Traficul din alte tari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Traficul din alte tari

    Nu am gasit un thread pe tema asta - asa ca m-am gandit sa creez eu unul.

    Sunt curios cum se circula in alte tari / ce ciudatenii mai exact au diferitele nationalitati (romanii se exclud ca ii stim toti cum conduc).

    Am sa incep chiar eu cu Germania, doar lucrurile cu care nu am fost obisnuit din RO:
    - nemtii sunt foarte politicosi in trafic, daca unul are comportament ciudat e sigur strain , am tot vazut unii cu numere de B sau TM
    - la trecerea de pietoni e lege sa opresti din timp si sa lasi pietonii sa treaca nestingheriti (dar majoritatea trecerilor au semafoare oricum). O data cand am franat putin mai lent si am trecut cu bara fata peste linia continua situata totusi inainte de trecere, s-a manifestat destul de ciudat o nemtoaica tinerica ce era in trecere dar la 2m de masina. Bine ca n-am inteles ce a zis, doar era ceva de genul ca am speriat-o / am pus-o in pericol .
    - daca sunt doua benzi pe mai toate drumurile si in caz ca una din benzi circula relativ repede iar cealalta banda mai mult sta - poti fi sigur ca cea rapida este blocata si nemtii, politicosi - ii lasa pe cei de pe banda blocata sa treaca in viteza
    - la drumuri secundare dar lungi si foarte drepte - doar cu intrari de pe alte drumuri de pe partea dreapta (astea putand fi chiar si cu sens unic spre in drumul "principal" respectiv) deci nu intersectie - aparent se aplica prioritatea de dreapta (altfel nu-mi explic cum de ies aia ca berbecii direct in drumul "principal") - oricum pe drumurile astea secundare nici nu exista indicatoare de drum cu priortate / sau pentru ceilalti macar un STOP sau "cedeaza trecerea" pentru ca sa fie totul clar).
    Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red



  • #2
    Se aplica prioritatea de dreapta, aplicata tuturor intersectiilor nedirijate(cu drumuri ce aceeasi "clasa/nivel"). In general o regasesti pe mai toate stradutele mici("de cartier", zone rezidentiale, etc). Daca pui indicatoare de cedeaza/stop, automat o transformi in intersectie dirijata si nu mai aplici prioritatea de dreapta. Asta era/este stipulata si in Codul Rutier romanesc... doar ca la noi unii aplica "prioritatea de drum drept".
    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

    Comment


    • #3
      Păi nu sunt chiar de aceeași clasă: ex. unul din drumuri merge drept pe lāngă blocuri pe aprox un km, altele ies de printre clădiri și alea au prioritate că vine toate din dreapta. La noi toți care ar veni de pe drumurile mai mici s-ar uita de zece ori, cei de pe drumul drept ar merge īnainte direct fără probleme.
      Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


      Comment


      • #4
        Faptul ca un drum merge drept nu il face "principal", cu "prioritate mai mare" decat un drum ce vine din alta directie, chiar si in conditiile in care tu circuli prin "fata" cladirii, iar altii ies dintre cladiri - vorbim de drumuri ce vin din alte directii, nu iesiri din parcari, curti interioare. In tara dupa cum ziceam, se aplica "prioritatea de drum drept", desi este clar stipulat in Codul Rutier aplicarea prioritatii de dreapta.
        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

        Comment


        • #5
          In Munchen mi-am luat amenda ca am parcat invers sensului de mers, sper sa ma exprim bine.
          Adica eu mergeam normal si am vazut loc pe sensul celalalt si cum de obisnuinta de acasa scap greu am parcat direct, practic cu fata pe contrasens.
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • #6
            Originally posted by Sindrom View Post
            In Munchen mi-am luat amenda ca am parcat invers sensului de mers, sper sa ma exprim bine.
            Adica eu mergeam normal si am vazut loc pe sensul celalalt si cum de obisnuinta de acasa scap greu am parcat direct, practic cu fata pe contrasens.
            In Romania, daca ai parcat pe contrasens si alta masina a lovit-o pe a ta, asiguratorul celuilalt ori nu te despagubeste ori te despagubeste partial (culpa comuna). As zice ca nici la noi nu e un obicei sanatos...

            Comment


            • #7
              Pot spune ca si in Franta se circula cam la fel.lumea e politicoasa in trafic nu se claxoneaza aiurea si la fel intalnesti intersectii unde se aplica prioritatea de dreapta desi tu ai crede ca esti pe drumul principal. Daca turezi masina aiurea sau pleci cu scartait de roti se uita lumea la tine ca la un nebun . Nu ai sa vezi niciodata depasirile ce le vezi la noi pe drumuri cu o banda pe sens si in plus au multe autostrazi .cu plata ce e drept dar iti faci treaba cand e nevoie. De ex ma costa 70 de euro numai autostrada ca sa ies din franta cand plec in tara. Nu m ar deranja nici la noi in tara sa platesc o taxa de autostrada ca aici.bineinteles raportata la salariile din tara. Cand plec din tara fac 8 ore pe 400 km.iar cand iesi in afara faci cel putin 800 km in acelas timp Hai ca m am lungit aiurea. Weekend placut la toata lumea.
              sigpic

              Comment


              • #8
                am ramas impresionat sa vad in Spania cum, la trecerile de pietoni nesemaforizate, cei ce vor sa traverseze asteapta linistiti pe trotuar pana masina opreste. Apoi se inscriu in traversare salutand respectuos in semn de multumire. Deh...

