DOZER: '11 BMW 535d, Havana Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    A, corect, poza e facuta dintr-un unghi ciudat. Deci practic are tot ce se poate mai bun pe ea! Are cumva si trapa?

    Portbagajul ala e atat de luxos ca ti-e si mila sa bagi in el bicicleta copilului!:-)

    Ce mi se pare ciudat este ca la modelul dinainte de facelift, am observat ca la interioarele bej de sedan mocheta este neagra, la fel si partea de jos a usilor. La cele cu facelift este totul bej, ca la tine...
    bacu
    Senior Member
    Last edited by bacu; 01-07-15, 00:53.
    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
    Ex:
    2014 Honda Civic Executive
    2011 Honda Civic GT

    Comment


    • #32
      DOZER: '11 BMW 535d, Havana Metallic

      Nimic nu tradeaza apartenenta la clasele sociale defavorizate ca preferinta sedanului/limuzinei/berlinei in locul break-ului/hatchback-ului !!! by InjectoR [emoji41]
      Toata europa cumpara masini mici gen monovolume sau hatchback si daca mai vezi cate ceva din clasa business... pai 90% ca e break…in Romania e pe invers toate.
      Masini de genu logan, honda city, clio(symbol), sau pegeot 206/207 in variantele sedan/berlina sunt facute IN tarile lumii a 3-a si PENTRU tarile lumii a 3-a!!!
      Cu cat ne vom deplasa mai spre est cu atat mai multe limuzine si mai putine hatchback-uri/monovolume vom vedea.
      Contraziceti-ma...
      @dozer, sa te bucuri de masinuta!!!
      InjectoR
      Senior Member
      Last edited by InjectoR; 01-07-15, 11:15.
      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

      … Jazz do it ...

      Comment


      • #33
        Originally posted by InjectoR View Post
        Nimic nu tradeaza apartenenta la clasele sociale defavorizate ca preferinta sedanului/limuzinei/berlinei in locul break-ului/hatchback-ului !!! by InjectoR [emoji41]
        Adanca asta! Sa le-o spui americanilor.

        Comment


        • #34
          Sa o stapanesti sanatos!
          '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

          Comment


          • #35
            Originally posted by InjectoR View Post
            Contrazice-ti-ma...
            Contraziceti-ma, de fapt...

            Nu e chiar 90% proportia break-sedan in europa de vest, mai degraba 40-50%,
            In rest e adevarat ca sedanurile mici sunt preferate in est in dauna hatchbackurilor, si sedanurile medii sunt preferate breakurilor.
            2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
            Ex:
            2014 Honda Civic Executive
            2011 Honda Civic GT

            Comment


            • #36
              Haideti sa incheiem aici discutia de Sedan vs Tourer. E clar ca in Romania nu s-a descoperit inca gustul pentru break-uri.
              Oricum la fiecare dintre noi pe masura ce inaintam in varsta gusturile ni se schimba: Eu de abia de cand sunt tata am inceput sa imi doresc un Civic Tourer.

              Seria 5 Tourer e o alegere inteleapta si se pliaza nevoilor lui Dozer. Ca sunt alte masini pe care ni le-am lua restul de aceeasi bani e alta poveste dar care nu isi are rostul aici.
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #37
                Discutia e deja sterila, smecherii din orice tara (defavorizata sau nu) isi iau oricum Coupe-uri! )))

                Nu stiu daca am apucat sa iti zic, e superba masina, sa o stapanesti sanatos si sa nu ai probleme cu ea!
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Xander View Post
                  Discutia e deja sterila, smecherii din orice tara (defavorizata sau nu) isi iau oricum Coupe-uri! )))

                  Nu stiu daca am apucat sa iti zic, e superba masina, sa o stapanesti sanatos si sa nu ai probleme cu ea!
                  eu zic sa-ti faci si tu topic de prezentare, altfel forumul nu-si cunoaste smecherii
                  Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                  … Jazz do it ...

                  Comment


                  • #39
                    si eu zic ca offtopicul poate fi penalizat daca nu incetam cu el.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      Eu de vreo saptamana stau la granita dintre Italia si Austria, in Val Gardena m-tii Dolomiti. O zona superba, cu lume linistita dar si multi turisti din Germania si Austria. Am venit sa ma dau cu bicicleta, la ce serpentine gen Transfagarasan am gasit aici, acum imi pare rau ca nu mi-am adus si Evo X.
                      In fiecare zi trec pe langa mine tot felul de masini sport aratoase gen Porsche, Ferrari, Aston Martin, Auri R8 etc dar si multe modele break din gama Audi si BMW cu motorizari de RS sau M. Deci, nemtilor cu medie de varsta 35-45 ani le plac break-urile puternice, iar celor trecuti de 50-60 ani supersportive decapotabile.
                      Foarte putini tineri cu masini scumpe, pe majoritatea i-am vazut cu masini mici (hothatch).

                      In concluzie, nemtii sau austriecii de varsta medie prefera masinile break puternice pentru plimbarile pe care le fac prin Europa. Ce m-a surprins este ca sunt modele noi, ingrijite si foarte bine echipate.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #41
                        Aia batrainii au a 2a masina decapotabila - de vara cum zic nemtii. Nu e exclus ca o familie sa aiba 2-3 masini (una de cumparaturi si de iarna, ceva diesel, una a sotiei - ex. o Corsa sau daca au bani chiar pana la BMW M3-4 si una de plimbari - eventual decapotabila).

