DOZER: '11 BMW 535d, Havana Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ....si a venit momentul sa ne apropiem cu pasi marunti de sfarsitul povestii cu Seria5. Am lasat astazi masina in service sa rezolv bara fata (diverse urme de pietricele) si cele doua portiere zgariate de babuinul din parcare. Pe langa asta, ca sa fie treaba treaba, facem si un polish frumos la toata masina, iar mai apoi o scoatem la vanzare. Doream sa fac pasul asta mai rapid, dar am tot pierdut timpul sa caut un service de incredere. Si aproape de mine.

    Nu prea am gasit nimic care imi placa (nu ca nu ar fi fost buni, dar am eu probleme de incredere cand vine vorba de anumite operatiuni, cum ar fi vopsitul). Defapt ar fi fostul unul in capatul celalalt de oras care a punctat ceva mai bine pe lista mea, dar nu am mai reusit sa ajung la ei. Am decis intr-un final sa duc masina la un service ceva mai departe, dar cu care am mai lucrat in trecut si de care stiam ca fac treaba buna.

    Acum stau cu nerabdare pana Sambata, cand ma duc sa o ridic. Abia astept sa vad cum va iesi lucrarea (desi stiu ca nu este mare lucru si ca lucreaza bine... imi place ca treaba sa fie facuta perfect). Le-am atras atentia sa aibe grija la spoilerul spate, deoarece pe partea de incarcare in portbagaj aveam trasa folie de protectie... si sa aiba grija cu masina de polishat.

    Cum ei participa si la curse (tocmai ce s-au intors weekend-ul asta de la una), i-am intrebat daca masina de schimb poate fi una din alea (in gluma bineinteles)...asta de mai jos fiind una din masini
    Click image for larger version

Name:	13445662_1176904992340843_9087136216377614870_n.jpg
Views:	1
Size:	54.1 KB
ID:	725707
    Era vorba sa iau un A3... pana la urma mi-au dat, (una din) masina patronului... masina care printre altele o folosesc la tras platforma cand merg la curse (era singura disponibila la ora respectiva si nu aveam chef sa mai astept).
    Un Passat B5 cu ~360k km . Imi place mult sa mai conduc masini vechi cand am ocazia... iar asta a fost o experienta inedita si placuta. Pozitie in scaun... mirosul de ulei... de benzina (masina e diesel, dar au avut canistre de benzina pentru weekend), se simt anii... si numarul de km.
    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

    Comment


    • Daca vrei experiente inedite numai incerca cu vag-uri incearca psa )) mai un 407, mai un 307 cu antipolution fault ))))

      PS, cred ca totusi nu era benzina la cum arata masina din poze, ci ceva mai strong la cum arata masina din poza care banuiesc ca are un vr6 pe ea, ca pare mai clasica
      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

      Comment


      • Este un 16v-G60. In prezent putin peste 300CP si 320NM.
        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

        Comment


        • Gata... am scos masina din service. Defapt este scoasa de Sambata, dar abia acum am reusit sa ma ocup putin sa-i fac niste poze.
          Super multumit de cum a iesit vopsitul. Nu m-au dezamagit si ma bucur ca am mers pe mana lor... chiar daca a insemnat sa fac un drum de 35km pentru asta.

          Eu am suferit o mica problema la spate in schimb (m-a lovit Luni o criza cu cervicala de am stat treaz aproape toata noaptea). Nici acum nu sunt 100% intreg, dar dupa cum radeam si cu medicul meu... daca ma pot misca ma consider ok.
          Cum m-am simtit ceva mai bine ieri, am facut putina ordine prin masina apoi i-am tras cateva poze "oficiale"... pentru ultima oara... iar astazi am urcat-o pe net la vazare.

          Apropo de interior, desi multi mi-au spus, sub o forma sau alta, ca "o sa ma termine" interiorul deschis in masina, nu am facut nimic mai "special" decat am facut si la Honda, cu interiorul ei complet negru.
          Curatat interiorul in mod regulat si cam atat. Iar dupa cum se vede din poze, zic eu ca nu arata tocmai rau.

          Click image for larger version

Name:	20170816_151111_mod.jpg
Views:	1
Size:	46.1 KB
ID:	725738Click image for larger version

Name:	20170816_151002_mod.jpg
Views:	1
Size:	61.7 KB
ID:	725739Click image for larger version

Name:	20170816_150859_mod.jpg
Views:	1
Size:	69.6 KB
ID:	725740Click image for larger version

Name:	20170816_150849_mod.jpg
Views:	1
Size:	87.3 KB
ID:	725741Click image for larger version

Name:	20170816_150821_mod.jpg
Views:	1
Size:	101.6 KB
ID:	725742
          BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

          Comment


          • Arată foarte bine! Din punctul meu de vedere, pielea deschisă la culoare e mai ușor de īntreținut și se văd mai greu imperfecțiunile față de cea de culoare neagră.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • Pai arata foarte foarte bine! Ti se cuvin felicitari. Admirative!

