MGH: '15 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T Lifestyle, Graphite Luster Metallic (CU1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by ady_uaic View Post
    e ok 5w40 la 20.000 km?
    Nu ma pricep, poate ar trebui sa ne lumineze cei care se stiu cu deastea.

    Legat de preturi pt materiale si preturi manopera, eu am facut o simulare de pret reprezentanta vs cox, vezi poza, ar fi o reducere de 38% in cazul meu (~60 euro, e ceva).
    Avand masina in garantie a trebuit sa merg la reprezentanta, si pt prima incercare m-am lasat pe mana lor. Probabil ca filtrul de polen l-as putea schimba eu si astfel imi raman bani de o pizza. Nu stiu cum e cu filtrul de aer la motor, daca se poate schimba acasa fara a afecta garantia.

    15, Accord 2.0 i-VTEC M/T, Lifestyle, Graphic Luster Metallic [gallery]
    97, VW Passat 1.9 TDI M/T, Green
    95, Audi A4 1.9 TDI, Blue

    Comment


    • #32
      Salut tuturor,

      Ma uit la ce preturi de revizie vehiculati voi si nu-mi vine sa cred.
      Eu sunt la al doilea Accord 2.0 Executive si din 2010, in fiecare an, n-am platit mai mult de 600 de lei/revizie, inclusiv TVA, cu ulei Mobil 1+filtre+verificarile standard, la Carpati.
      M-am uitat pe factura: ultima data in oct 2015 = 590,36 lei.
      Doar cand am vrut ulei Honda (care de fapt e Motul, ceea ce e f bine) s-a dus la 712,80 lei si asta pt ca Asko nu are Mobil.
      Eu am fost f multumit de Mobil, pt ca la prima masina imi consuma sub 0,2 l/10000 km.
      Legat de semnele de pe joja, diferenta de volum dintre semnul max si min este de 1 litru, deci daca a scazut la 1/2, inseamna ca a consumat aprox 0,5 litri.
      La 20k, inseamna 250 ml/10k, deci cam tot cat la mine, adica excelent.
      Honda Accord 2014 2.0 i-VTEC M/T, Executive, Graphite Luster Metallic
      Honda Accord 2009 2.0 i-VTEC M/T, Executive, Grey Volcano
      Toyota Avensis 2001 2.0 D-4D M/T Luna, Silver => monumentul fiabilitatii

      Comment


      • #33
        Ai sunat la Asko, cum e cu 5w-40? Mie nu imi place ce vad.
        As fi căutat 0w30 cu ACEA A3/B3, dar verifica norma din carte mașinii mmai si ocolește C-urile; C2, C3.


        5w-40 A3/B4 ar fi ideal pentru TDI avand HTHS > 3,5 centipoise.

        Comment


        • #34
          De cand e uleiul Honda Motul?

          Inainte 2006-2012 era idemitsu si din 2013 e Castrol Proffesional H

          in plus parca de fabrica era 5w30 pe motoarele i-ctdi
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #35
            Originally posted by MGH View Post
            Nu ma pricep, poate ar trebui sa ne lumineze cei care se stiu cu deastea.
            Citește aici: Consum ulei la Civic

            https://r.tapatalk.com/shareLink?url...3&share_type=t

            Comment


            • #36
              Legat de sunete facute la franare, eu patesc sa aud de fiecare data cand plec de pe loc, un pocnit de la rotile din spate, dar numai dupa ce a stat masina peste weekend nemiscata si cu frana de mana trasa. Cred ca daca o las o perioada nemiscata, se lipesc placutele de frana de discuri, si cand plec de pe loc se dezlipesc cu zgomot.
              Am mai observat ca discurile de frana au mereu un strat fin de rugina, chiar si de pe o zi pe alta, mai ales toamna, si se aude un fasait/scartait incet la franare usoara. Dupa drumuri lungi nu se mai aude acel sunet.
              Alta chestie observata e ca scartie usor pedala de ambreiaj atunci cand ploua, imi aduce aminte de vechiile Dacia, la care la majoritatea scartia pedala. Dupa ce se incalzeste vremea, nu se mai aude acel scartait, doar click-ul acela specific problemei pedalei de ambreiaj de la Honda Accord.

