BOSS: '09 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T Comfort, ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ambreiajul e o problemă la Honde, la asiatice...
    De făcut...? Să-l schimbi, să aştepţi primăvara, cānd n-o să mai facă...
    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

    Comment


    • #17
      Eu am avut un Civic Sedan inainte care nu a zis nici pās 100.000 de km. Nu inteleg de ce accord sa aiba problemele astea...
      Care e explicatia pentru care iarna ambreiajul face mai urat ca vara? Si care ar fi un cost realistic pe care ar trebui sa-l previzionez?
      Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
      www.catalinmihaila.blogspot.com

      Comment


      • #18
        Pai cred ca ti-ai raspuns singur la intrebare... "Eu am avut un Civic Sedan inainte".
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #19
          @Delphi, eu traiam cu impresia ca Accord este o clasa superioara...
          Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
          www.catalinmihaila.blogspot.com

          Comment


          • #20
            Si aveai dreptate Accord este in alta clasa decat Civic.
            Civicul este de clasa compacta si Accordul in clasa mijlocie si cea mai buna comparatie este Golf si Passat.
            Daca te referi la Honda ca marca premium da ai dreptate nu este in aceasta clasa ex: Audi, Mercedes sau BMW dar cred ca Acura se incadreaza in aceasta clasa daca nu ma INSEL dar nu pot sa garantez doarece nu am avut ocazia sa vad una. Si aici dau exemplu Acura Accord unde o sa zice-ti ca este una si aceiasi masina dar eu vin cu argumentul Audi A4 = Seat Exeo.
            Poate gresesc dar asa vad eu aceasta situatie.

            Comment


            • #21
              Acura TSX = Honda Accord europeana.

              Comment


              • #22
                Atunci nici Acura nu este o marca premium.
                Eu ma bazam pe aceasta afirmatie:
                Acura este divizia de autoturisme de lux a concernului Honda. Acura este o marcă japoneză utilizată de Honda īn SUA, Canada, Mexic și Hong Kong īncepānd cu martie 1986 pentru a deviza piața automobilelor de lux.
                PS: Eu vad in cuvantul lux ceva premium si sunt convins ca asta se vede si in costurile celor doua marci fie ele de achizitie sau intretinere.

                Comment


                • #23
                  Conform Wikipedia Acura este divizia de autoturisme de lux a Honda auto.

                  https://en.wikipedia.org/wiki/Acura
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #24
                    Stati usurel cu Acura si Honda sa nu amestecam borcanele.
                    Da, Acura e marca/divizia de lux a constructorului Honda. Stiti bine Infinity/Nissan, Lexus/Toyota. Pina aici sintem in clar.
                    Diferentele vin din pietele reale si din segmentele de piata pe care ele le ocupa, sint plasate mai corect spus, pe diverse piete. Astea sint diferite si de aici eventualele neintelegeri. In Europa Honda Accord CL7 e plasata in segmentul D fiind prima incercare Honda de a ataca segmentul Premium (Europa) respectiv Luxury (US/Canada). De aici (dar si din alte considerente) tot felul de nelamuriri si CL9 e un bun exemplu: normal+premium in Europa usor sub tripleta germana, luxury brand in US/Canada masina fiind 99.9% aceeasi ca mecanica si aspect (daca vorbim despre lucruri comparabile, motorul 2.4l, daca punem si motorul V6 nu avem ce compara si trebuie sa ne oprim).

                    Lucrurile sint si mai complicate daca intram in mixurile de marketing (care se adapteaza la piete concrete), atit cit le putem intelege, de regula post factum:
                    - in UK spre exemplu Honda inseamna masini cuminti, indestructibile, folosite de pensionari, credeti au ba.
                    - pe continent imaginea Honda e cu totul altceva, masina fiabila, calitate peste cam oricine altcineva, rivalizind cu nemtii, usor exotica, intretinere scumpa. (Repet, nu conteaza ca noi stim ca nu e chiar asa, imaginea produsului e totul in lumea de azi!)
                    - In Rusia/Ukraina putem intui ca e cam la noi de nu mai sportiv de-atit.