              Marturisesc insa ca nu pricep ce zice Gabi, ca pielea mai deschisa la culoare e mai usor de intretinut. Nu c-as fi fan piele dar m-am nimerit cu citeva masini dotate cu asa ceva si le-am tinut pe cit de bine am putut. Ca asa trebuie, sa le intretii, asa scrie la mine-n carte. E-adevarat ca le-am luat intotdeauna cu piele neagra in ideea intretinerii mai usoare. Si acum cind ma uit la vreo masina cu piele, ma uit dupa piele neagra. E posibil sa gresesc pe undeva dar nu stiu unde si poate fi folositor si pentru altii. Asa ca, help, cei cu experienta in materie, de ce e mai usor de intretinut pielea beige sau pe-acolo?
              "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

              Comment


              • Inca arata si se tine tare BMW-ul ... Parca mai ieri o cumparasesi (si la cum arata dar si ca posturi pe forum)

                La ce anume te-ai gandit ca urmatoarea masina?
                Eu inca nu m-am decis daca va fi tot o Mazda 6 sau iau altceva (inclusiv ceva SH, dar cu VAT inclus = conditia asigurarii sa-mi dea toti banii pe masina veche, altfel imi dau doar cei 81% fara VAT )
                Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                Comment


                • Originally posted by Io si Ea View Post
                  Pai arata foarte foarte bine! Ti se cuvin felicitari. Admirative!
                  Marturisesc insa ca nu pricep ce zice Gabi, ca pielea mai deschisa la culoare e mai usor de intretinut.
                  Multam de urari. Nu as putea spune la ce se refera @KMR ca ar fi mai "usor de intretinut". La covorase/restul mochetei, as putea sa zic ca nu se vede la fel de rapid praful pe ele, comparativ cu cele negre. In sensul ca pe negru, dupa ce ai facut curat, imediat se vad urmele de praf de pe papuci. Asta as putea spune ca am observat... dar cred ca depinde mult si de tipul de covor/mocheta. Spre exemplu, covorasele de le-am avut initial in Accord, venite de la dealer (fix ca cele originale ca forma, doar ca aveau brandul dealerului), pareau ceva mai "rezistente" (desi le-am avut destul de putin ca sa fie o parere pertinenta). Covorasele originale modelul Executive, pe care le-am cumparat eu, desi aratau extraordinar, dupa ce faceam curat imediat vedeam "primul picior" pus in masina.

                  Acum nu stiu ce sa zic... discutam la un moment dat cu un coleg ce spunea ca dureaza mult sa faca curat in masina. Motiv pentru care facea curat cam o data de Pasti. Uneori de ala al cailor. Daca faci regulat nu dureaza nici mult, se intretine usor, arata si bine... iar masina curata, cel putin personal, imi creaza o stare de bine. Deci as inclina sa cred ca, o intretinere corecta/regulata si fara nimic exagerat (nu o pregatesti de concurs la fiecare spalare), bate orice culoare de interior (si da, folosesc si eu spre exemplu pensoane sa scot praful din anumite locuri unde doar cu microfibra nu poti, dar nu stau de fiecare data sa fac asta). Iar intr-un final, pana la urma este si vorba de aerul pe care il respiram atat timp cat stam in masina, zic eu.

                  @cci: pai nici nu are motive sa nu se tina bine. Dar a atins durata cat planuisem eu sa tin masina. Am mai vorbit noi de astea si in trecut.

                  Cat despre inlocuitoare... este surpriza. Atat de mare surpriza... ca nici eu nu stiu ce va fi
                  Trecand peste gluma, chiar nu stiu. Am mai multe idei (unele chiar diametral opuse)... dar astea depind si de niste lucruri pe care le am eu in cap pe alte planuri.
                  Dozer
                  Senior Member
                  Last edited by Dozer; 19-08-17, 00:22.
                  BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                  Comment


                  • Mai ușor de īntreținut īnseamnă că pe pielea īnchisă la culoare se văd foarte ușor toate defectele ( zgārietură, crăpături, diferențe de nuanțe de la frecare, etc). Pe cea deschisă la culoare sunt mult estompate astea. De fapt voiam să zic că pielea deschisă la culoare arată mai bine īn timp față de cea īnchisă la culoare. Plus exact ce zice @Dozer despre mochetă, covorase.
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • De acum se poate inchide acest capitol... trecem la urmatorul.
                      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                      Comment


                      • Care este... ?
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment

                        Working...
                        X