BOSS: '09 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T Comfort, ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Cand aveam Civic, am incaltat-o cu Pirelli Cinturatto si am fost incantat. Pe dimensiunile de Accord, P7 Cinturatto e cam 550 lei ceea ce imi depaseste bugetul. As merge tot pe un fabricant bun, totusi. Nu sunt pregatit psihologic pentru pneuri chinezesti, desi realizez ca pot fi egale in calitate cu cele premium. Totusi, nu vreau sa fac testul asta pentru 100 Eur in plus in buzunar.

    Acestea fiind spuse, ma gandesc ca Hankook Ventus Prime 3 K125 sunt un raport decent firma/calitate/pret. Nu?
    Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
    www.catalinmihaila.blogspot.com

    Comment


    • #77
      Originally posted by Boss View Post
      ...Acestea fiind spuse, ma gandesc ca Hankook Ventus Prime 3 K125 sunt un raport decent firma/calitate/pret. Nu?....
      Hancook nu sunt chinezesti, dar din cam aceeasi parte a lumii, nu..?
      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

      Comment


      • #78
        Originally posted by Boss View Post
        Acestea fiind spuse, ma gandesc ca Hankook Ventus Prime 3 K125 sunt un raport decent firma/calitate/pret. Nu?
        Ce naiba, mai, is niste gume sud-coreene chiar foarte bune.
        Anul trecut au iesit pe primul loc in nu-stiu-ce test dupa ce au batut tot ce inseamna gume premium. Singurul inconvenient al lor ar fi zgomotul ceva mai ridicat.

        De Vredestein Ultrac Satin eu ti-am spus pentru ca le-am incaltat deja si sunt exceptionale ca aderenta.

        Falken-urile Ziex sunt un soi de Dunlop la un pret decent si au referinte excelente.

        Tare mi-e ca in staruinta mea de a-ti fi util, se va intelege cu totul altceva...
        Ca sa ajung la sugestiile pe care ti le-am dat, mi-am stors creierii cu tot felul de site-uri si review-uri. E adevarat ca pentru mine am facut-o, insa daca pot spune ceva util, o fac.

        Comment


        • #79
          vtin, apreciez sa stii. Satin suna bine din ce m-am uitat si eu, in afara de pret, care e destul de sus pentru un pneu de care eu 1 nu am auzit pana azi. Aderenta lor pare fenomenala si pe uscat si pe ud...

          Falken pare un pneu cinstit, la un pret foarte bun. O sa-l consider serios desi nu a prins multe topuri de profil. In fine, stim toti cum sunt facute topurile astea...

          De fapt, asta e motivul pentru care ma gandesc la Hankook, ca le vad prin mai multe topuri...
          Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
          www.catalinmihaila.blogspot.com

          Comment


          • #80
            Te poti informa de pe www.testcauciucuri.com si http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/. Vei gasi in cele doua pareri directe ale consumatorilor si-ti poti forma o idee singur.
            Inclin sa cred ca primul e ceva mai realist, se bazeaza pe parerilor europenilor din zona centrala si estica. Intr-al doilea vei gasi parerile multor englezi, cam greu de inteles de noi, adesea. Ca exemplu, pot sa-ti spun ca pe Tyrereviews vei gasi niste punctaje exceptional de bune pentru gumele de iarna, astfel incat vei trage concluzia ca sunt mai bune in orice perioada a anului fata de cele de vara, ceea ce - bineinteles - nu e adevarat.
            In concluzie, cu putina rabdare si simt critic, poti aprecia ce e bun sau nu.

            Comment


            • #81
              Pe Octavia am avut Bridgestone Potenza RE050 225/45/R17 si le-am schimbat undeva la sub 20.000km pentru ca faceau un zgomot infernal si n-am mai rezistat.

              Am pus Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 si mi-au placut anvelopele. Pe unde eram eu atunci ploua destul de mult si s-au comportat foarte bine. Nivelul de zgomot a fost mult mai redus.

              Comment


              • #82
                Eu merg si vara cu anvelope de iarna, nu e problema, sa fie uzate bine inainte. Am spus ce am spus, deoarece nu stiam ce a patit Dan P si cred ca e singurul cu experienta de genul la Nokian. Si orice anvelopa oricat de fantastica ar fi se uzeaza prematur daca nu stii a frana. Daca era defect de fabricatie, trebuia demonstrat si insistat pe asta.
                dacliber
                Senior Member
                Last edited by dacliber; 05-03-17, 19:13.
                ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                Comment


                • #83
                  Ma scuzi, dar cum se franeaza corect in opinia ta? Si mai ales cum franez eu, ca vad ca le stii pe toate.
                  Probabil stii si parerea celor de la importator si de ce nu am mers mai departe cu reclamatia. Nu vrei sa ne spui "maestre".
                  Faptul ca tu mergi cu gume de iarna si vara spune multe despre competenta ta in a recomanda orice legat de anvelope.

                  Nu stii nimic despre experienta mea dar "vorbesti vorbe". Macar nu te mai baga in seama la dresa mea cu orice ocazie. Nu am nici o treaba cu tine dar vad ca tu ai una cu mine si nu inteleg de ce, de unde si cu ce ocazie.

