KAWAMOTO: '15 Honda CBF1000F

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • KAWAMOTO: '15 Honda CBF1000F

    A venit vremea sa va prezint noua achizitie si anume o Honda CBF1000F cumparata de noua din Neu-Ulm, dar sa va povestesc cum am ajuns la aceasta alegere.
    Totul a inceput cu hotararea de a schimba vechiul ZX9R din 2001 doarece il aveam de mai bine de 9 ani , cu care am avut un mic incident in Italia si anume am lovit o caprioara sau mai bine ea ma lovit din lateral. Incercand disperat sa o aduc la starea initiala mi-am dat seama ca va trebui sa investesc ceva bani si am preferat sa repar strictul necesar si s-o schimb, mai ales ca doream o motocicleta cu valente touring.
    La inceput mi-am dorit VFR1200F second hand de prin 2010 dar am dat de un articol intr-o revista de specialitate in care prezentau problemele modelului si ma descurajat. Hotarat pe Honda incep sa ma gandesc la VFR800 modelul din 2014 si imi fac programare la un test drive urmand surpriza ca nu mi-a placut. Daca tot eram la reprezentanta fac bineinteles test drive si cu VFR1200F DCT adica cu cutie automatica si din nou surpriza ca nu mi-a placut.
    Clar dupa atatia ani de condus doar motare in linie imi dau seama ca doar un 4 in linie imi va placea numai ca in gama sport touring nu mi-a mai ramas nimic de ales (cel putin de la Honda). Si asa ajung la gama allrouder unde Honda zice ca CBF1000F este o motocicleta ideala de mers la seviciu prin oras dar si a face cate o excursie la sfarsit de saptamana.
    Avand in vedere ca eu vroiam o motocicleta mult mai manevrabila la viteze mici pe serpentine si mult mai confortabila pentru mine dar si pentru pasager pentru a strabate intr-o zi aproximativ 600-700 de km am luat hotararea pentru achizitia modelului in cauza.
    Am achizitionat-o prin programul 50|50 adica am platit jumate si urmatorii doi ani nu mai platesc nimic urmand ca dupa cei doi ani sa platesc restul, s-o dau inapoi sau sa finantez restul de 50 de procente.
    Pe data viitoare cand va voi impartasii si impresiile despre ea.

  • #2
    S-o stapanesti sanatos!
    Avand in vedere distanta de 100km dintre noi, te consider vecin .
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #3
      Sa ai noroc de ea!

      Acum trebuie sa schimbam userul din kawamoto in hondamoto
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Nici nu a trecut mult timp si am fost chemat in service in urma unui recall.
        Cica in cel mai rau caz motocicleta poate lua foc deci o nimica toata iar in cel mai bun sa se opreasca in mers.

        Comment


        • #5
          Am fost pana la urma in service si se pare ca a mea nu este afectata de problema.
          Intre timp am facut aproximativ 2.000 de km si pot spune ca Honda a facut o treaba buna cu acest model. Poate in anumite cazuri imi lipsesc cei aproape 40 de CP minus fata de zx9-r dar este compensata de manevrabilitatea motocicletei mai ales la viteze mici pe virajele stranse.
          Am avut ocazia sa fac o excursie de 750 km pana in Italia si chiar am fost mirat cat de bine m-am simtit la finele zilei. Cu zx9-r dupa 350-400 km eram deja obosit si abia asteptam sa ajung la destinatie.
          In primavara am planuri de a dota motocicleta cu o toba sport, carene laterale doarece lazile laterale le-am primit odata cu achizitia ei si atunci o voi transforma in echiparea GT.
          Attached Files

          Comment


          • #6
            Sa te bucuri de ea.
            '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

            Comment


            • #7
              Sa o stapanesti sanatos. (nu prea seamana cu prima mea jucarie motorizata, un MZ-125 care binenteles a dat cu mine de pamint si m-am lecuit de 2 roti cu toate ca senzatiile placute pe care le-am avut cu ea, cred ca le voi uita)

              Comment


              • #8
                Eu nu stiu daca as putea trai fara mersul cu motocicleta dar nici nu am facut cunostinta cu asfaltul desi era de multe ori sa-mi dau in freza.
                Pe vremea cand am inceput mersul pe 2 roti nu exista posibilitatea financiara de a achizitiona motociclete puternice asa cum fac incepatorii in ziua de azi si uite asa am ponit si eu cu 80cmc. Deci asa cum a crescut posibilitatea financiara, adica mai multi cmc sau mai bine zis mai multi CP asa am capatat si experienta.
                Adevarat ca de multe ori am stat pe ganduri cand am mers in vizita la spitale sau mai rau la inmormantari a cunoscutiilor sau prietenilor.

                Comment


                • #9
                  La cat mai multi Km fara evenimente. Si sa ti mereu garda sus, eu m-am tavalit abia dupa 10 ani,cand credeam ca am o vasta experienta si le-am cam vazut pe toate. Ce sa vezi,mereu mai ramane cate ceva sa ne surprinda ...
                  Reusit model,imi facea si mie cu ochiul la un momentdat.Dar am ramas totusi la sportive

                  Comment


                  • #10
                    Am incurcat-o. Limita de 70 km/h.
                    Attached Files

                    Comment


                    • #11
                      Timmelsjoch passorombo, la 2509 m.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #12
                        Cu cat te-a luat radarul?
                        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                        Comment


                        • #13
                          144???? ))) cel putin asa se vede in poza cu bordul motocicletei. Daca limita era 70... papa carnet mult timp si amenda nu-i mica nici aia

                          Comment


                          • #14
                            Mai grav este ca asta este al cincilea radar in nici 15 km. Cand ma gandesc ca toti cei 15 km am mers cam in stilul asta. Sincer doar acasa pe filmare am vazut ce am facut. Cu cine am vorbit ziceau ca la motociclisti nu vin amenziile din Italia in Germania. Cred ca se bat cap in cap legiile. Dar sigur daca ma prind in Italia nu ma vor ierta. Asteptam si vom vedea ce vine si ce nu.

                            Comment


                            • #15
                              Kawa, acolo la Lidl-ul dinspre Giroc au montat un panou. Printre altele are si doua LCDuri, pe unul e viteza maxim legala(50) si sub el cat ai tu. Daca ai intre 50 si 60 iti scrie "reduceti viteza". La 65 mi-a scris "doua puncte penalizare" sper ca e doar la nivel informativ si.nu ma trezesc si cu amenda acasa

                              Comment

                              Working...
                              X