MGH: '15 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T Lifestyle, Graphite Luster Metallic (CU1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Revizie

    1 an / 19358 km, prima revizie efectuată la dealer Honda TM.
    Schimb ulei (5w40 este recomandarea ultimă a celor de la honda), schimb filtru ulei, schimb filtre aer si polen, verificare instalație de frānare, testare electronică, total 1101 lei. Fără filtrele de aer și polen prețul ar fi fost undeva la 770 lei.

    O nemulțumire care o am este ca nu au găsit cauza unei pocnituri care se aude cānd pun prima frānă de picior la mersul īnapoi. La cea de-a doua frānă nu se mai aude, decāt atunci cānd merg īnainte și apoi īnapoi. Și cum putea fi altfel de față cu inginerul auto? Decāt normal, nu se mai auzea pocnitura. Spre seară am auzit-o din nou.

    Impresii după aproape 20k km: consum īn oraș 10.4%, după iarna ușoară am ieșit binișor, doar două pietricele ce au lăsat urme (una pe capotă, greu vizibil, una pe parbriz, greu vizibil după reparație). Consumul de ulei (cred ca 0w20, cu ăsta ar fi venit din fabrică), de la semnul joja plină cāt a fost acum un an a ajuns la jumătatea semnului (acea porțiune hașurată de pe jojă), īn litrii nu știu cāt īnseamnă.

    O altă bătaie de cap ce am avut-o este legată de geamul stānga spate care se redeschidea cānd vroiam să-l īnchid. Nu știu cum am ajuns īn situația asta, idea e ca poziționarea geamului trebuia resetată. Este o procedură standard pt asta, link aici, funcționează și pt Accord 2015.


    4L ulei au intrat


    Consumul aici este pt un drum TM-CJ, autostrada+national+localitati
    15, Accord 2.0 i-VTEC M/T, Lifestyle, Graphic Luster Metallic [gallery]
    97, VW Passat 1.9 TDI M/T, Green
    95, Audi A4 1.9 TDI, Blue

    Comment


    • #17
      mi se pare o revizie extrem de scumpa (in special piesele). Le poti comanda online de pe coxmotorparts si ajungi cred la 50-70% din pretul mentionat de tine.
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • #18
        In caz ca ai nr cu MGH si la masina te-am vazut azi dimineata la trecerea de pietoni de pe Industriilor

        Comment


        • #19
          Originally posted by ady_uaic View Post
          mi se pare o revizie extrem de scumpa (in special piesele). Le poti comanda online de pe coxmotorparts si ajungi cred la 50-70% din pretul mentionat de tine.
          La mine tot cam asa a iesit, 1000 ron schimb ulei si filtre + igienizare climatizare. La urmatoarea revizie am de gand sa schimb filtrul epurator de la clima. Stie cineva cat costa si cat de greu e de schimbat?

          Comment


          • #20
            Originally posted by BV26CAT View Post
            In caz ca ai nr cu MGH si la masina te-am vazut azi dimineata la trecerea de pietoni de pe Industriilor
            Da, eu sunt.
            15, Accord 2.0 i-VTEC M/T, Lifestyle, Graphic Luster Metallic [gallery]
            97, VW Passat 1.9 TDI M/T, Green
            95, Audi A4 1.9 TDI, Blue

            Comment


            • #21
              N-au fost buni capsunii

              Comment


              • #22
                Si mie mi se pare cam scumpa revizia. Eu la diesel unde e mai scumpa o revizie ca la benzina ies la 400lei toate filtrele oem (luate de pe cox) + 300lei - 6L de ulei 0w30
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • #23
                  Sindrom: Si manopera?
                  La mine de ex reprezinta 50% din costurile reviziei doar manopera.

                  Comment


                  • #24
                    daca ne-am lua piese de pe cox (de ex.), atunci doar manopera ar face diferenta. Oriunde la reprezentanta e mai scump decat la un service de cartier.
                    '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                    Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                    Comment


                    • #25
                      La un service de cartier iti va schimba doar uleiul si filtrele. La fiecare revizie in schimb sunt de verificat foarte multe repere care costa timp implicit bani. Cronometrul incepe de cand predai cheile fetei de la receptie ca doar si ea lucreaza pe bani.
                      Eu de exemplu trebuie sa platesc la fiecare revizie, si este specificat in factura, test de drum minim 7 km. Si cand am ridicat masina de noua din reprezentanta aveam deja in cartea service pe langa verificare si acest test de 7 km.

                      Comment


                      • #26
                        kawamoto, cu tot respectul, incearca sa mergi in Iasi la reprezentanta, si apoi la Bogdan_is. Te vei lamuri. Si nu sunt de-acord deloc cu ce spui tu (service de cartier am numit generic).
                        Cele la care faci tu referinta ca service de cartier, sunt niste baieti in spatele blocului. Insa sunt foarte multe (da, foarte) service-uri high quality, care practica preturi ceva mai mici decat reprezentanta. Eu mi-am luat-o cu CL7 la honda iasi, si n-am mai calcat pe-acolo. Eu prefer sa stiu ca masina e ok, nu sa-mi spuna cei din reprezentanta si sa plec cu gandul ca m-au asigurat ei.
                        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                        Comment


                        • #27
                          Nu ma refeream ca service de cartier la "garaj la nea Giga" ca doar asta stiu sa fac si singur.
                          Nu cred ca este asa de mare diferenta dintre o reprezentanta si acel service de care pomenesti tu in cea ce priveste costurile de manopera.
                          PS: Care sunt preturile practicate pe ora de manopera la o reprezentanta Honda in Romania? Pt curiozitatea mea personala.

                          Comment


                          • #28
                            eu de ex. la reprezentanta merg pt chestii majore sau care stiu ca cei de la reprezentanta pot face 100% (gen schimbat ulei cutie, chestii minutioase pe care altii le-ar "ghici"). dar in rest, prefer un service cu preturi mai mici (evident, daca stiu ca e calitativ). Eu de ex la CU2 nu am sarit niciodata de 8-9 mil (in uk e si mai ieftin toata treaba, maxim 100-120£). Daca merg la reprezentanta aici, pt schimb ulei+filtre ma ajunge cam 180£ (in jur de 80-90£ e doar manopera). Conteaza mult daca vii cu piesele tale la orice service.
                            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                            Comment


                            • #29
                              noa f...i ! acum vad ca honda are 5w40 si 0w20. momentan bag 0w20. oare care e faza.de ce doua vascuozitati?

                              Comment


                              • #30
                                e ok 5w40 la 20.000 km?
                                '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                                Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                                Comment

                                Working...
                                X