Probleme ambreiaj i-Shift?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Salut, am si o problema la i-shift....cand opresc masina la semafor sau oriunde in alta parte, stand cu frana apasata si pe modul automat imi da o intrerupere la relanti (scade turatia si revine ). Am verificat si pe neutral .....nu face. De asemenea la rece mai smuceste cateodata( in primul minut de condus, la plecari de pe loc). Aveti vreo idee?

    Comment


    • #47
      Smuciturile sunt in general de la ambreiajul uzat, insa fluctuatiile de la ralanti pot fi si de la benzina. De unde alimentezi si cu ce tip de carburant?
      2008 Honda Civic 5d i-shift

      Comment


      • #48
        Din păcate cred că de la ambreiaj este....Astăzi am plecat mai īn trombă și mi s-a aprins martorul....A și patinat. Cānd am oprit mirosea a ambreiaj īncins....Cāt costa toată distracția, aveți idee?

        Comment


        • #49
          Originally posted by Catau View Post
          Din păcate cred că de la ambreiaj este....Astăzi am plecat mai īn trombă și mi s-a aprins martorul....A și patinat. Cānd am oprit mirosea a ambreiaj īncins....Cāt costa toată distracția, aveți idee?
          salut,in primu rand fiind o masina i-shift can stai pe loc(la semafor,etc)trebuie scoasa pe liber..altfel ambreajul patineaza si uzeaza,de asta ai si intreruperile de turatie,si toata distractie de costa undeva la 5500 ron in reprezentanta ,kit-ul intreg .

          Comment


          • #50
            Esti 100% convins de afirmatia asta? De unde stii?
            In manual nu stiu sa scrie asa ceva.
            Cand stai cu piciorul pe frana cu masina oprita nu cumva actuatorul debreiaza ambreiajul?
            2008 Honda Civic 5d i-shift

            Comment


            • #51
              Originally posted by Cristi S View Post
              Esti 100% convins de afirmatia asta? De unde stii?
              In manual nu stiu sa scrie asa ceva.
              Cand stai cu piciorul pe frana cu masina oprita nu cumva actuatorul debreiaza ambreiajul?
              Am avut si eu i shift si la fel mi-a fost recomandat si din reprexentanta honda de catre mecanici.

              Comment


              • #52
                Am si eu Honda Civic cu i-shift de 10 ani chiar (acum sotia o conduce) si am citit si auzit tot felul de discutii si pareri, insa nu pot fi de acord cu afirmatia de mai sus.
                Pai sa luam exemplul urmator: Daca vrei sa comuti din A in R trebuie ca masina sa fie oprita si frana apasata da? Pai in momentul cand masina e oprita si apesi frana actuatorul aferent debreiaza (exact ca si cand la o cutie manuala ai avea ambreiajul apasat la podea). In momentul cand eliberezi frana ambreiajul cupleaza si masina o ia din loc.
                Asa ca daca stai la semafor cu masina oprita in viteza si cu piciorul apasat pe frana din punctul meu de vedere nu ai cum sa patinezi ambreiajul. In cel mai rau caz se creeaza presiune pt ca ambreiajul e tinut decuplat.

                Daca e sa extrapolam discutia: cum e mai bine sa parchezi masina? In viteza cum scrie in manual sau pe N (cum mi-au recomandat si mie niste mecanici Honda)?
                2008 Honda Civic 5d i-shift

                Comment


                • #53
                  Salutare, vad ca nu a mai scris nimeni pe topicul asta. Eu detin un 1.4 iShift, tot smucea ca in descrierile voastre, mai mult la rece, apoi s-au intensificat , a inceput sa smuceasca si din mers, mai ales atunci cand incetineam intr-o curba, si apoi la accelerare atunci cand schimba treapta inferioara. Cumva face de parca nu s-ar intelege pedala cu actuatorul. Am mers la un service si pe tester zicea ceva de genul Eroare de comunicare intre calculator si actuator. Am facut si remapare, insa nu s-a schimbat nimic. Ce am observat ca in sezonul rece facea mult mai rar fata de acum cand a dat caldura, dimineata pe racoare merg la munca nu am nici o problema, dupa-amiaza cand e cald, face ca toate alea. Ieri chiar mi s-a si oprit in drum, cu eroare de check engine si inca un mesaj pe computerul de bord, dar care a fost scurta si nu am apucat sa vad ce insemna. Trebuie sa ajung degraba la service cu ea, deja ma astept la cheltuieli majore

                  Comment

                  Working...
                  X