VW acuzat în USA ca trișează la normele de poluare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A,ok.Am facut o programare la Asko pentru evaluare vineri.Sunt chiar curios cat vor zice.Multumesc KMR.

    Comment


    • Cu plăcere! Prețul de vânzare îl stabilești tu, că e mașina ta. Ei te vor consilia cu privire la preț, ei știu care e piața. Dar decizia prețului de vânzare îți aparține.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • Originally posted by IB View Post
        Explicatia este simpla. Trebuie doar sa te uiti cu atentie la omul de langa tine, de pe strada, sau de oriunde. In ziua de azi, cocalarii sunt la putere, iar clasa intelectuala pe cale de disparitie. Si nu doar in Ro, ci oriunde, cu precadere UE. Asadar, in ziua de azi, tot ceea ce fac oamenii este sa para ce nu sunt si sa arate ce nu au. De ce cumpara inca masini germane? Exact din acest motiv, si anume ca masinile nemtesti sunt cele mai scumpe, au cele mai multe modele premium, iar oamenii ar face orice sa cumpere un harb de Polo, doar pentru ca scrie pe el VW.

        Si la mine la servici, unde ar trebui sa primeze cunostintele din domeniul auto, cei mai multi merg in continuare cu masini nemtesti. Ceea ce este interesant (in prostia lor) este exact momentul in care afla ca le-a cazut ceva. Desi scot bani grei din buzunar pentru remediere, nu ii auzi sa le blesteme. E de-a dreptul stupid, dar hey, de cand cu scandalul dieselgate, vanzarile VW la nivel global au crescut, cel putin astea erau datele in prima jumatate de an. Oare asta ce ne spune despre rationamentul oamenilor din ziua de azi?
        Aici IB nu iti dau dreptate ,scuze . Faptul ca un om conduce o masina nemteasca nu il face cocalar asa cum faptul ca el conduce o japoneza nu il face intelectual sau una frantuzeasca chef .In mod ciudat am condus mult timp toate 3 natiile sa le zic asa dar nu m-am schimbat de la an la an respectiv nu simt vreo imbunatatire in propriul IQ de cand conduc o japoneza dar asta e normal ca doar imbatranesc iar numarul de neuroni imi scade .Glumesc si eu sper sa nu o iei personal .
        Cred ca doar generalizezi la suparare ...
        La masini noi pot intelege de ce se vand foarte multe masini VW si nu doar in Romania ci in mult mai multe tari din EU . In RO foarte mare parte din vanzarile de masini noi sunt inca tinute de vanzarile catre companii. Aici iti dau doar un exemplu : ai multinationala X la care ai 3 tipuri mari de angajati : entry, middle and top mgm . La VW ( in cazul meu timp de 10 ani ) a fost cel mai simplu sa gasim masinile cu motorizarile,acesoriile ,etc necesare in bugetul cerut . Acum gandeste-te ca as fi aceasi multinationala X dar as dori aceasi oferta de la Honda .PS. Toate SUV-urile se exclud deoarece bat la ochi prea mult si nu sunt in politica firmei(si aici nu glumesc) .Entry fiind vanzatorii (sau ASM-ii ) carora nu le poti da sa faca 30-40k de km pe an in Jazz sau Mazda 2 .
        La partea de masini second -hand sunt de acord cu un coleg de mai sus .Piata AM sau originale de piese second -hand la nemtesti cred ca o depaseste in RO pe cea oficiala .Asta este fascinant pentru mine cum de altfel invart aceleasi piese intre ei tragandu-si teapa unul altuia .
        Partea cu valoarea de revanzare este iarasi ciudata .Jazz-ul cred ca e una din masinile cu valoare de revanzare in top 3 pe clasa ei .
        botz
        Senior Member
        Last edited by botz; 30-08-17, 01:00.