                    Ce e important in treaba asta dpdv marketing: nu are vreo importanta ce crezi tu despre produsul tau, important e ceea ce il faci pe client sa creada. Nu conteaza ca sub o caroserie de Seat cum-il-cheama-pe-el e un Golf IV atita vreme cit il faci pe client sa creada ca Seat e o marca sportiva mai ieftina a VW. Exemplele pot continua la nesfirsit, se fac mastere pe tema. Mastere reale la scoli adevarate, credeti-ma si n-o s-o deslusim noi aici acum.

                    Am spus-o dupa ce mi-am luat masina ca nu pricep o iota din ce are de gind Honda in Europa, in Romania nici atit si imi mentin nelamurirea. Nici n-am reusit sa dau de cineva care sa stie dar mai caut.
                    Io si Ea
                    Senior Member
                    Last edited by Io si Ea; 01-11-15, 22:33.
                    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                    Comment


                    • #25
                      pai nu are
                      infiintarea marcii Acura in state are radacini si explicatii mai profunde si istorice
                      treaba e ca pe ei pur si simplu nu i intereseaza europa pana la nivelul stabilirii unei arhitecturi de brand coerente global
                      dat despre premium el inseamna un singur lucru, cati poti lua in plus pe un produs care este in esenta acelasi lucru
                      Turkish
                      Senior Member
                      Last edited by Turkish; 02-11-15, 00:02.
                      "Ethics. That's always so inconvenient."
                      Cal Lightman

                      Comment


                      • #26
                        Si in Germania se vinde preponderent oamenilor mai in varstra ( 45-60 de ani ) si chiar am vazut persoane mai in varstra la volanul noului civic.
                        Asta este si motivul de ce actualul civic s-a mai cumintit din punct de vedere estetic fata de OZN-ul de generatie anteriora.
                        PS:Imi aduc aminte ca in 2007 lucram in Ungaria impreuna cu sotia si am vazut intr-o parcare un civic, la care sotia dupa ce a studiat masina a afirmat '' pentru ea as fi in stare sa fac foamea asa de mult imi place".

                        Comment


                        • #27
                          Inclin sa fiu de ac(c)ord cu Turkish, Europa nu e interesanta pentru Honda.
                          Nu am datele de vinzari, nu am (evident) acces la strategia lor globala insa n-ar fi pentru prima oara cind un concurent mondial major sa greseasca si s-o ia in freza.

                          S-a si intimplat la case foarte mari conduse de minti foarte crete. Cea care a oripilat o lume intreaga a fost alianta contra naturii intre Chrysler si Daimler. Adica iti trece tie prin cap, departament de marketing, ca vei obtine o felie mai mare din piata mondiala daca alaturi un producator de fierarie care i-ar fi familiara unui inginer din Epoca Victoriana, Chrysler, unuia dintre detinatorii (nu-s multi in lume) de tehnologie futuristica, Daimler? Bun, nu voi intra in detalii de specialitate ca si asa am poluat topicul omului, scuze, dar s-a vazut aici ca nu poti sa mergi cu "conducerea pietei" prea mult fara s-o iei in freza. Ca bani si pozitie nu altfel.
                          Inchei opinind ca orice iubitor de masini a rasuflat usurat cind Daimler-Chrysler s-a spart, asta neinsemnind nicidecum ca nu vor colabora in viitor precum vedem si azi.
                          Inapoi la Honda, ca asta ne intereseaza, ce mama dracu' gindesc astia despre noi?
                          "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                          Comment


                          • #28
                            Problema mea ramane: este adevarat ca Accordurile 2009+ sunt mai putin fiabile decat Civicurile? Si daca da, de ce?
                            Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
                            www.catalinmihaila.blogspot.com

                            Comment


                            • #29
                              Nu. Mai ales ca sunt facute in Japonia.

                              Comment


                              • #30
                                Si Civicurile sedan sunt facute tot in Japonia.
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X