MrRICHIE: '06 Honda Civic 5D 2.2 i-CDTI Sport M/T, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MrRICHIE: '06 Honda Civic 5D 2.2 i-CDTI Sport M/T, Nighthawk Black

    Salutare !

    Recent am cumparat o Honda Civic 2.2 Diesel 2006 de care sunt foarte multumit.

    Am cateva intrebari si v-as fi recunoscutor daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi.

    1. Ce ulei folositi pt acest motor ? masina are power box si reflash (180 cp/400 nm) nu stiu daca influenteaza cu ceva
    2. La doua zile dupa ce am luat-o, "baietii veseli" m-au lasat fara spalatorul de far din stanga iar acum sare lichid de parbriz ca dintr-o fantana arteziana.
    Aveti idee de unde as putea cumpara asa ceva si cam la ce pret ?
    3. Am reusit sa fac pana iar cand am schimbat roata doua prezoane s-au strans mai greu, nu mi-am dat seama ce se intampla si le-am strans pana la capat.
    In felul asta am reusit sa distrug si prezoanele si filetul pe care se insurubeaza prezonul (2 din 5 la o roata) iar acum am ramas in trei bune, unul prinde mai greu iar unul nu mai prinde deloc.
    Aveti idee ce si cum trebuie schimbat ? (daca se pot schimba doar filetele sau trebuie schimbat discul cu totul, habar nu am de mecanica sau ce se afla acolo).

    Multumesc !

  • #2
    1. cauta la dezmembrari.
    2. se pot comanda la un dealer , e vreo 20ron prezon, trebuie vazut si daca piulitele sunt ok. cu schimbatul parca da jos etrierul de frans si merge scos prin spate, eu am schimbat un prezon rupt, dar n am asistat la operatiune.
    3 S o stapanesti sanatos!
    '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

    Comment


    • #3
      Ulei la dezmembrări?

      Trimis de pe al meu A0001 folosind Tapatalk

      Comment


      • #4
        Ulei, eu in 2.2i-ctdi bag 0w30 castrol edge performance

        Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 7041X using Tapatalk
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • #5
          Multumesc pentru raspunsuri si urari pana la urma am bagat mobil 5w40, asta mi-a recomandat mecanicul.

          Roata am rezolvat-o iar spalatorul de far.. inca il caut pe la dezmembrari.

          Comment


          • #6
            După ce criterii ti-a recomandat 5w40 ? Asa crede el ? La 2,2 diesel 0w30 sau maxim 5w30 . Poti verifica si in cartea ei .

            Eu am 0w30 Liqui Moly si pānă acum am avut Mobil 0w30.
            honda civic 5D 2,2 diesel 2007

            Comment


            • #7
              De la spălătorul de far īţi lipseşte doar duza? Adică piesa 30 de aici: http://www.lingshondaparts.com/honda...block_03=16503
              Sau şi carcasa duzei (piesa 28)?

              Aş putea să te ajut eu cu ele la un preţ mai bun decāt e pe la dealeri, dar 28 e scumpă rău pentru ceea ce e.
              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

              Comment


              • #8
                Salut !
                Scuze pt raspunsul intarziat.

                Am nevoie de tot ansamblul, adica 28 si 30.
                Daca ai si un capac pt locul unde se insurubeaza carligul de remorcare, you'll be my hero ).

                Comment


                • #9
                  N-am mai scris de mult asa ca o sa fac un mic update:

                  Revizie in decembrie cu Eneos sustina 5w-30, mult peste Castrol (pentru masina mea, cel putin) + filtre.

                  In mai a primit alternator nou pt ca cel vechi a cedat. In rest, doar motorina

                  Intre timp, o sa primeasca si o oglinda stanga noua pt ca niste copii neastamparati sau niste vecini retardati au tras de ea pana s-a rupt.

                  Numai bine !

                  Comment


                  • #10
                    145.000 km
                    Revizie filtre mahle + ulei Eneos Sustina 5W-30
                    ITP trecut cu brio

                    Probleme aparute:
                    1. Mic joc in partea stanga la bieleta de directie, cei de la ASKO au zis s-o schimb dupa iarna
                    2. Mic joc in partea dreapta la bucsa din caseta de directie, recomandare ASKO: reconditionare intr-un atelier specializat.

                    In rest, totul in parametri normali.

                    Comment


                    • #11
                      Update si cel mai probabil ultimul post in acest thread.
                      La 153.333 km Civicul a decedat.

                      Va multumesc pentru gazduire si sfaturi.

                      Numai bine!

                      Comment


                      • #12
                        Adică ce a pățit???
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • #13
                          Probabil dauna totala.
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Nu a fost lovita.
                            S-a stricat pe drum.
                            1. injectoarele 3 si 4 pierdeau amestec rau de tot
                            2. cuzinetii mancati
                            3. distributia

                            Deviz: de la 12.000 ron in sus

                            Povestea e cam asa, acum 2 luni am facut o verificare la Asko, asa cum fac periodic. Concluzia => totul ok, turbina, injectoare, motor, etc. Tocmai investisem cam 5000 ron in brate, planetare, placute, discuri.
                            Acum doua saptamani, joi, verific uleiul pe joja, era la limita de sus.
                            Sambata, plec la drum, nu am ajuns foarte departe, un pic dupa Ploiesti. S-a aprins "Check engine oil level" si in 10 minute a intrat in limp mode, iesea fum de sub capota.
                            Chem platforma, o las direct la Asko in curte.
                            Dupa constatare au rezultat punctele de mai sus plus faptul ca din aproape 6 litri de ulei cat intra in mod normal in acest motor au mai gasit cam jumatate.

                            Am incercat sa obtin un deviz mai "omenesc" si de la un alt service dar sub 8000 ron nu se putea.

                            Imi pare rau de ea pentru ca mi-a placut maxim si am o gramada de amintiri frumoase cu ea dar inca nu am ajuns la nivelul la care sa am doua masini si sa-mi permit sa repar una dintre ele doar din pasiune.
                            Asa ca pentru jumatate din cat ar fi facut daca nu s-ar fi intamplat asta ne-am despartit.

                            Astept cu interes noul Accord, cand va fi sa vina...

                            Comment


                            • #15
                              Păi și ai vāndut-o sau ce-ai făcut cu ea? Că motoare d-astea se mai găsesc.
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment

                              Working...
                              X