              Comment


              • #37
                Si la mine era pocnetul acela. N-o mai las cu frina de mina trasa si s-a rezolvat.
                Si cu rugina la discuri daca a plouat sau e umiditate mare in atmosfera tot asa, un soi de fisiit/scirtiit la prima frinare, pina se duce stratul de rugina. M-am obisnuit sa dau 2 frine usoare in primele sute de metri si gata. Ce probleme avem si noi...
                "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                Comment


                • #38
                  Originally posted by ticker View Post
                  De cand e uleiul Honda Motul?

                  Inainte 2006-2012 era idemitsu si din 2013 e Castrol Proffesional H
                  Asa mi-au spus anul trecut ori la Asko, ori la Carpati, nu mai tin minte.
                  Poate ii intrebati pe Asko chestia asta la INH, daca vin si ei acolo.

                  Am setat "subscribe" pe mail la thread si n-am primit nimic, trebuia sa mai fac ceva?
                  Honda Accord 2014 2.0 i-VTEC M/T, Executive, Graphite Luster Metallic
                  Honda Accord 2009 2.0 i-VTEC M/T, Executive, Grey Volcano
                  Toyota Avensis 2001 2.0 D-4D M/T Luna, Silver => monumentul fiabilitatii

                  Comment


                  • #39
                    Jurnal de bord, 40000 km.


                    Reviziile anuale, aprox la fiecare 20k km, le-am facut la dealer in TM, 1100 RON (ulei, filtre, inspectie generala).

                    La 40k km am facut primul schimb de placute frana fata-spate, originale, in service dealer - foarte scump (1200 RON).
                    Dupa schimb, intrebati fiind, mi-au zis ca pot sa vin cu placutele/discurile mele, dar sa fie originale. Urmatorul schimb, inclusiv discuri (must have), undeva la 80k km.

                    Inlocuire cleme (plastic) ornament stanga parbriz (vezi poza).

                    Impresia generala despre masina este una buna, spre foarte buna.
                    As fi zis foarte buna daca nu existau urmat.:
                    • motorul e destul de sensibil la plecarea de pe loc, trebuie turat mai mult decat sunt eu obisnuit
                    • tapiteria textila de pe scaune pare ca se roade prea usor, estimez ca la 100k km va trebui schimbata (scaun sofer)
                    • stergatoarele de parbriz parca nu apasa omogen pe toata suprafata (idei, sugestii, cu ce inlocuiesc?)
                    • consumul inca este mare, intr-un oras ca TM astazi nu scad sub 11.5%, zic "TM astazi" pt ca e un calvar sofatul in TM, foarte multe santiere => drumuri inchise si ingramadeala maxima pe cateva rute deschise

                    De apreciat:
                    • confort, spatiu bagaje, clima/caldura
                    • vizibilitate foarte buna, niciun impediment aici
                    • manevrabilitate foarte buna, cutie, schimbator, volan, media




                    15, Accord 2.0 i-VTEC M/T, Lifestyle, Graphic Luster Metallic [gallery]
                    97, VW Passat 1.9 TDI M/T, Green
                    95, Audi A4 1.9 TDI, Blue

                    Comment


                    • #40
                      Ai schimbat placutele la 40.000 km? Cum reusesti?
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Delphi View Post
                        Ai schimbat placutele la 40.000 km? Cum reusesti?
                        cum reusesc sa merg asa mult cu ele? sau asa putin?
                        15, Accord 2.0 i-VTEC M/T, Lifestyle, Graphic Luster Metallic [gallery]
                        97, VW Passat 1.9 TDI M/T, Green
                        95, Audi A4 1.9 TDI, Blue

                        Comment


                        • #42
                          Asa putin.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Delphi View Post
                            Ai schimbat placutele la 40.000 km? Cum reusesti?
                            Merge cu ea "..like a hurricane..."..!
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • #44
                              Man ... nu stiu. nu mi se pare ca merg tare.
                              Sunt curios colegii cu acelasi Accord la cati km au schimbat primele placute, cele din fabrica.
                              15, Accord 2.0 i-VTEC M/T, Lifestyle, Graphic Luster Metallic [gallery]
                              97, VW Passat 1.9 TDI M/T, Green
                              95, Audi A4 1.9 TDI, Blue

                              Comment


                              • #45
                                depinde de multi factori uzura discurilor. Timisoara la fel ca si in Bucuresti este foarte aglomerat si uzura se face simtita in plus daca ai mers sportiv se vor uza mai repede. Eu am schimbat la a mea in 35-40k discurile. Daca ai un mers mai sportiv iti recomand un upgrade pentru discuri si placute, costul nu difera cu mult fata de cele OEM

                                Comment

                                Working...
                                X