SOAVA: '08 Honda Accord 2.0 i-VTEC ?/T echipare?, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare,

    Ieri cand am plecat cu masina am observat la usile din fata, doar atunci cand le deschid geamurile, un zgomot ca un scartait, destul de tare si deranjant. A patit cineva? Care este problema. Astazi nu s-a mai auzit nimic.

    Comment


    • Salutare, unde pot face o scanare a masinii? Are cineva aparat de scan? La service-uri cer 50ron doar pentru asta, mai bine imi cumpar eu aparat si fac de cate ori doresc.
      Multumesc

      Comment


      • Dacă e așa de ieftin să-ți cumperi, ia unul și gata, scanezi de cāte ori ai chef
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • Salut, se pot "trata" zgarieturile cu altceva in afara de vopsit? De la zapada, bara fata s-a desprins in lateral, am prins-o dar nu a intrat ok in toate locurile, e si o bucatica rupta din ea. Se trebuie prinsa la service din nou? Am vazut la roata, pe interior, e sarit un clips, sper sa zic bine, prinde, cred scutul pe interior la aripa, se gaseste, se poate pune?

          Multumesc

          Comment


          • du-o la un mecanic de cartier si pe rampa ti-o/ti-l (bara/scutul) poate prinde cu niste clipsuri sau chiar cu coliere de plastic. Am patit-o la alta masina cand am luat-o putin pe iarba intr-o curba si mi s-a desprins un colt de la bara, scutul si protectia interioara de la aripa. Le-a legat bine si nu au mai fost probleme... in plus a ramas destul de estetic si doar daca te bagai sub aripa vedeai ca lipsesc din clipsurile originale si poate ai fi vazut ceva urme de la coliere.

            Comment


            • Salutare, acum 2 saptamani am schimbat kit-ul de ambreiaj cu unul original. Masina zboara, trebuie sa ma obisnuiesc cu pedala de ambreiaj moale. Aseara am observat ca masina nu mai accelereaza la fel. Am parcat si noaptea am dat o tura, pedala de ambreiaj devenise mai tare, masina nu tragea. M-am uitat in zona motorului si am gasit cablul din rezervorul de lichid frana deconectat. L-am conectat si masina era mai ok. De dimineata am plecat la birou si pedala a inceput sa devina moale din nou acceleratia e ok. Oare asta a fost problema? Lichidul de frana(impreuna cu cel de ambreiaj) are un pic peste 1 an si este sub nivelul maxim. Am citit ca acela cablu este senzorul de frana, cica, dar nu inteleg ce treaba are cu ambreiajul si acceleratia. Aveti idei?
              Multumesc

              Comment


              • Salut, imi poate imprumuta cineva un socket bec frana spate lateral, T20W W? Cred ca ale mele sunt duse, tin becurile aprinse mereu, impreuna cu pozitile. Cel din portbagaj functioneaza ok. As vrea sa ne intalnim 5min, sa fac o proba cu altul ca sa stiu daca am nevoie de unele noi sau e o alta problema. Daca poate cine telefon 0747 052 188
                Multumesc

                Comment


                • Originally posted by soava View Post
                  Salutare, acum 2 saptamani am schimbat kit-ul de ambreiaj cu unul original. Masina zboara, trebuie sa ma obisnuiesc cu pedala de ambreiaj moale. Aseara am observat ca masina nu mai accelereaza la fel. Am parcat si noaptea am dat o tura, pedala de ambreiaj devenise mai tare, masina nu tragea. M-am uitat in zona motorului si am gasit cablul din rezervorul de lichid frana deconectat. L-am conectat si masina era mai ok. De dimineata am plecat la birou si pedala a inceput sa devina moale din nou acceleratia e ok. Oare asta a fost problema? Lichidul de frana(impreuna cu cel de ambreiaj) are un pic peste 1 an si este sub nivelul maxim. Am citit ca acela cablu este senzorul de frana, cica, dar nu inteleg ce treaba are cu ambreiajul si acceleratia. Aveti idei?
                  Multumesc
                  Pompa de ambreiaj de la CL7/CL9 utilizeaza tot lichid de frana pentru a functiona. Totusi rezervorul ei este separat de cel de lichid de frana. DIn pompa de frana nu stiu sa plece vreun cablu care se poate deconecta, sunt conducte metalice, deoarece presiunea e foarte mare. Posibil sa fi fost la pompa de ambreiaj ce ai vazut tu => de acolo si problema la pedala de ambreiaj.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • Acel cablu este de la senzorul de nivel pentru lichidul de frana. Cand scade nivelul sub minim, se aprinde martorul in bord.

                    Comment


                    • corect

                      Comment


                      • soava, pana la urma ti-ai achizitionat aparat de scanare ?! ... si ce model aveai in plan, posteaza un link, vreau sa imi cumpar eu si ma intereseaza informatii cu privire la performante..o sa caut prin SUA.

                        Comment


                        • Eu mi-am luat HDS copie și funcționează bine mersi

                          Comment


                          • Un link?

                            Comment


                            • AliExpress de la Atdiag

                              Comment


                              • Originally posted by soava View Post
                                Salutare, unde pot face o scanare a masinii? Are cineva aparat de scan? La service-uri cer 50ron doar pentru asta, mai bine imi cumpar eu aparat si fac de cate ori doresc.
                                Multumesc
                                eu am un ELM 327 ieftineala, de multi ani si Torque full, plus manual service, imi fac treaba. Am incercat si diagnoze multimarca mai scumpe, dar foarte rar sau deloc nu ai nevoie de functiile in plus. Vreau sa iau din SUA asta https://www.bluedriver.com/products/...iver-scan-tool l-am vazut in actiune pe viu si la renault unde diagnoza oficiala e foarte incalcita mergea de minune.
                                ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                                Comment

                                Working...
                                X