Accord - Bluetooth module - optiuni de reparare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Si la mine functioneaza! Am inlocuit condensatorii si am facut reballing la toate integratele. Am masurat si consumul si este in regula. A scazut dupa 10 minute.
    Multumesc dinoc!
    Honda Accord 2.0 Executive MT, 2006

    Comment


    • #32
      Am fost și eu la cei recomandați de dinoc. La mine nu vedea niciun device la īmperechere. Acum e totul ok. Mulțumesc dinoc!

      Sent from my SM-G920F using Tapatalk
      The Only Easy Day Was Yesterday

      Comment


      • #33
        Am fost si eu azi tot la ei. Schimbat procesorul ala. La fel, parte dintre functiunile HFT functioneaza (dialogul, setarea etc) dar nu se vede vreun device de imperecheat. Am incercat cu mai multe telefoane. Nexam.
        Am o ultima solutie, un amic IT-ist. Daca nu, Grom si gata.
        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

        Comment


        • #34
          Hmm, au schimbat sigur chipsetul de Bluetooth? Partea de Bluetooth nu īți funcționează cum aveam și eu.

          Comment


          • #35
            Nu stiu sa raspund, Dinu. Prezumind buna credinta da, l-au schimbat.
            M-am mai uitat la el asta seara (ca mita-n calendar) si o rezistenta e rupta pe placa de jos. Cer miine de dimineata si opinia unui depanator de telefoane de aici si revin.
            "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

            Comment


            • #36
              Nu, depanatorul de telefoane si alde device-uri de gen n-a putut sa-l rezolve. Am masina defecta
              "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

              Comment


              • #37
                IT-istu?

                Comment


                • #38
                  Nu, Catalin, IT-istu' s-a uitat, s-a informat si a opinat ca nu e de competenta lui ci de-a unui hardist.
                  Depanatorul de telefoane si-a declinat competenta. Nu-i nimic, cind si daca m-apuca o sa mai caut.

                  Am deocamdata o chinezarie de modulator FM cu BT care-si face treaba dar suna foarte prost. Nu cred ca am auzit vreodata un aparat in FM sa sune atit de prost.
                  "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                  Comment


                  • #39
                    salutare,
                    modulul asta imi scoate peri albi..un an m-a tinut dupa ultimul reflow insa weekendul asta a murit...insa nu de tot ca tragea curent si din baterie.
                    l-am scos, bagat un nou reflow insa se pare ca aerul a fost cam fierbinte ca mi-a zburat un circuit..cel mic paralel cu cipul de memorie (cred ca e ceva flash).
                    Nu-mi ramane decat sa fac un reballing sau caut un modul SH
                    Cred ca a doua optiune..am impresia ca is cam la acelasi la pret...e cineva de vinde unu?

                    Comment


                    • #40
                      M-am uitat un pic pe ebay dupa astfel de module...si pare ca cel de pe CRV e identic la mufa cu cel de pe Accord, si la alte coduri , de ex. FCC, ...
                      CR-V : http://www.ebay.co.uk/itm/HONDA-CR-V...item4aefed3b82
                      Accord: http://www.ebay.co.uk/itm/2006-HONDA...item2a597c338c

                      Prinderile nu is la fel, insa se pot improviza.
                      Nu ma astept sa fie diferente majore ca e mai ieftin sa faci ceva pentru mai multe masini, si nu cred ca pe Honda o dau banii afara din casa.
                      Ceea ce poate diferi major is ID-urilor mesajelor de CAN, insa asta nu se poate sti decat dupa un test..
                      Oare nu gasim pe cineva sa faca teste de imperechiere ?

                      LE: se pare ca si civicul are acelasi tip de conector.. http://www.ebay.co.uk/itm/Honda-Civi...item2359081313
                      Conecotorii par la fel, insa nu stiu daca si pinii is la fel. Am sa caut pentru Accord, poate ma ajuta cineva pentru celelalte masini...macar asa riscul unui test va fi minim.
                      LaurB
                      Senior Member
                      Last edited by LaurB; 14-10-15, 23:07.

                      Comment


                      • #41
                        Baieti am si eu o intrebare, am sa efectuez si eu astazi testul la bluetooth si apoi vad urmatorul pas care ar fi. La mine problema este ca telefonul nu detecteaza nimic din partea masinii,deci nu am la ce sa ma conectez si se aude in boxe ca no phone attached.

                        Totusi eu am o nelamurire, cum pot masura curentul dupa cele 10 minute de stand by? ca din ce am mai vazut, masurarea curentului o faci cu scoaterea bornei plus si inserierea unui multimetru pe DC, dar eu teoretic opresc masina astept zece minute si apoi trebuie sa scot borna, in felu asta se reseteaza si modulul nu? sau este vreo alta metoda ca nu sunt lamurit.

                        Comment


                        • #42
                          Pairing-ul se inițiază bidirecțional.
                          Prima data de la mașină și apoi de la telefon (cānd zice "searching for Bluetooth phone").

                          Dacă nu merge īnseamnă că ai problema din OP.

                          Vis a vis de măsurat, scoți minusul de la baterie și inseriezi ampermetrul cu bateria. Pe urma faci lock uși din cheie și aștepți 10 minute.

                          Comment


                          • #43
                            Multumesc. Am tesstst azi modulul si am auzit vocea in engleza si japoneza de doua ori cum ca e totul ok. Daar cand cauta telefon, nu gaseste nimic, deci e aceasi buba ca la voi. Il voi scoate sapt viitoare si il duc la reflow.

                            Comment


                            • #44
                              Cānd auzi "searching for Bluetooth phone", trebuie să ai BT īn telefon setat vizibil și să-i dai search și din telefon, ar trebui să-ți găsească și să-ți arate pe telefon "Honda HFT".
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • #45
                                am incercat cu doua telefoane, cu discovery, search, research etc, no luck. o sa mai incerc si cu alte telefoane.

                                Comment

                                Working...
                                X