Drum Budapesta Viena

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Sindrom View Post
    Te puteai duce linistit in Bavaria.....Castelul Hohenzollern.....
    Totusi, castelele Hohenzollern (ca sunt doua, cel de la Sigmaringen si cel de la Hechingen) nu sunt in Bavaria ci in Baden-Württemberg!
    Din pacate acestea nu sunt situate pe "drumul romantic" ci la o deviere spre vest de doua ore bune. Locatiile lor ar fi de preferat sa se viziteze intr-o cu totul alta excursie.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Romantic_Road
    https://en.wikipedia.org/wiki/Sigmaringen_Castle
    https://en.wikipedia.org/wiki/Hohenzollern_Castle
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #17
      Noi am fost in 2010 pe Drumul romantic si este foarte ok. Sunt o gramada de castele si de orase vechi pe care, din fericire, nu le-a atins razboiul. Tot in acea perioada am legat Drumul romantic de castelele de pe malul Rinului. O minunatie! A, si am vazut si castelele Hohenzollern unde, la cel din Sigmaringen exista la intrare efigia lui Carol I, precum si, in interiorul castelului, multe tablouri ale lui (cand am facut turul eram singuri, iar ghidul, cand a auzit ca suntem din Romania si mai ales ca suntem admiratori ai Casei regale, ne-a oferit poze, ne-a povestit o gramada de lucruri pe care nu le stiam despre Carol si ne-a facut un tur gratuit al camerelor castelului unde se tinea colectia regala de arme. Foarte tare!)
      Cat despre Drumul romantic, noi am mers pe drumuri satesti, judetene, etc, paralele cu Drumul romantic si nu ne-a parut rau. Am gasit niste sate superbe, cu pensiuni excelente si mancare la fel si batute de putini turisti
      Ex: Honda Civic Hatchback sport 2007, negru, i-shift
      Ex: Honda Civic Hatchback executive 2009, gri, AT
      Ex: Honda Accord sedan 2012, negru, AT

      Comment


      • #18
        Una mai proaspata: http://www.hotnews.ro/stiri-internat...-refugiati.htm
        vtin, ocoleste Munchenul.

        http://news.yahoo.com/germany-tempor...143419657.html
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #19
          Foarte multumesc, Delphi!
          Cu ceva ani in urma am dat peste Nicias-ul platonic si am aflat urmatorul lucru: curajul nu are nicio legatura cu cel care stie, este cunoscator intr-un anumit domeniu, ci numai cu cel care este ignorant, motiv pentru care, in situatia de fata, am ales alt drum decat cel urmarit de imigranti, astfel incat sa nu am nicio legatura cu Austria, asa ca voi mere prin Ungaria si Cehia.
          Ce ma uimeste este ca Germania a urmat pana la urma calea deschisa de multhulita Ungarie.
          De vineri dau piept direct cu situatia si voi scrie pe forum ce s-a intamplat.

          Ps.: in al doilea alineat m-am umflat un pic in pene fara sa vreau. Am vrut doar sa arat ca sunt necurajos.

          Comment


          • #20
            Vineri am trecut prin Ungaria,urmand sa merg in Franta prin Austria si Germania. Ce sa vezi ,punctul de trecere Ungaria Austria inchis si austriecii te dirijau catre Slovacia. Am mers cateva zeci de km prin Slovacia apoi am intrat fara probleme in Austria.
            sigpic

            Comment


            • #21
              Azi dimineata am auzit ca si Germania a introdus controale la granita, dar nu am retinut unde.
              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

              Comment


              • #22
                Unde? La granita.

                Se stia de ieri:
                Si mai proaspat: http://news.yahoo.com/passports-plea...223132653.html
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #23
                  Originally posted by M4R1U5 View Post
                  Vineri am trecut prin Ungaria,urmand sa merg in Franta prin Austria si Germania. Ce sa vezi ,punctul de trecere Ungaria Austria inchis si austriecii te dirijau catre Slovacia. Am mers cateva zeci de km prin Slovacia apoi am intrat fara probleme in Austria.
                  Multumim de informatie.
                  Bun, e clar, ungurii au inchis dinspre ei granita.

                  Ce nu mi-e clar...si austriecii la fel? si daca vii din Viena catre Ungaria, tot prin Slovacia tre sa o iei?

                  Comment


                  • #24
                    Haos cu refugiatii: http://news.yahoo.com/border-free-eu...125415743.html
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #25
                      De la o zi la alta vestile-s mai proaste...

                      Comment


                      • #26
                        O sa treaca si asta...
                        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                        Comment


                        • #27
                          Eu cred ca sirienii sau ce or mai fi ei sunt putini dementi.
                          Asa ca o gluma putin macabra, sa se duci in Munchen, unde la 20 de min, acum niste ani a fost deschis primul lagar tre sa fii putin idiot. Pai daca li se scoala la nemti mandria si il reactiveaza?

                          Toate trec, ca pamantul se invarte. Oricum, si cu controale la vami tot mergi mai repede in vest decat la noi.
                          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                          Comment


                          • #28
                            S-ar putea lua in considerare si iesirea de pe autostrada si trecuta granita prin alt punct de frontiera. De la unguri la austrieci e putin mai dificil deoarece nu sunt prea multe drumuri de frontiera, dar de la austrieci la nemti sunt mai multe drumuri ce trec granita. Personal asta aveam de gand sa fac cand m-am intors eu, doar ca urmarind update-urile de trafic am ramas pana la urma pe autostrada si totul a decurs fara probleme(inceput de septembrie). In schimb acum astept sa vad cat de repede se misca autoritatile austriece, deoarece am impresia ca am impuscat vreo doua radare pe autostrada.
                            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                            Comment


                            • #29
                              Ce Oktoberfest o sa aiba Munchen-ul anul asta Cred ca record de participare.
                              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                              Comment


                              • #30
                                Daca te referi la prezenta crescuta, arabii nu prea beau. Daca te referi, din contra, la prezenta slaba, s-ar putea sa ai dreptate.
                                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                                Comment

                                Working...
                                X