SCARR: '08 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC, Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un big like!

    Comment


    • Va multumesc!

      Nu a fost cine stie ce actiune, 2 ore a durat aproximativ toata treaba. Nu am lucrat foarte migalos pentru ca am inceput tarziu si urma sa se intunece. Ce ar mai fi de mentionat este ca am consumat cam 100ml din ambele solutii, aplicand 2 straturi la interval de ca. 15-20 minute).
      Si eu sunt curios cat o sa tina, citisem ca ar dura pana la 6 luni, eu cred ca intervin mai multi factori aici:
      -cat de curat ai urmat instructiunile de folosire (eu am folosit ceva degresant, insa tot nu cred ca am reusit sa indepartez 100% toate depunerile, si anume negreala respectiva)
      -unde sta masina: garaj, afara (in cazul meu sta prin garaje)
      -cat de des, unde si cum e spalata (o data la 1-max. 2 saptamani, ma ocup eu de toata treaba la o spalatorie cu autoservire: dau cu jet cu presiune, pe urma solutia de curatare curge printr-o tija cu perie, apoi jet presiune, ceara, apa demineralizata)
      -etc.

      Legat de durabilitate, o sa revin pe parcurs cu impresii.

      Comment


      • Arata foarte bine! Felicitari!
        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

        Comment


        • Multumesc, Io si Ea!

          update 155750 km:

          -am fost azi la Honda si s-a pus in functiune clima

          Stiti ca mentionam la un moment dat ca aveam ceva trepidatii la plecarea de pe loc? Posturile #87 pana la #95. Am masina de aproape 3 ani, si de fiecare data in anotimpul rece, apareau si trepidatiile respective. Cam 1-2 luni tineau si pe urma dispareau de la sine.
          Iarna aceasta iarasi au reaparut...E o chestie care, dupa parerea mea, e greu de depistat de unde provin.
          Colegul @Delphi a postat pe un alt thread un top al aditivilor folositi de el. Dupa ce vazusem postarea lui, am cumparat si folosit Amsoil PI (era pe primul loc in top ). Dupa ca. 100km trepidatiile au disparut complet. Asa ca, multumesc, Deplhi!
          Daca un aditiv a rezolvat problema (sper sa nu ma pronunt prea repede), se poate presupune cu aproximatie, unde anume a fost hiba?

          In rest masinuta merge foarte bine, parca o indragesc tot mai mult. A prins putina personalitate.

          Comment


          • Salut, arata bine plasticele cu koch, eram reticient la marca asta...
            Cat despre trepidatii... s a tot discutat, iar eu cred ca sunt mai multe locuri de cautat:
            -ambreiaj spre sfarsitul vietii
            -antigel sub/peste nivel
            -suporti motor
            -carburant (dubios)
            --inclusiv ambreiaj ac.
            '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

            Comment


            • Originally posted by scarr View Post
              Colegul @Delphi a postat pe un alt thread un top al aditivilor folositi de el. Dupa ce vazusem postarea lui, am cumparat si folosit Amsoil PI (era pe primul loc in top ). Dupa ca. 100km trepidatiile au disparut complet. Asa ca, multumesc, Deplhi!
              Ma bucur ca aditivul a fost de folos.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • Update 157350km

                -protectie ceramica

                De mai bine de un an imi propusesem sa duc masina la un atelier pentru un polish si o protectie a lacului. In cele din urma, dupa ce citisem mai multe pareri si experiente despre tipurile de protectie existente, m-am decis pentru o una ceramica. Asadar, vineri s-a implinit saptamana de cand am scos masina de la salonul de infrumusetare. Totul s-a efectuat la o firma din zona, iar rezultatul o sa il vedeti in pozele atasate. Respectabila varsta de 10 ani insa isi pune amprenta, iar de aproape se pot observa mici lovituri in vopsea, imperfectiuni si asa mai departe.

                Tipul care a executat operatia mi-a spus ca va rezista minim 18 luni aceasta protectie, in conditiile in care o voi spala in continuare cu solutiile gasite in spalatorii. A zis ca daca doresc sa reziste mai mult, sa o spal doar cu apa si atat. Sper sa nu se mai depuna asa usor praful si mizeria. Am uitat sa il intreb exact ce anume a folosit, de la ce firma, insa mi-a spus ca foloseste produse de la Waxoyl, o firma elevetiana.


























                Comment


                • Superba...!
                  Felicitari...!
                  O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                  Comment


                  • Mamaaaa! Zici ca-i noua! Felicitari! A meritat pe deplin investitia. Sa revii cu pareri te rog, cu privire la aderenta prafului si a apei la caroserie.

                    Comment


                    • cat a costat opertiunea completa ?

                      Comment


                      • @ro861
                        @hondaru
                        Masinuta va multumeste pentru aprecieri
                        Referitor la aderenta apei am observat deja efectul cool thing! se scurge tot pe lateral, iar deasupra se face perle. O sa fac eventual o poza, cand o sa ploua. Referitor la depunerile de praf, o sa revin cu info peste cateva saptamani, dupa ce observ cum se comporta.

                        Astept sa se incalzeasca iarasi putin si sa mai aplic o protectie pe parbriz. Anul trecut am facut de 2 ori operatiunea, o data la 6 luni, si am cumparat anul trecut doar de 2 ori lichid de parbriz. Insa alimentez aproximativ o data la 1,5-2 saptamani, si curatam parbrizul intotdeauna in peco. Dar este foarte rentabila chestia, si imi place la nebunie cum se scurge apa la viteze de peste 50 kmh, atunci cand ploua.



                        @Polish Sibiu
                        530 Euro a costat cu totul si a trebuit sa las masina 2 zile.
                        Am intrebat si cat ar fi o protectie a caroseriei pe dedesubtul masinii. A spus ca pot sa imi ofere sandblasting + aplicare ceara protectiva transparenta Waxoyl la 680 euro. Zicea ca trebuie demontate anumite componente, curatat totul in detaliu prin sandblast si pe urma aplicat ceara. Deja aveam zambetul pe fata, doar la gandul cum ar fi aratat, insa pretul mi s-a parut putin cam mare, drept urmare am zis pas.

                        Comment


                        • Frumoasa foc scarr! Vorba cuiva de mai sus arata ca noua . Mi se pare fain ca o masina desenata prin 2005-2006 ? chiar arata ca'' noua'' si acum in 2018 . Sandblasting din cate stiu este interzis prin lege in tarile civilizate si din fericire de vreo cativa ani inclusiv la noi . Shootblasting nu .Motivul interzicerii sablarii cu nisip este lipsa recuperarii particulelor metalice ,La shootblasting ( rotunde , colturoase sau amestecate) ele sunt 100% recuperabile si refolosibile .

                          Comment


                          • Ce frumoasa e masina! Cum zicea si botz - masina asta inca are design SF comparativ cu ce mai fac altii, chiar si in ziua de azi!

                            Comment


                            • A meritat investitia. Felicitari!

                              Comment


                              • Va multumesc de aprecieri!

                                @botz
                                In legatura cu sablarea cu nisip am cautat putin pe Google si ai dreptate, este interzis. Posibil si sa fi zis el de un alt tip de sablare, iar eu sa fii auzit doar termenul pe care il cunosteam: sandstrahlen.

                                @DarthMaul40
                                Acest design vechi de aproximativ 11-12 ani mi se pare mult mai frumos si mai interesant decat ceea ce vad la alte modele noi din aceeasi clasa. Atat la exterior, cat si la interior. Iar la interior concureaza si mi se pare peste muulte modele, chiar si din clasa medie. Tine insa de gustul fiecaruia.

                                Comment

                                Working...
                                X