BARTZOLE: '14 Honda CR-V 1,6 i-DTEC 2WD, Lifestyle, Orchid White Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu se plateste tva nici la second hand.

    Trimis de pe al meu HTC One folosind Tapatalk
    "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

    Comment


    • #17
      Ca PF e obligatoriu sa platesti la SH daca deduci tva-ul german.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #18
        Ca PF daca platesti tva in Germania nu mai platesti in Romania.
        Daca esti persoana juridica atunci poti sa cumperi fara tva (daca vanzatorul accepta, te va verifica in prealabil daca esti platitor de tva).
        In Romania nu stiu exact, dar din ce am auzit nu platesti tva ul decat daca vinzi masina, in acest caz fiind obligat sa l platesti.
        Deci daca o cumperi sh de afara pe firma, ai avantajul ca nu platesti tva ul.

        Daca insa masina este noua si o cumperi de afara vei plati tva in Romania, cel putin eu asa stiu deci nema avantaje.
        Masina sh=cel putin 6000 km si minim 6 luni de la data fabr.
        1.6,white, lifestyle.

        Comment


        • #19
          Trecand peste discutia teoretica cu TVA ul sa revenim la cele lumesti.
          Se apropie data programarii la RAR (luni la 10) si maine merg la politie pt nr rosii.
          Neamtu i neamt cum s ar zice, dar constat ca mai greseste si el desi era miercuri si nu luni cand au facut actele :
          a gresit ultima litera de la strada (a scris Duran in loc de Durau) si greseala apare pe asigurarile lor si pe talon. Pe factura este buna adresa. Sper sa nu am probleme.
          1.6,white, lifestyle.

          Comment


          • #20
            S-o stapanesti sanatos !
            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

            Comment


            • #21
              Multumesc.
              Astazi a primit ulei si fitre noi. Problema este ca desi in carte scrie de 4.7 l de ulei eu am pus deja 5l si tot nu vad sa creasca nivelul de pe joja care acum este la minimum.
              Daca cineva avizat imi poate spune cantitatea EXACTA.
              1.6,white, lifestyle.

              Comment


              • #22
                Inca o intrebare : daca stie cineva cum up loadez muzica pe HDD. Am sters muzica de pe el si acum nu stiu cum sa pun alta. Locatia HDD unde este?
                1.6,white, lifestyle.

                Comment


                • #23
                  In carte scrie 5,5 litri la motorul diesel, daca schimbi si filtrul. Dieselarele au baie de ulei mai mare decat benzinarele care au in jur de 4 litri.
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Cred ca 5.5 este pentru 2.2 nu pt 1.6
                    La mine scrie clar ca 4.7 cu tot cu filtru.
                    Desi pare floare la ureche verificarea cu joja, in realitate este extrem de dificil pentru ca uleiul este complet transparent cand este prospat schimbat si efectiv se aduna tot in partea de jos a jojei si nu se poate vedea nivelul. Tare ma tem ca deja am pus prea mult.
                    1.6,white, lifestyle.

                    Comment


                    • #25
                      Ce ulei ai pus? Eu am auzit lucruri bune despre Eneos. Va fi urmatorul dupa Mobil 1 esp formula care il am acum. Am auzit de Eneos ca are formula speciala de detergenti care curata f bine motorul.

                      Trimis de pe al meu HTC One folosind Tapatalk
                      "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                      Comment


                      • #26
                        Motul 8100 0w 30 norma ACEA C2. Este singurul pe care l am gasit cu norma asta la pret acceptabil, nu mai stiu exact dar in jur de 350 ron bidonul de 5l.
                        1.6,white, lifestyle.

                        Comment


                        • #27
                          Mi se pare destul de scump. La pretul asta gasesti si uleiul original Honda, care de fapt se pare ca este Eneos.

                          Trimis de pe al meu HTC One folosind Tapatalk
                          "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                          Comment


                          • #28
                            Uite aici. Eneos Premium Ultra 0w30 are Acea C3. Si pretul e mult mai ok.
                            http://www.eneos.ro/produse/uleidemotor


                            Trimis de pe al meu HTC One folosind Tapatalk
                            "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                            Comment


                            • #29
                              Nu stiu cat este de important dar la motorul meu , pe capac scrie sa fie ACEA C2, nu si/sau C3. De aceea am ales Motul.(mai ales ca luni merg la RAR si na, sa fie bine ca sa nu fie rau ca sa zic asa).
                              In alta ordine de idei am rezolvat cu cantitatea de ulei care este 4.7l. Ce bagasem in plus l am tras cu un furtun de perfuzie , cca 300ml.
                              Secretul este ca atunci cand scoti joja sa o pui imediat la orizontala. In acest fel uleiul (foarte subtire) nu va mai fugi in capatul jojei din cauza "gravitatiei si inertiei".
                              In alta ordine de idei am rezolvat si cu DVD Video, pana la urma merge dar numai cu masina oprita SI FRANA DE MANA TRASA. Cand am testat prima data nu aveam frana de mana trasa iar masina credea ca e in mers.

                              Mai ramane deschisa problema HDD.
                              In rest masina se comporta excelent, am mai facut azi 450 km , un drum la tara si inapoi.
                              Bartzole
                              Member
                              Last edited by Bartzole; 15-08-15, 22:15.
                              1.6,white, lifestyle.

                              Comment


                              • #30
                                Cum e consumul?

                                Trimis de pe al meu HTC One folosind Tapatalk
                                "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                                Comment

                                Working...
                                X