Hondafani in vizita la IAA Frankfurt 2015 17-27 Sep

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Da, voi fi acolo tot week-end-ul (primul), am cazarea la cateva sute de metri de locatie.
    Sunt 9 firme auto care si-au anulat participarea (http://www.automobilwoche.de/article...e-im-herbst-ab) dar pentru asta vor veni altele din domeniile de viitor inclusiv ale industriei auto.
    Cine vine, sa lase un semn aici, le facem noi sa ne intalnim.
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #47
      In legatura cu azilantii: sunt obligati sa invete limba germana, culmea ca mai e si gratis cursul pentru ei, noi ceilalti trebuie sa platim macar o parte din costuri. Merg cu excorta sunt luati cu excorta de la cursuri. De invatat bineinteles nu invata, fiind prezenti doar sa se ponteze prezenti. In oraselul unde stau ma impiedic destul de des de ei, mai ales pe unde pot stau gramada la wi-fi (nu e gratis dar nu stiu cum au facut rost de parola), si vorbesc acasa pe net ex: in centrele comerciale. Ce este dubios? Sunt foarte negrii, par de pe continentul African nicidecum din Siria. Oricum stau in niste conditii.....Au fost construite pentru ei in repezeala niste cutii de lemn si placaj, stau ca sardelele in camere mici si cu paturi supraetajate familii cu multi si foarte multi copii.
      Incet si sigur unii incep sa ii vad in campul muncii ca muncitori necalificati, adica ajutoare.
      In legatura cu IAA, probabil si sper ca voi ajunge. Cu atat mai bine daca organizati o intalnire Hondafani cu prilejul acestui eveniment, o sa incerc sa fiu prezent.

      Comment


      • #48
        S-ar putea sa vin si eu la Frankfurt, dar doar Sambata, pe 23.

        Comment


        • #49
          S-ar putea sa vin si eu la Frankfurt, dar doar Sambata, pe 23.

          Comment


          • #50
            Deci? Nu vrea nimeni sa se urce in noul CTR, in septembrie?

            Comment


            • #51
              Sambata pe 23 Septembrie voi fi si eu la IAA Frankfurt, impreuna cu fiul meu, care "asteapta" de 2 ani Se anunta o zi lunga...
              Mi-ar face placere sa ne intalnim pe acolo undeva / macar frugal.
              Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


              Comment


              • #52
                Super!
                O sa va contactez in privat pentru detalii.

                Comment


                • #53
                  O sa ajung și eu, probabil īn weekendul cu 24. N-am stabilit īncă exact.
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • #54
                    Deci merge cineva weekendul viitor, mai exact pe 23 Septembrie?

                    Comment


                    • #55
                      Eu nu m-am putut urca in noul CTR

                      ... sunt primul care pune poze de la IAA 2017 ?
                      Am vizitat IAA 2017 ieri, cu fiul meu. Deci nu am stat foarte multe ore, cu siguranta nu am vazut tot (ne trebuia 2 zile sa poti intra in toate masinile, cozile erau de 5-10 persoane la ce ma interesa pe mine).

                      Mi s-a parut ca fata de 2015 a fost mai aglomerat si mai putine masini in total. Dar showurile Mercedes si BMW au fost foarte interesante. Lexus-urile iar mi-au placut in mod special.
                      La Mercedes era super aglomerat si foarte cald, dar la Ferrari, Maseratti a fost dificil de intrat, foarte aglomerat si nu puteai vedea nimic (evident nici macar poze n-am facut).

                      Abia astept 2019, dar cu siguranta atunci voi vizita expozitia auto intr-o zi lucratoare.
                      Imi pare rau ca nu m-am putut intalni cu ceilalti Hondari mereu cand ne auzeam la telefon eram in cealalta parte a expozitiei (si la final am plecat spre gara cu 2h mai repede decat calculasem).

