Honda Civic 5D - ce motor e mai bun 1.4L sau 1.8?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Masina "curata" si bani putini...nu prea mai exista mosii si babele alea care aveau o masinuta ingrijita cu care mergeau doar la biserica duminica. Si pe care o vindeau dupa 5 ani cu 40k la bord si 2000 eur sub pretul de pe piata. Bafta multa la cautat, dar daca o sa te atunci la "petarde" nu o sa faci decat sa ingrosi numarul celor nemultumiti de masina lor. Din pacata in cazul de fata o Honda...

    Comment


    • #17
      Originally posted by skara0 View Post
      In legatura cu spatiul aud tot fel de pareri cum ca sedanul ar fi mai inghesuit decat 5D chiar daca pare mult mai mare,in schimb sedanul are suspensie independenta inca si e mai confortabil.
      Dar eu imi doresc de cand ma stiu modelul acesta si cred ca orice mi-as lua altceva nu mi-ar place.
      1. La sedan in fata se sta mult mai bine, in spate e ceva mai putin spatiu si accesul mai dificil - asta pentru ca masina are suspensie independenta.
      Sedanul e net mai confortabil.
      2. Ia neaparat ce-ti doresti!

      Comment


      • #18
        Originally posted by vtin View Post
        Neata buna!
        Eu am luat un FK2 Executive din 2009 de aproape un an si nu ma mai linistesc dandu-i review-uri negative...
        Pentru doi adulti si doua mucoase, motorul de 1.4 este cu totul nepotrivit. Mai bine mergi pe 1.8.
        Apoi, pentru doi adulti si doua mucoase, Civicul 5d 2006-2011 nu e o masina deloc comoda: rigida inutil, va va scutura zdravan la fiecare gropita ori pietricica peste care va trece. Inainte de a cumpara o astfel de masina, incearca sa treci cu ea peste o sina de tramvai sa vezi cum face...
        Masina asta scartaie unde si cand vrea ea: ba hayonul, ba geamul, ba pedalele, ba scaunele, ba cate ceva in bord, mereu altceva si altundeva - un greier tace, altul incepe sa cante.
        Suspensia semiindependenta spate e o problema. Practic, daca nu ai drum perfect plan, Civicul 5d este o masina periculoasa, orice denivelare facand spatele sa alunece cu totul.
        In opinia mea, Civicul 5d 2006-2011 este o masina deosebit de aratoasa si chestia asta a fost suficienta pentru a fi atat de indragita. Este si incapatoare. Daca esti dispus sa uiti de galagia din interior, de nesiguranta tinutei de drum data de suspensia spate, de inconfortul suspensiei (per total), poti avea o masina incapatoare, fun to drive in conditii de drum excelent si ochioasa foc.
        Sa nu uit: ii cam place benzenul.
        La cumparare, eu am intampinat dificultati foarte mari, mai toate exemplarele testate fiind intr-o stare deplorabila. La 4-5-6.000 de euro nu gasesti nimic ok, bati drumurile degeaba.
        Per total, eu nu as mai cumpara masina asta inca o data.
        Dumnezeu sa-i dea liniste lui Dirlibau! Era un baiat nemaipomenit.
        Inca cineva care e de aceiasi parte cu mine !

        Comment


        • #19
          Foarte multumesc pentru confirmare!
          As zice ca nu mai am nevoie de o alta.

          Comment


          • #20
            Dar de ce trebuie sa creati "tabere" ? Fiecare e liber sa aleaga... si chiar avem de unde alege .
            Pe de alta parte, daca as fi atat de nemultumit de masina cu siguranta as schimba-o.

            Revenind la subiect : eu nu am inteles nici pana acum "avantajele" motorului de 1.4. Nici putere, nici consum, efectiv inutil.
            Cat despre diesel... se pare ca romanii inca nu inteleg ca diesel-ul e un motor prin definitie facut pt drumuri lungi si mers in afara, nu in oras. Mai toti posesorii plang de DPF-ul aprins in bord si ambreiajul care se duce cam repede... pai diesel-ul nu e masina de frecat in oras, bara la bara. Adevaratele lui avantaje se vad doar la drumuri lungi.

