Probleme ambreiaj i-Shift?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Este recomandat a se curata clapeta de acceleratie mai des la modelele cu astfel de transmisii. Din cauza depunerilor din clapeta se memoreaza parametrii gresiti in tcu. La suzuki exista si buletin service cu problema asta.

    Comment


    • #17
      Flaviuf, sa ne ții te rog la curent cu problema.


      Sent from my iPhone using Tapatalk

      Comment


      • #18
        Salutare baieti. Veridctul celor de la Autoklass nu a fost o surpriza...era printre cele la care m-am gandit si ce a spus cineva mai devreme: actuatorul. Asta dupa 2 zile de diagnoze. Pretul reparatiei? 10250 RONi...sincer nu era chiar asa de surprinzator. intre timp, asteptandu-ma la chestia asta m-am pregatit. Aveam 4 variante:
        - gasisem o cutie pe o masina la dezmembrari in Pitesti, dar omul nu m-a sunat sa-mi spuna pretul, asa cum promisese. L-am sters din lista de optiuni.
        - am gasit pe e-bay o firma la care trimiti actuatorul, ti-l repara si il trimit inapoi. Costa 500 lire sterline
        - am contactat tot o firma din uk care repara la 145 de lire+drumul (dar deja alesesem varianta4)
        - am gasit unul nou in germania tot pe e-bay la 650 Euro, omul mi-a inclus si drumul.
        Am ales ultima varianta, spre sa nu fie ca la doctor sa-mi fi dat un diagnostic gresit. Astept sa soseasca si sa il montez - va tin la curent. Sper sa fie cu happy end.

        Comment


        • #19
          Ce ai mai rezolvat cu actuatorul?




          Sent from my iPhone using Tapatalk

          Comment


          • #20
            Am luat actuatorul de pe e-bay, insa am constatat ca discul era polizat complet - ciudat ca a cazut dintr-o data. Ma intreb daca nu cumva asta a cauzat si defectarea actuatorului. Am comandat kit nou de ambreiaj si in principiu luni se monteaza dupa care se face tastarea. Sper sa nu am vreo surpriza neplacuta cu actuatorul...

            Comment


            • #21
              Cat a ajuns actuatorul pe eBay si kitul de ambreiaj de unde l-ai comandat, ce marca si ce pret?


              Sent from my iPhone using Tapatalk

              Comment


              • #22
                Actuatorul l-am gasit la 650 Euro (nou) fata de 2000 cat era la reprezentanta. Kitul (disc, placa, rulment) e in jur de 2000 RONi (OEM la reprezentanta). Va spun dupa ce o vad mergand, cat m-a dus toata distractia.

                Comment


                • #23

                  Oferta asta am primit-o la reprezentanta. Pe coxmotorparts am gasit la apx 180 lire
                  http://www.coxmotorparts.co.uk/genui...it-p-1591.html


                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                  Comment


                  • #24
                    Hello,
                    Cred ca s-ar putea sa am si eu o mica problema la cutie, suspectez ambreiajul.

                    In majoritatea timpului functioneaza ok, si nu am probleme, dar ieri la plecarea de pe loc a reusit sa-mi opreasca motorul, si foarte rar la rece trepideaza tot la plecari de pe loc,

                    O sa o pun pe tester sa vad daca zice ceva,


                    @flaviuf
                    Ai avut ceva simptome in afara de cele expuse pe acest thread, eventual mai devreme ?

                    Ce simptome ar fi cand e pe duca ambreiajul la I-Shift ?
                    Sau stiti de o alta problema care ar putea sa imi cauzeze simptomele de mai sus ?
                    AdrianFK2
                    Member
                    Last edited by AdrianFK2; 01-11-16, 10:18.

                    Comment


                    • #25
                      La mine cei de la casa auto suspectează ambreiajul. Ca simptome la treapta 1 si marșarier uneori smunceste . Nu am sesizat in rest ca ambreiajul sa patineze.
                      La diagnoza asta mi-a dat. Au făcut o reînvățare a vitezelor static ai in mers dar problema tot se manifesta.


                      Sent from my iPhone using Tapatalk

                      Comment


                      • #26
                        Eu nu prea mi-am dat seama ca ar fi pe duca...smucituri la rece mai aveam si eu, dar am inteles ca e un comportament comun. Masina tragea bine, in orice viteza. Acum ca voi avea si ambreiaj nou, poate vad vreo diferenta. Inca astept telefonul, astazi mi-au spus ca sunt la etapa de incarcare a softului.

                        Comment


                        • #27
                          Adrian ai poate HDS? Sau unde o pui pe tester?


                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                          Comment


                          • #28
                            Încă nu știu unde o pot pune pe tester. Tre sa vad la service-ul care mă duc eu daca îmi poate face acest diagnostic. Dacă nu probabil la casa auto.

                            Am mai auzit că ar fi la moldotrans pricepuți la honde (e cineva pe acolo cu un accord, Bogdan cred )

                            Sent from my SM-N910C using Tapatalk

                            Comment


                            • #29
                              Probleme ambreiaj i-Shift?

                              Pe Bogdan l-am sunat eu. A zis ca nu se bagă pe actuator cu diagnoza lui. M-a sfătuit sa merg in reprezentanta. La reprezentanta degeaba au făcut reinvatarea statica si in mers ca problema zmunciturilor tot se manifesta.

                              Ma uitam in seara asta pe eBay o interfața hds e cam 400/500 lei. Pe civinfo zicea cineva ca cine si-a luat interfața si are i-Shift, își face singur reinvatarea după fiecare 20k km
                              Sent from my iPhone using Tapatalk

                              Comment


                              • #30
                                Mda...cred ca este util ca periodic sa se faca acea reinvatare, functie de uzura ambreiajului. Oare si alte cutii similare au genul asta de probleme?

                                Comment

                                Working...
                                X