                        Evident ca cei tineri care nu au asa multi bani trebuie sa foloseasca aceeasi masina tot anul deci merg pe breakuri - iar daca tot le cumpara in leasing, isi aleg macar motoare puternice si modele echipate.
                        Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                        Comment


                        • #42
                          sau cum a facut un coleg, britanic fiind (ca daca le zici ca's "engleji" le sare mustarul), cand si-a luat jaguar:
                          - de ce ai luat modelul ala sport? (am un lapsus acum, nu stiu modelul exact, stiu ca era XF)
                          - pai, ce ai fi vrut sa iau? am luat ce aveau mai bun.
                          - pai voi mergeti intr-o limita in care iti trebuiesc maxim 60cp.
                          - crezi ca stiu cati CP are? stiu doar ca e maximul, si asta am vrut.

                          mai exista si puterea de cumparare, cand valoarea banului depaseste cotatia pe-o scara sociala.
                          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Doc View Post
                            Eu de vreo saptamana stau la granita dintre Italia si Austria, in Val Gardena m-tii Dolomiti. O zona superba, cu lume linistita dar si multi turisti din Germania si Austria. Am venit sa ma dau cu bicicleta, la ce serpentine gen Transfagarasan am gasit aici, acum imi pare rau ca nu mi-am adus si Evo X.
                            In fiecare zi trec pe langa mine tot felul de masini sport aratoase gen Porsche, Ferrari, Aston Martin, Auri R8 etc dar si multe modele break din gama Audi si BMW cu motorizari de RS sau M. Deci, nemtilor cu medie de varsta 35-45 ani le plac break-urile puternice, iar celor trecuti de 50-60 ani supersportive decapotabile.
                            Foarte putini tineri cu masini scumpe, pe majoritatea i-am vazut cu masini mici (hothatch).

                            In concluzie, nemtii sau austriecii de varsta medie prefera masinile break puternice pentru plimbarile pe care le fac prin Europa. Ce m-a surprins este ca sunt modele noi, ingrijite si foarte bine echipate.
                            Deoarece este mai frumos si mai comod un break decat un sedan cu Thule pe acoperis. Iar persoanele care isi permit sa fie active, au nevoie de spatiu.
                            InjectoR
                            Senior Member
                            Last edited by InjectoR; 03-07-15, 21:36.
                            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                            … Jazz do it ...

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by bacu View Post
                              Mishto masina, pacat ca e break si nu are navi mare, in rest are tot ce ii trebuie.
                              Din pozele cu interiorul, mie mi se pare ca are navi mare, aka professional.

                              Originally posted by bacu View Post
                              In germania si olanda am observat ca jumatate din masinile de clasa medie sunt break, nu inteleg deloc de ce.
                              Din acelasi motiv pentru care nu ne place la toti aceeasi femeie. La unele persoane le place break, la altele berlina, e chestie de gusturi cu un plus la break pentru practicitate.

                              Si o intrebare pentru initiatorul topicului. Din cate vad, ai EDC. Cum ti se pare suspensia dpdv al confortului in comparatie cu cea de pe Accord? Absoarbe mai bine gropile, simte denivelarile? Cand o sa mai scada preturile, urmatoarea masina mi-ar placea sa fie F10.
                              Mie, Accordul CU3 in comparatie cu fostul Bmw E46, mi se pare foarte rigid. "Simte" orice groapa, de fapt, unul din putinele defecte care i le-am gasit.
                              sigpic
                              Accord CU3

                              Comment


                              • #45
                                Suspensia este cea M-Sport, nu cea EDC. Este la randul ei ferma si iti comunica foarte bine ce se intampla sub roti, doar ca spre deosebire de Accord parca o face intr-un mod mai delicat. Posibil in acelasi timp sa fie si de la diferenta de talon al anvelopelor, ce era mai mic la Accord(225/45/18 vs 245/45/18).

                                Duritatea suspensiei, ca multe altele cand vine vorba de o masina, reprezinta o chestie de gusturi si preferinte. Personal imi plac masinile cu o suspensie mai ferma, de aceea mi-am dorit ca si acest Serie5 sa fie echipat cu suspensia M-Sport. Pe langa fermitate, ea este si putin mai joasa si mi-a placut mai mult cum se "aseaza" pe roti. Cea EDC este probabil insa un bun compromis pentru cei ce vor cate ceva din ambele.

                                Ruliul pe viraje este inexistent si este mai mult decat bucuroasa sa execute schimbari rapide de directie. Desi este o masina mai mare decat Accordul, nu se simte ca o masina mare si nici nu lasa impresia la condus de masina mare. Iar manevrabilitatea ei in spatii stranse este superba(aici este ajutata si de faptul ca este RWD, astfel rotile fata pot lua viraje mai stranse).

                                Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                                Dozer
                                Senior Member
                                Last edited by Dozer; 04-07-15, 09:06.
                                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                                Comment

                                Working...
                                X