            Si ca sa avem totusi un termen de comparatie : benzina e mai "gurmanda" cam cu 1,5-2 litri la 100 de km in comparatie cu diesel-ul. Admitand ca facem in medie cam 30.000 km / an, asta inseamna o economie de 600 litri de benzina, adica in jur de 10 plinuri = 3000 RON in favoarea diesel-ului. Mai scadem impozitul cam cu 700 RON mai mare la diesel si reviziile si bataile de cap generate de DPF-ul din bord care trebuie rezolvat la service si vom vedea ca diferenta de carburant e undeva la 1500 RON, maxim 2000 RON... repet, in conditiile in care facem 30.000 km / an. Nu stiu ce diferente sunt si la RCA.

            Cand am cumparat masina am facut aceleasi socoteli si pt ca nu saream de 20.000 km / an (acum am si masina de la munca, deci si mai putini km) am ales benzina.

            Asa cum ziceau si ceilalti colegi, greu de gasit masini in mintile lor la bugetul ala. Vezi in aria de vanzari, postase @Xander un Civic 1.8 Executive, facelift, al unui prieten, la 7500 EUR. Ala e chiar chilipir.
            '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

            "Binele o duce rau in Romania"

            Comment


            • #21
              Nu e nicio tabara. Eu vreau ca cel care face o asemenea cumparatura sa stie exact ce ia.
              Inainte sa-mi iau FK2-ul, un coleg mi-a aratat defectele masinii, dar eu m-am tinut capos. Acum stiu ca vina mi-a apartinut in totalitate si ii multumesc (incontinuu) acelui coleg pentru ajutor si bunaintentie!
              Si inca un amanunt: imi amintesc de vorba unui alt coleg care, cumparandu-si un Civic 2006-2011 si comparandu-l cu unul mai vechi pe care-l avea, a spus (si cuvantul lui inseamna ceva) ca nu a constatat mari diferente intre cele doua (si inca era vorba de Civicul ala linistit 2006-2011). Intrebarea: merita sau nu merita o investitie intr-o noua masina care are si niste defecte notabile, isi are rostul.

              Comment


              • #22
                Sunt de acord cu tine sa ajutam un eventual doritor sa aiba informatii relevante si pertinente doar ca anumite lucruri enumerate de tine, eu nu le am (scartait de scaun, bord, hayon, greieri etc). Da, este o masina mai rigida, suspensie zgomotoasa, prost antifonata dar vorba unui prieten - "pai nu vroiai ceva sportiv ? e mai bine ca e prost antifonata" . Cat despre faptul ca ar fi periculoasa si ca fuge spatele... iarasi nu am problema asta si treaba e discutabila. Depinde de vechimea amortizoarelor, cat de tare intri intr-o curba sau pe numite denivelari, etc, iar lucrurile astea le intampini la orice masina mai mult sau mai putin.

                Per total cred ca e un pachet ce isi merita banii si chiar o consider o masina fiabila. Evident gusturile vor diferi de la fiecare la fiecare cu privire la anumite lucruri. Eu nu uit faptul ca la achizitie am dotat un Golf V la fel cu Civicul si iesea cu 10.000 EUR mai scump... deci ? Ceea ce oferea Civicul era mai mult decat rezonabil. Raportat la piata SH actuala, mda, se mai schimba putin lucrurile dar chiar si asa ramane o varianta atractiva.
                '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                "Binele o duce rau in Romania"

                Comment


                • #23
                  Buna seara,
                  nu vreau sa fac reclama in nici un fel dar am gasit acest anunt:http://autovit.ro/anunt/honda-civic-...cc569;promoted si suna destul de bine.
                  Am sunat vanzatorul,zice a ca fost masina de serviciu si ca a cumparat-o ulterior dupa ce firma si-a schimbat flota de masini.Mi-a spus ca a schimbat ambele oglinzi pentru ca stia ca motorasele de pliere a oglinzilor se duc in timp si costa 2500 de lei asa ca le-a schimbat cat mai era pe firma,apoi ca a schimbat caseta de directie si ca a vopsit-o integral pentru ca l-a prins o grindina in bulgaria si capota+cupola erau lovite.Mi-a mai zis ca tot ce inseamna "dedesubt" bucse etc sunt noi si ca este asaltat de potentiali cumparatori dar cu oferte de schimb sau bani mai putini dar ca masina are pret fix.
                  Acum...va rog imi puteti spune o parere? de obicei ce pare prea frumos sa fie adevarat,well nu prea este
                  Nu sunt toma necrediciosul dar venind de pe o masina built to last care merge brici si acum,stiu ca s-au schimbat multe si ma refer la multa electronica,mai multe piese de calitate mai slaba etc.
                  Ziceu colegii mai sus si nu ii contrazic,ca nu voi gasi masina sub 7000 de euro in stare buna,cu km putini etc.
                  Sa fie un pic de teapa sau nu prea am cum sa imi dau seama pana nu vad?
                  Din pacate distanta iasi-bucuresti nu as parcurge-o doar pentru vizualizarea masinii+ca nu cunosc nici un mecanic in Bucuresti in care sa am incredere...
                  Always aiming for the "Honda" percent
                  http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=461

