Evacuare B16A2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Evacuare B16A2

    Vreau sa incep o discutie vis-a-vis de optiunile pe care le avem pentru evacuare cand vine vorba de "monstrul sacru" de 1.6 (B16A). Sunt noob in ceea ce priveste acest aspect asa ca urmaresc sa invat cat pot de mult inainte de a face o achizitie (probabil undeva in oct - nov, urmand sa montez totul dupa iarna cand masina iese iar pe strazi)

    Teorie - pt alti noobi ca mine:
    http://www.enginebasics.com/Engine%2...st%20Flow.html

    Ce am acum:
    Galerie de la Supersprint (4-2-1) + restul OEM. Galeria este gatiuta oarecum din cauza unui scut metalic cazut pe autostrada de la un Renault. Din poze, baietii de la Top Gear mi-au spus ca nu mai poate fi "recuperata". Asa ca trebuie sa gasesc un replacement.
    Masina a avut Galerie Supersprint + traseu si finala de la Tanabe (Medalion parca ?!) inainte sa fie vanduta si neamtul mi-a laudat Tanabe cel putin 30 de min cat stateam la masa (Tanabe devine o optiune).

    Ce urmaresc:
    "Performanta" - Aia maxim 10 cai ) si un sunet placut (ceva gros, suportabil cu silencer pentru drumuri lungi, fara silencer pt serpentine/fun).

    Ce am gasit pana acum:

    Un singur review pertinent care pare sa dea castig evacuarilor 4-1 in detrimentul celor 4-2-1 cand vine vorba de B-uri:
    http://www.superstreetonline.com/how...o-1-dyno-test/

    Multe nume de optiuni, dar nu ajuta la nimic momentan.
    Cunosc un setup de DC Sports + Skunk2 care suna foarte frumos si aparent face treaba buna . La fel cunosc om cu EP3 pt sircuit si S2000 pt acasa care este de parere ca DC fac doar adidasi buni si atat, mai departe nimic.

    Bugetul:
    Al dracu de flexibil dar departe de a fi nelimitat! Totusi caut un raport bun calitate/pret. Exista, stiu, si varianta Toda Racing cu 1100 lire doar galeria de evacuare

    Asadar ... are cineva un link catre un review sau o sursa de incredere cand vine vorba de acest subiect? Pe forum-uri in afara fiecare e cu a ma-sii. Cati oameni atatea opinii.
    Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

  • #2
    B-urile raspund cel mai bine cu un setup de 2.5" galeria si un cat back de 2.25" , in varianta stock . Eu iti recomand clasicul 4-2-1 pentru plaja de mijloc. DC sport , Skunk2 sau replicile de la Tegiwa sunt cateva optiuni testate. Cu 4-1 pierzi pe plaja de mijoc si castigi in sus in ture . Problema la galeriile 4-1 este spatiul dintre galerie si asfalt ,care devine foarte mic si nu iti recomand.
    Ceva de lecturat :
    http://www.team-integra.net/forum/bl...ine-power.html
    http://www.team-integra.net/forum/bl...powerband.html
    http://www.team-integra.net/forum/bl...st-basics.html
    Touge is what we live for

    Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

    Comment


    • #3
      Bun ... am citit, am vazut, am studiat oferte si am facut un top. In functie de cum stau finantele si ce "pomeni" gasesc in perioada de reduceri (Black Friday - Craciun) ma hotarasc ce cumpar.

      Primordial este header-ul pentru ca al meu este gatuit. Daca nu ma impac cu banii voi da jos header supersprint de pe masina si voi monta alt header urmand ca pana spre sezonul urmator dupa ce masina iese de la conservare sa achizitionez si restul de teava.

      Avem asa:

      Header:

      Skunk 2 Alpha Series V2 - doar daca este bun pe B16A2 si nu numai pe B16A
      Skunk 2 Alpha Series
      DC Sports
      Spoon Sports - probabil cea mai inspirata alegere
      Tegiwa - Replica Toda

      Restul:

      OEM - ce am acum adica . Doar daca depasesc bugetul dupa ce cumpar header-ul
      Skunk 2 Megapower
      ceva "custom" la o firma specializata daca pretul este decent. (Recomandari!?)
      ... si cam atat am gasit online in UK. Stiu ca ar mai fi Tanabe, Greddy dar nu am vazut nicaieri de vanzare.


      Acum vin intrebarile:
      1. Daca aleg varianta header Skunk 2 Alpha + Skunk 2 Megapower trebuie sa mai cumpar si alta tevaraie sau are kit-ul tot? Ma gandesc aici la catalizator in special si eventuale garnituri, silencer.
      2. DC Sports + Skunk 2 Megapower sunt compatibile la imbinare? @ KMR daca vede
      3. Alte surse pentru sisteme de evacuare decat cele mentionate de mine mai stiti? Ma gandesc ca USA ar fi o alternativa dar nu cred ca una foarte viabila avand in vedere cursul dolarului.

