    • În plus oamenii capabili și corecți cam pleacă atunci când văd astfel de practici fără etică.
                      Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                      Comment


                      • http://www.dw.com/ro/comentariu-cart...cebook-sharing

                        Comment


                        • Astfel de carteluri au fost si sunt si in alte domenii. Insa lucrurile sunt foarte grave, mai nou si pentru Mercedes. Insa, in halul in care Germania se implica in conducerea UE (corect politic), sunt mai mult decat sigur ca nemtii vor scapa basma curata. Insa aceste marsavii le-au oferit un enorm avantaj tehnic si economic, motiv pentru care au fost constructori de autovehicule care au intrat in faliment (cu toate ca au fost salvati prin diverse fuziuni). Doar pentru acest lucru macar, cineva ar trebui sa raspunda, deoarece inlaturarea concurentei prin mijloace imorale si necinstite, nu e tocmai o carte de vizita intr-o economie de piata concurentiala. S-a cam terminat cu corectitudinea germana.

                          Comment


                          • Stai linistit, le aduc in Romania si rezolva problema.
                            ....

                            Comment


                            • Foarte fain!
                              Inteleg ca acum VW are doua modalitati de rulare: normal mode si cheat mode.
                              Imi place mult cat de rafinat pare TDI-ul dupa update-ul de soft si-s mirat de cat de bune sunt tampoanele de motor.
                              Imposibil de urmarit cu sunet clipul 8, cel cu 1.6 TDI...
                              Apreciez amplitudinea genuflexiunilor ralanti-ului.
                              As lasa intr-un graveyard d-ala niste romani. Sa vezi matanii...

                              Comment

                              Working...
                              X