        Comment


        • Comment


          • O stire care pare sa contureze adevaratul scop al scandalului Dieselgate.

            http://stiri.tvr.ro/scandal-in-germa...-e_827448.html

            Comment


            • Intre timp VW strange buzunarul si gaseste modalitati inedite de a mai economisi cate un dolar, doi...

              https://www.youtube.com/watch?v=Etf3yMznKN4
              https://www.youtube.com/watch?v=cWbaCVSJMsg
              https://www.youtube.com/watch?v=9keB8luTHRo

              Comment


              • Asta e tare de tot

                Comment


                • Eh, asta nu-i nimic. Bine de cei care cumpara Skoda si Seat ca iau un VW la un pret real

                  Economie e ce au facut cu noua Jetta dedicata pentru piata din USA.

                  Au transformat Jetta in Toyota Corolla: capota nu are brat hidraulic ca la Golf, fara guri de ventilatie pe spate, nu poti inghide gurile centrale de ventilatie, fara protectie din plastic la balamalele de la portbagaj, lipsa carlige prin portbagaj, un singur motor disponibil (1.4TSI), punte spate de Logan, camera de mers inapoi nu mai e ascunsa in sigla VW, cotiera nu mai e reglabila pe inaltime si "marii" revieweri americani o numesc "baby Audi" ca are bord digital si lumini cu LED.

                  iulianm
                  Senior Member
                  Last edited by iulianm; 11-04-18, 20:59.

                  Comment


                  • Lipsa telescoape la capota, guri de ventilatie care nu se pot inchide, fara guri de ventilatie pe spate, sunt prezente pe multe modele Honda pana recent, unele chiar si in prezent, totusi, nu le vad ca o asa de mare problema.
                    Punte pe spate in loc de independenta, intr-adevar, mi se pare ceva absolut groaznic, desi si Honda a gafat-o cu asta pe unele modele recente destul de scumpe, ceea ce mi se pare absurd.
                    Stopurile spate sunt frumoase, insa avem o foarte mare problema. Arata aproape identic cu cele de pe A4 B9. Iar eu sa fiu posesor de B9, dupa ce am dat 40k+ euro pe masina, sa vad tigania asta facuta de VW, cred ca as vinde masina. Inadmisibil, cu atat mai mult cu cat au prezentat B9-le ca ceva total nou and shit.
                    In general ce se intampla pe piata auto in ultima vreme imi provoaca greata. Parca sunt toate una si aceeasi masina, indiferent de brand.

                    Comment


                    • Prostitutie. Pe bani multi.

                      Comment


                      • Vânzările VW sunt în creștere, profitul s-a dublat, doar voi sunteti răutăcioși și îi vorbiți de rău
                        richie
                        Senior Member
                        Last edited by richie; 11-04-18, 22:24.

                        Comment


                        • Explicatia este simpla. Pe de o parte au taiat din cheltuieli la greu (ex. retragerea Audi din Le Mans), iar pe de alta parte observam lesne la ce stadiu de indobitocire a ajuns umanitatea. Adica, sa continui sa mai cumperi o marca VW, in conditiile in care milioane de turisme ne otravesc mediul si ne imbolnavesc. Si nu vreau sa starnesc o polemica de genul toate motoarele polueaza, pentru ca e alta mancare de peste. Insa observ, spre exemplu, acelasi fenomen de nepasare nesimtita si printre colegii de munca, multi dintre ei fani VW. Le explic, le arat faptele si ei sunt la fel de indiferenti. Am ajuns la concluzia ca pana la urma tot ce conteaza este imaginea, sa te afisezi cu ceva marca premium, ca sa moara toti saracii de langa tine de invidie.. Penibil.

                          Comment


                          • Eu nu înțeleg cu ce vă ajută să știți ce face VW cu mașinile lor. Mie îmi este indiferent.
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • Corect @KMR.

                              Dar acum ce sa facem...honda in EU nu prea mai conteaza in afara de TypeR.
                              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                              Comment


                              • Nu stiu de ce ar trebui sa conteze Type R-ul.Sa conteze la ce?

                                Comment

                                Working...
                                X