      Orice informatie extra este bine venita.
      Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

      Comment


      • #4
        Hai să-ți răspund la ce pot
        1. În principiu are tot kit-ul, nu trebuie să cumperi nimic în plus, are inclusiv silencer
        2. Între header și restul evacuării există catalizatorul, nu se leagă direct între ele. Dar, îmbinările sunt în regulă, nu sunt probleme.
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • #5
          La orice header cu iesirea mai mare, (2.5" de expl) decat ce-a OEM vei avea problema la imbinari adica header - catalizator sau header - linie.
          Vezi cat coboara pentru ca poti avea surprize dupa ce montezi.
          Poti merge pe ceva OEM cu iesire de 2.5" vezi EK9.
          Recomand réplica Toda de la Tegiwa !
          Toyboy
          Senior Member
          Last edited by Toyboy; 09-10-15, 14:43.

          Comment


          • #6
            Ce probleme la îmbinări?

            L.E. @Punk : am de vanzare un upgrade important pentru Del Sol-ul tău: duze de stropit parbrizul care fac ceață (ca cele de la Civic-ul 5D), nu dau jet ca cele actuale
            Sunt duze de Accord, OEM, mai am 2 bucăți, luate de la Asko, 58 lei/bucata.
            KMR
            Super Moderator
            Last edited by KMR; 09-10-15, 09:43.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #7
              OT: Daca nu le vrea el, le iau eu.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #8
                Originally posted by KMR View Post
                Ce probleme la îmbinări?

                L.E. @Punk : am de vanzare un upgrade important pentru Del Sol-ul tău: duze de stropit parbrizul care fac ceață (ca cele de la Civic-ul 5D), nu dau jet ca cele actuale
                Sunt duze de Accord, OEM, mai am 2 bucăți, luate de la Asko, 58 lei/bucata.
                Pai dacă pui galerie cu ieșire mai.mare decât cea OEM vei avea probleme la îmbinări cu restul traseului, conul de etanșare va fi mai mare și nu va etanșa perfect !

                Comment


                • #9
                  Originally posted by KMR View Post
                  Ce probleme la îmbinări?

                  L.E. @Punk : am de vanzare un upgrade important pentru Del Sol-ul tău: duze de stropit parbrizul care fac ceață (ca cele de la Civic-ul 5D), nu dau jet ca cele actuale
                  Sunt duze de Accord, OEM, mai am 2 bucăți, luate de la Asko, 58 lei/bucata.
                  In weekend am fost in Vitan si eram al dracu de aproape sa cumpar 2 de Logan facelift. Da le vreau. Daca ne intalnim in seara asta ti le iau. Tu ce ai montat pe Del Sol-ul tau? Sunt plug and play?

                  @Xander ... apreciez gestul
                  Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                  Comment


                  • #10
                    Sună-mă, nu știu de ce nu găsesc numărul tău de telefon
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Toyboy View Post
                      La orice header cu iesirea mai mare, (2.5" de expl) decat ce-a OEM vei avea problema la imbinari adica header - catalizator sau header - linie.
                      Vezi cat coboara pentru ca poti avea surprize dupa ce montezi.
                      Poti merge pe ceva OEM cu iesire de 2.5" vezi EK9.
                      Recomand réplica Toda de la Tegiwa !
                      Toyboy, greseala mea ca raspund acum dar traiam cu impresia ca am facut-o deja. Tocmai pentru faptul ca nu sunt un fin cunoscator ma gandeam sa tin una si buna cu Tegiwa cap-coada. Vreau sa fug oarecum de incompatibilitati. Detalii despre cat coboara nu am reusit sa gasesc la primul search, o sa mai insist.

                      Ai avut ocazia sa te juci cu replica de Toda de la Tegiwa? Toda originalul imi imaginez ca este ceva deosebit avand in vedere ca este 1000£ dar despre replica nu gasesc nimic.

                      Sent from my LG-E455 using Tapatalk
                      Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                      Comment


                      • #12
                        Vezi pe página la Tegiwa

                        Comment


                        • #13
                          Exista aici pe forum oameni care au avut experienta nasoala cu TODA, cu toate ca costa cat costa. Nu zic ca sunt proaste, pana la urma firma TODA are un renume, dar dupa ce am auzit povestile, nu as arunca banii. Problema era legata de calitatea materialelor, nu de proiectare, deci teoretic o replica cum e cea de la Tegiwa poate fi o optiune demna de luat in seama (si mult mai iefitna).
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • #14
                            Chiar asa nasoale nu cred sa fi fost .
                            În cazul meu, la evacuarea Toda, s-au stricat sitele de la intermediara și zornaiau înăuntru. S-au stricat de 2x ha ha.
                            Partea buna este ca am primit de fiecare data o intermediara noua de dealerul Toda din UK fără nici un cost (gen shipping sau sa fie nevoie sa trimit intemediara veche în UK, a fost suficient sa le trimit un film cu problema).
                            Asta înseamnă good service
                            dinoc
                            Senior Member
                            Last edited by dinoc; 02-11-15, 17:05.

                            Comment

                            Working...
                            X