                      Mi s-au parut foarte interesant Aspark Owl, singura lor masina electrica de la Salonul auto (din punctul meu de vedere eclipsa si Mercedes Project One) apoi un concept Audi la care nu am reusit sa fac poze.
                      Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                      Comment


                      • #56
                        Reusite poze! Eu pot sa fac ce vreau ca nu-mi ies cum trebuie, asa ca m-am lasat de mult de sportul cu pusul de poze de pe unde colind.
                        Chiar ai fi vrut sa intri in toate masinile? Nu cred ca-si are rostul, 95% dintre ele le vei vedea si la dealer in cateva luni, fara sa stai la coada. Ti-as sugera sa te limitezi la ce nu prea poti avea ocazia ""sa testezi", gen GT2RS, GT3, s.a.m.d. Avand in vedere ca s-a simtit absenta celor 12 marci care au lipsit, cu siguranta ti-ar ajunge o zi.
                        N-as crede sa fi fost mai aglomerat anul asta, IAA are mereu o cifra constanta de 900.000 vizitatori dar sa asteptam cifrele oficiale finale. Cert e ca pentru a-l strabate mai bine (show-ul), trebuie sa incepi de la prima ora si de preferat cu standurile unde mai apoi va fi rupere gen Mercedes, BMW, Porsche, Ferrari and co.
                        Daca le faci pe astea in liniste, nu te mai doate capul de nimic.
                        Te inseli amarnic daca crezi ca intr-o zi lucratoare ai mai putina inghesuiala! Daca tinzi spre ceva linistit, fa-ti rost de acreditare pentru zilele de presa si abia atunci vei respira cu adevarat.
                        Asprak Owl mi-a placut si mie dar pragmatic vazut, chestia aia e strict de show, in realitate si-o ia de la orice model de Tesla. 900kg sunt ademenitor dar autonomia aia de 150km e de porc.

                        Personal am stat tot we trecut si mi-a placut cam tot.
                        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                        Comment


                        • #57
                          Multumesc! (tot secretul cu pozele e pe scurt: "incadrezi si restul il face aparatul" - un destul de vechi DSLR - dar cum era foarte multa lumina acolo, pozele au iesit clare, desi nu am prea putut fotografia masini intregi mereu erau oameni in fata) ... Ah, e dezamagitor ca Google Photos le reduce calitatea mult prea mult.

                          Sa fi dorit sa intri in toate masinile nu ajungeau 2 zile.
                          Deci eu n-am zis ca voiam personal sa ma sui in toate, nu am reusit sa intru la volan nici macar in 10 in cele 5h cat ne-am invartit pe acolo.
                          Fiul meu a fost chiar dezamagit de cozile lungi la modelele care-l interesau pe el (in 2015 am prins o zi mai putin aglomerata, sau erau mai multe masini... deci s-a urcat in foarte multe).

                          Deci am sa incerc in 2019 intr-o zi lucratoare, poate poate.
                          Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                          Comment


                          • #58
                            Pun si eu aici un link cu niste poze, majoritatea sunt de la MB, ca pe urma s-a descarcat bateria ... din pacate.

                            https://imgur.com/a/ojoYX

                            Am intalnit si cativa colegi de forum, lucru care m-a incantat enorm.

                            Comment


                            • #59
                              Multumim si tie Andrei pentru poze!

                              @BlackMagic: ai fost doar in trecere pe la IAA sau locuiesti in afara tarii?
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment


                              • #60
                                Am fost īn trecere, nu locuiesc īn zonă. Mai bine zis, am venit special pentru IAA.
                                Interesant IAA, foarte īntins ca suprafață, cu halele dispersate, ceea ce-l face mai greu de vizitat față de Geneva, de ex, īnsă și simțitor mai multă lume. Sau cel puțin așa am perceput eu.

                                Multe din mașinile expuse am avut ocazia să le văd īn primăvară, excepție desigur noile apariţii gen Mercedes One, Aspark Owl, Alpina, și alte cāteva.

                                Per total o experiență frumoasă, iar fiu-meu a fost la rāndu-i tare īncāntat.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X