DOZER: '11 BMW 535d, Havana Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Superba masina...Oricand preferata mea de la BMW.

    Comment


    • #92
      Originally posted by Dozer View Post
      Ma... iar tu? Dupa ce mi-ai batjocorit roatele? ))) (inca n-am apucat sa vad cu capacelele rotilor daca le pot monta pe cele originale)

      Sent from my SM-G920F using Tapatalk
      ) Iti dau unele originale de Honda? Ca alea sigur le poti monta.

      Sent from my SM-N910F using Tapatalk
      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

      Comment


      • #93
        S-ar putea sa am nevoie

        Sent from my SM-G920F using Tapatalk
        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

        Comment


        • #94
          Sa stapanesti sanatos masina!
          E cea frumoasa, ca e a ta

          Cui nu-i place, nu-i place..."de gustibus non est disputandum".
          '18 BMW X1 18xd
          '15 BMW i3 range extender
          ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

          Comment


          • #95
            Multam' de urari. Nu e vorba ca e a mea, dar chiar multa lume o apreciaza. De exemplu, astazi in semn de apreciere am primit o poza si o felicitare prin posta...


            Sent from my SM-G920F using Tapatalk
            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

            Comment


            • #96
              Bun... sa mai facem un mic update. Intre timp, mi-am platit amenda primita mai sus... prima dupa foarte multi ani.
              Hm... defapt mint, am mai primit una anul trecut parca, dar aia era pentru parcare (parcasem pe sensul opus, pe o strada destul de ingusta).

              Saptamana asta a mai primit un mic accesoriu la interior - o masuta pentru locurile spate.
              Am preferat modelul original, pentru ca stiam ca vine bine si este stabila, iar in plus, pe "baza" prinsa de scaun se mai pot monta si alte accesorii in afara de masuta.

              PS: se pare ca nu i-ar fi stat chiar rau nici cu jantele in culoare gun metal

              Click image for larger version

Name:	20160806_160525.jpg
Views:	1
Size:	32.0 KB
ID:	722844Click image for larger version

Name:	20160806_161013.jpg
Views:	1
Size:	33.7 KB
ID:	722843Click image for larger version

Name:	20160806_161749.jpg
Views:	1
Size:	52.6 KB
ID:	722842Click image for larger version

Name:	20160806_161956.jpg
Views:	1
Size:	41.8 KB
ID:	722841Click image for larger version

Name:	20160807_173704_mod.jpg
Views:	1
Size:	93.3 KB
ID:	722840
              BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

              Comment


              • #97
                Originally posted by Dozer View Post
                Bun... sa mai facem un mic update. Intre timp, mi-am platit amenda primita mai sus... prima dupa foarte multi ani.
                Hm... defapt mint, am mai primit una anul trecut parca, dar aia era pentru parcare (parcasem pe sensul opus, pe o strada destul de ingusta).
                ]
                Pfiu ce bine ca nu sunt singurul cu amenda de genul.

                Sent from my SM-N910F using Tapatalk
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • #98
                  De care? Felicitarea cu poza, sau cea de parcare?

                  Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                  BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                  Comment


                  • #99
                    Aia cu parcarea.
                    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                    Comment


                    • Da aia cu poza in ce situatie o fost luata? Pe national, pe autostrada....da mai.multe detalii poate scapa altii de asa ceva

                      Comment


                      • In poza m-au tras pe o limita de 50, intrare in localitate (pe o coborare), masurata cu un trepied Poliscan Speed (laser), frumos asezat pe marginea drumului in niste tufisuri, cu controlul dintr-un Caddy, tras intr-o parcare din apropiere.

                        Viteza (mare) nu aveam, mergeam in coloana, dar fiind in vale si cu gandul in alta parte mi-a iesit 56 dupa aplicarea unei corectii de 3kph.

                        De ferit este destul de greu, deoarece poti gasi radar absolut oriunde (atat ca locatie cat si ca montaj).

                        De obicei daca e sa merg ceva mai rapid, stiu cam pe la ce sa fiu atent (care se cam traduce - orice pare suspect), dar dupa cum mereu i-am spus sotiei... eu daca iau unul, sigur iau unul de genul asta - mers linistit, "legal".

                        Aia de parcare am luat-o cand am fost la un amic. Strada pe care sta el este una destul de ingusta, cu masinile parcate pe stanga si dreapta nefiind suficient loc sa treaca doua masini una pe langa alta. Am vazut loc pe stanga, iau rapid si ma bag (mai aveam masini in spate, si in fata care asteptau)... si cum mai erau si altii parcati asa.. am zis ca poate merge. Nu a mers.

                        Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                        Comment


                        • Ca un bun gospodar ce sunt, m-am apucat ieri sa trec la rotile de iarna.
                          Le-am scos frumos de la naftalina, le-am tras o baita, curatat cat s-a putut de bine.... si dau sa ma pregatesc in a le monta pe masina.... cand... surpriza.

                          Eram destul de sigur ca voi avea ceva probleme cu cricul, dar niciodata nu am avut suficient timp (a se citi chef) sa verific. Din cauza ca masina are suspensia sport, asadar mai joasa decat normal, plus faptul ca punctul de ridicare pe masina are un profil special, dreptunghiular, in care cricul ar trebui sa intre pentru a fi bine "ancorat", face ca al meu cric hidraulic, plus adaptorul pentru profilul in cauza sa nu imi intre sub masina. De altfel, si doar cricul simplu abia reusesc sa il bag....

