MCB: '05 Honda Civic Hatchback 1.6 Sport, Vivid Blue (EP2)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Am dat comanda de anvelope noi de vara, si urmeaza si un polish la faruri. De asemenea, cineva din Iasi imi poate recomanda o vopsitorie auto?

    Comment


    • #32
      ce anvelope de vara ai ales?Jante usoare incearca sparco asseto gara,team dynamics pro race 1.2,Ats DTM...dar nu sunt ieftinute

      Comment


      • #33
        Am mers pe recomandarea cuiva si am luat de la Continental. Mersi pentru recomandari.

        Comment


        • #34
          Ca sa fie ziua frumoasa, am observat pe aripa dreapta ca e sarit lacul pe o portiune de cativa centimetri. O intrebare de n00b total, dar merita doar lacuita toata masina, sau ar trebui si vopsita? Intreb pentru ca nu am ~1000 de euro lying around si ar trebui sa strang )) also, ce vopsitorie imi puteti recomanda? Eventual si niste preturi daca nu cer prea mult Mersi mult!

          Comment


          • #35
            Salutare, imi puteti recomanda pe cineva din Iasi care se ocupa cu reconditionarea casetelor de directie? Am fost la cineva si mi-a spus un total de 850 de lei, ceea ce mi se pare un pic cam mult, sau poate asta e pretul pietei? Mersi!

            Comment


            • #36
              asta este pretul...in bucuresti am gasit cu 1000 ron,cum se comporta caseta de vrei sa o reconditionezi?

              Comment


              • #37
                In afara de un troncanit pe drumuri mai nasoale, nu se manifesta in nici un fel.

                Comment


                • #38
                  Salutare, o veste nu tocmai placuta pentru mine. Am fost implicat intr-un accident, iar vinovatul are asigurarea la Asirom. Cine este din Iasi, care service din lista http://www.asirom.ro/detalii-unitati.html?unitati=Iasi imi recomandati? Am vazut ca e si Casa Auto pe lista, si fiind reprezentanta ma gandeam sa merg acolo, dar o cunostinta a avut probleme cu ei, fiind cu masina lasata la ei aproape 2 luni. Mersi anticipat pentru sugestii.
                  mcb
                  Senior Member
                  Last edited by mcb; 20-09-16, 16:07.

                  Comment


                  • #39
                    ca info, ca tot am masina pocnita si astept, ca la mine e fondul implicat...
                    Casa Auto Iasi (aka Honda) nu are vopsitorie/tinichigerie proprie...te trimt la Caremil.
                    La Ati Iasi, daca ai de vopsit (doar atat) e ok, daca e de reparat, fugi de ei...Am avut o lucrare facut la ei si acu dupa accident am vazut cum au lucrat...direct peste tabla au pus fibra si apoi vopsea...iti dai seama ca a ruginit sub fibra.
                    La Peugeot (aka Union Cars) au probleme mari, mari la programare...eu inca nu le-am gasit algoritmul. Stau cu masina la ei de o gramada de timp pentru a o desface si a face o constatare...

                    Comment


                    • #40
                      Din lista de acolo am lucrat cu următoarele:
                      1. Auto Padova - cānd aveam Fiat, au lucrat ok, dar nu spectaculos. A fost doar de vopsit un spoiler nou
                      2. Bras - Am vopsit Accord-ul la ei. Totul a fost ok. A sărit 1 mic punct la scurt timp, dar din cauza unei pietre. Recomand
                      3. Sorana ( īn spate la For Fun, pe Splai ) - acum cel puțin 5 ani. Totul bine și aici
                      4. Auto Hunter - un prieten de-al meu a lăsat o Toyota 4Runner ( aprox. Land Cruiser ) pentru mai multe elemente. AU ieșit fără probleme

                      Acum, nu văd de ce Caremil-ul nu ar putea să vopsească foarte bine, luānd īn considerare că fac orice, de la Dacia la Jaguar / Mercedes / Land Rover. Iar dacă lucrarea implică mult chit etc. mai bine o faci īn regie proprie și te duci cu ceva elemente din dezmembrari pe care le vezi tu cum arată și doar le vopsești și vor ieși mult mai ok decāt cu chit mult.
                      '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                      ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                      ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                      Comment


                      • #41
                        Mersi pentru raspunsuri. Am trecut pe la Sorana si mi-au zis ca isi muta sediul, si nu ma pot primi decat peste 2-3 saptamani. Ma gandeam si la varianta cu regie proprie dar inca sunt in dubii legat de cat de rapid as gasi piesele.

                        Comment


                        • #42
                          Pana la urma am lasat-o la moldotrans, acum astept sa primeasca ei aprobarea de la asigurator. Imi place ca totusi e o perioada bine definita, intre 48 de ore si 90 de zile )

                          Comment


                          • #43
                            Pentru ca cei de la asigurari sunt niste *insert swearing here* , am ajuns la regie proprie. Asa ca, am niste intrebari: elementele de caroserie de la prefacelift s-ar potrivi pe facelift ? Pentru ca pe net majoritatea le gasesc cu potrivire <2003, dar nu sunt sigur ca nu s-ar potrivi. De asemenea, cineva care dezmembreaza vreun Civic EP?

                            Comment


                            • #44
                              Ca sa te lamuresc eu pe scurt,barile sunt compatibile atat fata cat si spate(prefacelift->facelift si invers),singura diferenta este aspectul barii fata,bara spate fiind identica.Aripile fata de prefacelift au gaura pentru farul de semnalizare deoarece faceliftul le are pe oglinda,capota identica,farurile difera...si cam atat imi vine in minte.

                              Comment


                              • #45
                                De ce ai ales sa faci in regie proprie?
                                Din ce am inteles e cea mai convenabila pentru asigurare, ca iti da praful de pe toba, ora de manopera pentru ei e echivalenta cu statul degeaba, iar daca la prima evaluare nu ai vazut ceva, ciuciu reevaluare.
                                Altfel, prima evaluare o fac ei, urmatoarea in service...si cumva sunt obligati sa iti deconteze tot...sau gresesc?

                                Comment

                                Working...
                                X