SOAVA: '08 Honda Accord 2.0 i-VTEC ?/T echipare?, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut, ce senzori de parcare recomandati? Dar discuri+placute de frana?
    Multumesc

    Comment


    • #17
      eu am folosit doar ATE la placute+discuri (sunt cele mai ok dpdv pret/calitate).
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • #18
        Primul schimb placute plus discuri a fost cu ATE+ATE, apoi am mers pe placute brembo. N-am simtit diferente intre placutele brembo si ate, iar ca pret sunt tot pe acolo.
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • #19
          Ce preturi au placutele si discurile, de unde le-ati luat, cati km tin de obicei? Se schimba doar la nr de km si in functie de cum merg sau si dupa un anumit timp?

          Comment


          • #20
            Eu am schimbat prima data cand am luat masina la 70k placute + discuri fata-spate. La ~95k am schimbat placutele de pe fata si la ~113k placutele fata+spate. Numai stiu exact costurile la discuri dar un set de placute e ~200lei.

            Depinde mult de cum mergi si freci masina. Placutele le-am schimbat mai tot timpul cand...mai mergeau vreo 2-3000km dar n-am vrut sa risc sa plec in vacanta cu ele.
            Ca achizitie, eu le-am luat de la service-ul la care duc masinile.
            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

            Comment


            • #21
              Primele placute le-am schimbat la ~25k km, fata/spate cu EBC Green.
              La ~60k km am schimbat doar spate. Nu mai stiu model...luate de la Honda service
              La 80k km am schimbat set fata/spate discuri si placute ATE. De atunci (acum am 130k km) nu am mai schimbat nimic la frane. In primavara la revizie uzura visuala era de aprox 20% fata/spate.

              P.S. Cam de cand am schimbat setul complet m-am mutat in afara orasului si nu mai abuzez de frane asa mult (doar la urgente si 2-3 semafoare prin oras la un drum)
              2008 CL7 2.0 M/T SSE - Black
              2007 Jazz CVT - Blue
              “Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi.” Soichiro Honda
              sigpic

              Comment


              • #22
                Salut, in ceea ce priveste partea de articulatii, bucsi, pivoti si ce mai este, cat costa, se pot inlocui pe rand? Cineva mi-a zis ca la japoneze s-ar schimba cu totul, planetara si ca ar costa 5000-6000, cum sta treaba? Multumesc

                Comment


                • #23
                  Pai de ce ai schimba ceva ce merge. Au picat toate?

                  Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk
                  Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                  Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                  Comment


                  • #24
                    Nu, era o intrebare sa stiu daca este adevarat ce mi-a zis.

                    Comment


                    • #25
                      Salut din nou, unde gasesc, in acte, ce varianta este masina, executive, sport...?
                      De ce merge site-ul asa greu? La voi este ok?
                      Multumesc

                      Comment


                      • #26
                        teoretic pe factura originala...

                        Ai xenoane?

                        piele / semi piele / navigatie ?
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Semi piele am, navigatie nu. Cred ca am si xenoane. Mai am o intrebare, am observat ca la viteze mai mari, pe partea stanga este un sunet, ceva, aveti idee ce trebuie verificat? Se aude, parca undeva aproape de oglinda, in zona aia.

                          Comment


                          • #28
                            Cu semi-piele e echiparea Sport Special Edition (SSE) si nu are xenon de fabrica.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              Posibil sa aiba xenoane AM. Verifica daca are capacelele de la spalatoarele de faruri. Daca nu, e pus de fostul
                              Asa am luat si eu masina.
                              2008 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T SSE Carbon Bronze Pearl

                              Comment


                              • #30
                                Cel care se ocupa de hartii mi-a zis ca are si xenoane. Ce sunt xenoanele AM? Stie cineva ceva legat de sunetul, vajaitul care l-am descris mai sus?
                                Multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X