                          Doream de ceva timp sa imi cumpar un alt cric low-profile si care sa duca o greutate mai mare (cel actual are limita de 2T)... asa ca acum voi fi oarecum fortat de imprejurari sa achizitionez un cric nou.
                          Momentan in schimb mi-am facut o programare la un service si le voi face o vizita sa le schimb.

                          Alte noutati nu prea mai sunt... prin primavara va trebui sa schimb lichidul de frana, si probabil tot pe atunci voi face si un schimb de placute + discuri.

                          Am bagat ceva km la ea in ultima perioada, mai mult decat as fi dorit... dar cam tot asa a fost si cu Accordul.... perioade in care mergea doar in weekend-uri.... si perioade in care faceam cat altii intr-un an.

                          Click image for larger version

Name:	20161102_163724.jpg
Views:	1
Size:	87.4 KB
ID:	723151
                          BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                          Comment


                          • Astazi am reusit sa fac o curatare mai amanuntita a interiorului... mai exact aspirat si curatat interiorul cu ValetPro si abur... super multumit atat de rezultate, cat si de usurinta cu care se intretine.

                            Tot ocupandu-ma de masina, am aruncat si un ochi pe sub capota... moment in care mi-am adus aminte de discutia legata de cum arata filtrul de aer utilizand masina prin alte tari.
                            Din pacate filtrul de aer l-am schimbat in regie proprie, deci km nu ii am notati "cu acte", dar sunt undeva la ceva peste 10k km (mai exact ar trebui sa fie vreo 11-12k daca nu ma inseala memoria).

                            Click image for larger version

Name:	20161126_155603.jpg
Views:	1
Size:	46.2 KB
ID:	723236Click image for larger version

Name:	20161126_155613.jpg
Views:	1
Size:	41.3 KB
ID:	723237Click image for larger version

Name:	20161126_155547.jpg
Views:	1
Size:	44.5 KB
ID:	723235Click image for larger version

Name:	20161126_155523.jpg
Views:	1
Size:	51.2 KB
ID:	723234
                            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                            Comment


                            • Arata super bine pt km astia...parerea mea
                              My cars:
                              2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                              ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                              Comment


                              • @BogdanHCT: Si eu as spune ca se prezinta foarte bine.

                                Mai bine de atat... mi s-au parut ca se prezinta placutele de frana... si fata si spate. Prin primavara ar trebui sa schimb lichidul de frana, si ma gandeam ca tot atunci sa fac si schimb de discuri si placute. Totusi.... pe bord imi spune atat cele fata cat si cele spate, mai tin undeva la 20k km estimativ (nu mai stiu exact valorile). Mi se parea putin exagerat.... tinand cont ca au fost schimbate cand am achizitionat-o... totusi cand am schimbat rotile le-am facut si o inspectie vizuala... si tind sa cred ca estimarea calculatorului nu este chiar atat de deplasata precum credeam initial.

                                In alta ordine de idei... va trebui sa achizitionez o noua masina pentru sotie. Inca nu sunt 100% ce sa fie. Prima oprire a fost in ograda Honda. Civic i-a placut ca idee de pozitie in scaun, etc.... dar s-a plans de vizibilitatea spate... l-a scos rapid de pe lista. CRV-ul... fain... i-a placut per total.... dar a zis ca totusi nu ar vrea una asa de mare. Si asa am ajuns la HRV. Per total faina masinuta. Spatioasa, practica... si totusi nu foarte mare. Navigatia aia, desi nu am mai stat sa o butonez, din ce am vazut pe net e cam inceeeaaata, plus ca nu prea mi-a placut idea climatizarii full digitale. Arata foarte bine ca design, dar intr-un automobil consider ca anumite controale trebuie lasate clasice, nu digitale (unde nu stii pe ce apesi daca nu te uiti). Dar marele minus.... a fost al dealerului, nu aveau la test HRV. Mi-a spus ca mai aduc in 1-2 saptamani cateva, si o sa aibe si la test. Eram curios cum se misca motorul ala de 1.5 benzina si cutia manuala si sa o simt la drum putin, ca pe mine nu ma agata cu chestii "merge foarte bine, este un super motor, am vandut multe cu motorul asta, chiar si acum am x comenzi".

                                Dupa... am ajuns pe la Mazda.... 3, CX-3 si CX-5. In ordine inversa... CX-5 fain, dar ca si CRV cam mare fata de ce ar fi dorit ea (desi nu ar zice nu, s-a simtit mai bine ca in CRV), CX-3 foarte fain interior/exterior, dar portbagajul ala e minuscul. In schimb fata de HRV poate veni cu un 2.0 benzina, aspirat (totusi HRV pluseaza serios la capitolul spatiu interior). Mazda3...iarasi.... foarte faina, pozitie faina la volan, overall multumiti. Mi-ar fi placut totusi sa vad ventilatie pe spate. Valabil la toate modelele testate.... mi-au placut foarte mult materialele de la interior. N-am mai stat in schimb sa cer si ceva test de drum, ca era cam tarziu.

                                Vedem intre timp ce mai vizitam.
                                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                                Comment

                                Working...
                                X