                  Comment


                  • #24
                    Parerea mea ca nu poti sa iti dai seama pana nu inspectezi masina intr-un service. Iar unele defecte ascunse nu le descoperi nici in service. E riscul pe care ni-l asumam atunci cand cumparam o masina second. Se poate ca masina sa fie in stare buna, poate omul nu are chef sa stea cu ea la vanzare 4-5 luni, pentru 1000 euro in plus, poate are nevoie de bani, ...multe variabile in ecuatie.
                    Conteaza si daca te pricepi la oameni, sa iti dai putin seama si sa incerci sa cunosti si vanzatorul: onestitate, in primul rand (daca il prinzi ca a mintit cu ceva minor, te poti astepta sa fii mintit si in legatura cu alte lucruri), daca a avut grija de masina (caiet de service la zi).
                    La mine a fost asa: cand am mers si am vazut masina si am stat putin de vorba cu vanzatorul, dupa cateva discutii o sa ai un feeling (trebuie), pozitiv sau negativ.
                    Incearca sa gasesti, totusi, pe cineva de incredere, pentru a inspecta masina.
                    Insa daca masina e intr-adevar, intr-o stare buna, pana o sa ajungi in Bucuresti e posibil sa fie data.

                    Comment


                    • #25
                      cata dreptate poti sa ai din pacate pentru mine...s-a dat masina anuntul nu mai este activ...
                      Always aiming for the "Honda" percent
                      http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=461

                      Comment


                      • #26
                        Daca ai salvat nr il poti suna. Sau cauta anuntul si in alta parte, e posibil doar sa-i fi expirat anuntul, nu inseamna neaparat ca a dat-o.
                        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                        Comment


                        • #27
                          Eu povesteam mai sus din experiența. Am văzut masina pe net, am sunat omul și am zis ca sunt interesat și vreau sa o văd. A spus ca atāta timp cāt anunțul e activ, pot sa ma duc sa o vad. Pe seara l-am sunat īncă o data sa īmi dea adresa, insa a dat-o.
                          Mașina arata excepțional, preț bun, s-a dat īntr-o zi sau doua (nu mai știu exact).
                          E bine sa ai banii pregătiți și cānd ai găsit ceva, reacționezi īn timp util. E mai greu cānd ai de făcut cāteva sute de km, dar din păcate cam asa sta treaba.


                          Gesendet von meinem C6903 mit Tapatalk

                          Comment


                          • #28
                            Lasa, decat o masina vopsita complet, la care sa nu stii daca a fost cumva cuprisa de rugina sau nu, si/sau sa nu stii daca a fost decapata bine, mai bine mai cauta.
                            Pot sa iti spun ca daca ai cash, si ai un pic de rabdare, sigur gasesti ceva ok.

                            Legat de 1.4 vs 1.8, pe Civic, pot sa spun urmatoarele:
                            1.4l 80 si ceva de cai (81-83-84 nu mai retin) - martoaga puturoasa, nu merita
                            1.4l 100cai (sau pe acolo, parca din 2010 incepand) - e o masina ok, goala, fara oameni la bord. Cand adaugi oameni, se cam schimba situatia
                            1.8l 140cai - este ce trebuie, si consum, si "zvac"

                            Eu eram chitit pe 1.4l 80 si ceva de cai (era pt sotie, asa ca nu ma interesa sportivitatea masinii, ci mai ales fiabilitatea si consumul ei), am luat 1.8 pt ca asta am gasit, dar nu imi pare rau.

                            PS: eu am cautat destul de mult si in Germania, partea de vest, si am gasit numai cazaturi.. Nu prea mai merita cumparata masina din Germania, decat daca, prin absurd, gasiti nemti cu Autohus (dar, repet, prin absurd).

                            Comment


                            • #29
                              Oare si o fi luat masina...intr un an de zile.
                              Ride to live,live to ride Cuore Sportivo

                              Comment


                              • #30
                                hai vino cu un consum urbansa te vedem
                                ....

                                Comment

                                Working...
                                X