MCB: '05 Honda Civic Hatchback 1.6 Sport, Vivid Blue (EP2)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MCB: '05 Honda Civic Hatchback 1.6 Sport, Vivid Blue (EP2)

    Salutare colegi hondari, masina din titlu o am de 2 zile, am strabatut jumatate de tara pentru ea, dar a meritat Am luat-o cu aproximativ 207000 km la bord. Ca probleme, cand am ajuns la Iasi, erau ceva probleme la relanti, dar am rezolvat, era de la egr In rest, benzina si se duce. Ca planuri, trebuie neaparat sa ii pun niste suspensii mai inalte(stiu, de obicei se cauta suspensii cat mai joase :P), nu neaparat de comfort, dar am atins deja un pic toba, si nu vreau sa risc ceva mai aiurea, deci daca aveti recomandari de suspensii care sa o inalte, let me know(cele stock sport aparent tot sunt foarte joase, deci nu stiu exact cat m-ar ajuta, eventual si niste gume mai mari). Anyway, nu am apucat sa ii fac poze, dar va las o poza din anunt. Revin cu poze zilele urmatoare, eventual dupa ce ii pun suspensiile noi.
    In rest, astept intrebari de la voi, sugestii(in special referitor la suspensii, dar nu numai ).

    Click image for larger version

Name:	68669818_1_644x461_honda-civic.jpg
Views:	1
Size:	59.3 KB
ID:	729542
    mcb
    Senior Member
    Last edited by mcb; 29-07-15, 12:01.

  • #2
    Sa ai noroc de ea.

    La EP am auzit de probleme doar la planetare care se mai pot rupe (ma rog, au si o varsta) si care se gasesc mai greu.
    Sa le verifici cand schimbi suspensiile.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru informatii oricum cred ca weekendul asta le schimb, deci am sa arunc un ochi si la planetare.

      Comment


      • #4
        Sa o stapanesti sanatos! Ce suspensie ai pe masina? Doar arcuri sau si amortizoare sport? Poate ne vedem prin oras
        ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
        '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

        Comment


        • #5
          Originally posted by maharvey View Post
          Sa o stapanesti sanatos! Ce suspensie ai pe masina? Doar arcuri sau si amortizoare sport? Poate ne vedem prin oras
          Ne vedem sigur cred ca sunt ta-technix, oricum urmeaza sa le schimb, deci daca esti interesat, sa imi zici

          Comment


          • #6
            nu prea am ce face cu ele, am pus deja arcuri sport Eibach pe Civic. daca te intereseaza arcurile originale de EP2, da un semn.
            ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
            '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

            Comment


            • #7
              Sa o stapanesti sanatos !
              S-ar putea sa mearga si la mine suspensia ta, daca e la bani si in stare buna,poate o iau eu . sunt tot din iasi.
              My cars:
              07' Honda CR-V 2.0
              88' Honda Prelude 2.0
              Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

              Comment


              • #8
                sa o stapanesti sanatos,povestile cu planetara sunt adevarate am patit se rupe cel mai des cea cu inelul de centrare pe ea care e din cauciuc si strange apa sub el si rugineste si la un demaraj mai puternic o sa auzi poc daca nu ai noroc...daca nu gasesti la dezmembrari e o chestie destul de costisitoare.Eu in 2 ani nu am avut alta problema decat planetara,care oarecum am scapat in 2 zile.

                Comment


                • #9
                  Revin cu o intrebare: ce filtru sport imi recomandati ca fiind mai ok ? Momentan am un filtru care nu e stock, dar as vrea sa il schimb.

                  Comment


                  • #10
                    Filtru sport in carcasa originala sau kit de admisie?
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Sincer, de preferat ar fi sa revin la filtrul stock, doar ca am probleme in a gasi carcasa originala unde se pune filtrul, ca filtre gasesc foarte usor.

                      Comment


                      • #12
                        Eu o am acasa ca noua dar o tin pt inspectia tehnica daca fac aia figuri
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Why do you tease me man? )

                          Comment


                          • #14
                            Am vazut ceva forta dar e 350€ . Cai injen speciala pt modelul asta
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              pai cele mai bune ar fi CAI de la injen+hidroshield sau TSS carbon air intake special pt ep2(http://www.tss-tuning.de/onlineshop/...ake_system.htm)

                              Comment

                              Working...
                              X