                  La subiect, Boss iti recomand marcile consacrate la gume chiar daca o mica parte platesti si numele. Totusi o mare parte din pret e know how si materiale de calitate. Ieftin si bun nu exista in nici un domeniu. Problema e ca exista scump si prost si aici trebuie sa fii atent. O guma ieftina dar proasta o sa te coste mai mult. Eu am avut niste gume no name pe Coupe. Aveau un profil superb, dar aderenta zero in orice situatie. Un adevarat pericol.
                  Dan P
                  Senior Member
                  Last edited by Dan P; 05-03-17, 19:33.
                  ....

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by dacliber View Post
                    Eu merg si vara cu anvelope de iarna, nu e problema.

                    Comment


                    • #85
                      Oameni buni, nu va certati! Greu ar fi cuiva sa-si imagineze cum aratau gumele alea, fara pic de elasticitate si terne de parca au fost tratate chimic. Oricum erau exploatate, nu puteau sa aiba o asemenea degradare a texturii.
                      Dane, nu uita ca la un moment dat, chiar dupa ce le-am vazut, tot te-am intrebat ce a fost cu gumele alea, ca erau foarte laudate pe unele site-uri si as fi vrut sa le cumpar pentru vara asta
                      Si ca sa dau si eu un exemplu de teapa: Continental Wintercontact TS860 nu sunt nici pe departe atat de bune, la cat sunt de laudate.

                      Comment


                      • #86
                        Departe de mine sa te judec la modul cum te arunci tu sa o faci. Intaleg ca esti suparat pe situatia prin care ai trecut si esti vulcanic. Daca iti urmaresc posturile despre cauciucuri vad ca nu prea intalegi mare lucru si nici nu ai ascuns asta. Esti sfatuit bine de multe ori dar tu continui pe drumul tau. Ca atare eu nu am incredere in ce sustii. Sa terfelesti niste anvelope considerate foarte bune acum ceva timp doar pentru ca tu ai avut ghinion, nu este ok. Nu se stie exact cauza, nu o cunosc, pot doar sa presupun si sa gresesc la randul meu. Cat despre anvelope uzate de iarna folosite vara cu succes te sfatuiesc sa te mai informezi nu sunt singurul care o face. Invers e problema.
                        dacliber
                        Senior Member
                        Last edited by dacliber; 05-03-17, 20:54.
                        ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                        Comment


                        • #87
                          Qed. Ce ar mai fi de spus?
                          Nici cu recomandarile alea la care te referi nu ai inteles nimic. Eu prefer sa tin masina stock din punct de vedere al dimensiunilor.

                          Si nu terfelesc nimic, Nokian de iarna recomand oricui sunt fenomenale, de vara doar tie .
                          ....

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by Dan P View Post
                            Qed. Ce ar mai fi de spus?
                            Nici cu recomandarile alea la care te referi nu ai inteles nimic. Eu prefer sa tin masina stock din punct de vedere al dimensiunilor.

                            Si nu terfelesc nimic, Nokian de iarna recomand oricui sunt fenomenale, de vara doar tie .
                            Pai atunci nu mai cere sfaturi, ca esti in regula deja. Cred ca franezi apasand pedala, ca daca ai scoate piciorul sa pui frana ca si Fred si Barney nu s-ar uza in halul ala anvelopele
                            dacliber
                            Senior Member
                            Last edited by dacliber; 05-03-17, 20:53.
                            ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                            Comment


                            • #89
                              Anvelopele de iarna sunt facute doar pentru iarna, cand temperatura scade sub 7 grade.

                              Vara, cauciucul se intareste si nu-ti mai ofera aderenta, nici la demaraj, nici la franare.

                              Distanta de franare cu pneurile de iarna este mult mai mare cand e cald afara.

                              Sunt sanse sa simti vibratii in volan daca mergi cu viteza mare in luna iulie spre mare, cu un autoturism incaltat de iarna.

                              Acvaplanarea intervine mult mai repede fata de pneurile de vara, care reusesc sa evacueze mai eficient apa de pe asfalt.

                              Riscul de explozie este foarte mare din cauza temperaturii mari, iar un pneu de iarna nu este gandit sa lucreze la temperaturi mari.

                              Anvelopele de iarna se uzeaza mult mai repede cand sunt folosite vara

                              Comment


                              • #90
                                Da asa e teoretic si cu anvelope noi, la cele deja uzate bine se schimba datele, stratul de cauciuc este ca si la cele de vara si au aderenta foarte buna pe uscat. Formulele amestecului sunt secret asa ca doar discutam senzatii. pe care eu le-am incercat. Pot fi mai grele, poti avea probleme pe ploaie dar pe uscat stau bine. Dar eu nu pentru asta am intervenit. Eu chiar nu stiam situatia, linkul nu merge, si mi se parea ciudat sa zici ceva de Nokian, sa lauzi doar michelin and co. Chiar nu vreau sa ma cert cu nimeni nu stiu de unde atata fervoare. Discutam ca sa invete si altii daca au ce. Nu e vorba doar de cati bani ai, cat vrei sa bagi in gume si cat de incantat esti de asta. Eu de exemplu am 4 seturi de jante, pe 3 am anvelope noi, nu cred ca m-ati auzit ca doar alea sunt valabile. Vtin a fost cerebral.
                                dacliber
                                Senior Member
                                Last edited by dacliber; 05-03-17, 21:26.
                                ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                                Comment

                                Working...
                                X