                Comment


                • #9
                  Plimbare de seara iarna in Zell Am See, pe linga Ferry Porsche Congress Zentrum. Pieton, singur pe trotuar.
                  Ma opresc sa-mi aprind o tigara. Nu mi-am dat seama ca sint in dreptul unei treceri de pietoni (nici nu manifestam vreo intentie sa traversez) dar am oprit traficul (mic si linistit) pe ambele sensuri!
                  "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                  Comment


                  • #10
                    Cateva constatari dupa ce am condus in SUA:
                    - Pe autostrazi limitele de viteza sunt relativ mici: 70-80 mph a fost maxim ce am vazut pe acolo; de multe ori sunt limite de 60-65 mph. In general am observat ca limitele sunt usor depasite dar numai cu 2-3mph, iar daca toti din jurul tau fac asta, n-ai ce face si mergi in acelasi ritm. Din cate am inteles amenzile pentru depasirea vitezei cu 10-20mph pot ajunge la cateva mii de $.
                    - Ca sa schimbi banda trebuie sa te uiti in spate - oglinzile laterale ale masinilor sunt drepte, nu sunt curbate la margine cum eram eu obisnuit din Romania. De cateva ori era s-o patesc din cauza asta.
                    - Mi se pare ca nu se pastreaza o distanta prea mare intre masini, adesea am vazut cum mergeau unul in fundul altuia pe ploaie torentiala.
                    - Unele intrari pe autostrazi au semafoare care regleaza fluxul - 2 semafoare cu rosu intermitent care obliga masinile sa opreasca pentru cateva secunde inainte de intrare pe autostrada
                    - Unele autostrazi au benzi numite "car pool lane" unde pot merge doar masinile cu cel putin 2 oameni in ele. In orele de varf sunt foarte utile, am inteles insa ca poti plati o taxa ca sa poti intra pe banda aia chiar daca esti singur in masina. Colegii mei spuneau ca merita.
                    - Semnul STOP e respectat in toate situatiile; chiar daca ai vizibilitate perfecta, te opresti cel putin pentru o fractiune de secunda. De exemplu in parcarile la mall, chiar daca era gol in jur si vizibilitate perfecta, ei opreau la STOP. Exista supraveghere video si cred ca poti primi amenda chiar daca esti in parcare privata.
                    - Nu e de joaca cu ridicarile de masini - unui coleg din Romania i-a ridicat masina pentru ca a parcat la jumatate de metru de bordura. Bordurile sunt vopsite cu anumite culori, iar in zona rosie (pompieri) nu e indicat sa stationezi daca nu vrei sa-ti culegi masina de la marginea orasului.
                    - Au intersectii cu 4 semne STOP: se intra in intersectie in ordinea venirii, nu se aplica prioritate de dreapta in cazurile alea.
                    - In unele intersectii semafoarele sunt suspendate dupa intersectie, lucru cu care m-am acomodat mai greu, mai ales noaptea - nu-mi dadeam seama unde trebuie sa opresc, ca sa nu intru in intersectie.
                    - In unele state poti sa mergi la dreapta chiar daca e rosu la semafor.
                    - In general sunt civilizati in trafic, isi cer scuze daca opresc la limita cand traversezi, dar am auzit si claxoane...
                    - Am observat ca in anumite state nici nu trebuie sa te dai jos din masina la benzinarie: deschizi doar geamul, spui cata benzina vrei si dai cardul. In alte parti insa trebuie sa platesti benzina in avans, iar daca nu bagi de toti banii, primesti restul inapoi.
                    - Lanturile mari de hipermarketuri, gen Costco sau Fred Meyer au benzinarii proprii unde pretul poate fi semnificativ mai mic (cu cateva zeci de centi) decat la benzinariile clasice, in baza cardului de cumparator.

                    Per ansamblu mi s-a parut ca majoritatea oamenilor conduc intr-un stil "anesteziat", moale, fara graba specifica pe care o stiam de la noi.

                    Comment


                    • #11
                      Aceeasi prioritate de dreapta se aplica si in Belgia.
                      '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                      Comment


                      • #12
                        in uk tu ai stop, el are prioritate, si el se opreste sa iti permita tie sa treci. toti merg extrem de calmi (motiv pentru care nu pricep atatea AMG-uri, ST-uri, RS-uri, Type S/R-uri), si 1 la 50 vezi ca merge cu 150-160 pe autostrada.
                        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                        Comment


                        • #13
                          in UK se mai practica frauda la asigurare (franeaza fara motiv si da in judecata asiguratorul pentru "whiplash" fictiv.
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Da, si in Irlanda la fel.
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by ady_uaic View Post
                              in uk tu ai stop, el are prioritate, si el se opreste sa iti permita tie sa treci. toti merg extrem de calmi (motiv pentru care nu pricep atatea AMG-uri, ST-uri, RS-uri, Type S/R-uri), si 1 la 50 vezi ca merge cu 150-160 pe autostrada.
                              Amenzile or fi un motiv.

                              Legat de supercar-uri, in Elvetia ma benoclam si admiram un superb exemplar de ferrari enzo stand la semafor. Cand sa se puna verde, vrum vrum, galagie mare, pleaca in forta si dupa , frana si continua frumos cu 50-60km/h )

                              BTW, in Estul Elvetiei se circula bine, soferii civilizati, exceptand unii "africani" stabiliti acolo. Ce m-a surprins este faptul ca sunt destul de kamikaze. Nu am observat sa aiba nici un fel de conducere preventiva. Daca esti pe trecere uitat pe acolo si s-a pus verde...e pe tine direct, sau daca unu are prioritate si tu nu, se lovesc numai decat.
                              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                              Comment

                              Working...
                              X