Numar de km la care se face revizia la Jazz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Numar de km la care se face revizia la Jazz

    Salutare tuturor! Puteti sa-mi spuneti la ce numar de km se face urmatoarea revizie? Am facut revizia precedenta pe 5 septembrie anul trecut... Si de atunci am depasit 10.000km. Stiu ca se face revizia anual si nu mai stiu maximul kilometrilor pe care ii poti parcurge pana la urmatoarea revizie. Multumesc anticipat!

  • #2
    http://www.hondatrading.ro/manuale/honda-jazz-2008.pdf - pagina 329

    Comment


    • #3
      Eu la filtrele de aer si polen nu m-as duce pana la 20.000 km, in special pentru ca este stiut faptul ca in Romania este foarte mult praf, iar filtrele aftermarket au preturi asa de mici, incat e pacat sa nu le schimbi odata cu uleiul si filtrul de ulei:
      Filtru aer - http://www.epiesa.ro/filtru-aer-hond.../item-1619486/
      Filtru habitaclu - http://www.epiesa.ro/filtru-aer-habi.../item-1620116/ .
      CR-V e:HEV
      JAZZ GD1 CVT
      Ex: CR-V RE6

      Ex: RDX TB1
      Ex: Civic FD1

      Ex - JAZZ GD1
      Ex - ACCORD Type-R
      Ex - DEL SOL EH6

      Comment


      • #4
        Ca si regula, eu as face revizia aproximativ la un an si/sau 10.000 km, care vine primul. Asa cum spunea si maruta, filtrele sunt atat de ieftine, ca nu merita sa faci economie. Si daca depasesti cu o luna sau 2.000 km, iar nu are mare importanta, n-o sa crape motorul, eo chestie orientativa. Depinde si ce regim de exploatare are masina, si ce ulei si filtre folosesti, dar orientativ cam asa este. (10000 km sau un an).
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #5
          Merci Jozsi! Dar e modelul vechi de jazz...

          Comment


          • #6
            Originally posted by Delphi View Post
            Ca si regula, eu as face revizia aproximativ la un an si/sau 10.000 km, care vine primul. Asa cum spunea si maruta, filtrele sunt atat de ieftine, ca nu merita sa faci economie. Si daca depasesti cu o luna sau 2.000 km, iar nu are mare importanta, n-o sa crape motorul, eo chestie orientativa. Depinde si ce regim de exploatare are masina, si ce ulei si filtre folosesti, dar orientativ cam asa este. (10000 km sau un an).

            Multumesc pt sfaturi!
            E folosita mai mult extraurban... Reviziile au fost facute doar la honda in Bucuresti la Carpati si la Honda Pitesti, nu stiu ce ulei folosesc...

            Comment


            • #7
              Pentru filtre poti lua de aici: www.epiesa.ro Pentru ulei, iti spune colegul maruta ce foloseste el de obicei la Jazz. Cati kilometri ai la bord?
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #8
                Pai ar fi bine sa intrebi, stiu cazuri cand oamenii erau siguri ca li se toarna ulei original Honda cand de fapt era Repsol…….Repsol de 0w20….
                InjectoR
                Senior Member
                Last edited by InjectoR; 26-08-15, 21:28.
                Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                … Jazz do it ...

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Delphi View Post
                  Pentru filtre poti lua de aici: www.epiesa.ro Pentru ulei, iti spune colegul maruta ce foloseste el de obicei la Jazz. Cati kilometri ai la bord?


                  95000km

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by mihai88n View Post
                    Merci Jozsi! Dar e modelul vechi de jazz...
                    Scuze. Stiam ca in 2008 era schimbarea de model, insa nu stiam de care generatie apartine manualul.

                    Comment


                    • #11
                      Eu am schimbat uleiul la an. Km facuti sub 10.000 pe an. Cel putin ultimii 3 ani am facut 5000km in total.

                      Comment

                      Working...
                      X