SCORPIONUL NEGRU: '15 Honda Accord 2,2 i-DTEC M/T Lifestyle, Modern Steel Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca faci la 10k revizia si mergi 20k km pe an, atunci una e revizie intermediara si are manopera mai mica.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • Ai idee ce cuprinde aceasta revizie, in afara de schimbat filtrele si uleiul, si cat costa?
      Ma gandesc ca acest lucru il poate face orice service, iar pretul nu sare de 100 de lei.
      Reprezentanta are grija sa faca mai mult decat acest lucru?
      De ex. :-Daca cer sa imi verifice directia( unghiul de fuga), masina fiind in garantie, ma pune sa platesc?
      Daca am zgomot pe loc cand invart de volan, verifica sau imi zice ca este de la servo, ca data trecuta?
      Daca imi arata calculatorul presiunea in pneuri 2,3 iar la masurare cu un manometru, am 2,2, cine imi pune de acord aceste 2 lucruri, sau am pretentii prea mari, sa se coreleze ce arata la bord cu ce presiune am real in cauciuc?
      Daca cer sa se uite la masina, sa verifice, macar vizual masina, sa curete sau sa regleze ce gaseste, daca gaseste ceva, o face fara sa imi ceara bani?
      Cam asta astept eu sa faca o reprezentanta, sa aiba grija de masina mea, cumparata de la ei, in garantie, fara sa ma taxeze doar ca indraznesc sa intru pe usa lor.
      Si pentru ca eu am grija sa ii fac schimburile la 10k, sa primesc un bonus = pret mic pentru manopera la revizia intermediara!
      Asa lumea nu mai pleaca sa isi faca aceste revizi pe unde gasesc, service-uri decente care au si ei masini in lucru si nu carute.
      Astept raspuns, de la cineva care este in domeniu, daca se poate raspunde argumentat si cinstit!
      scorpionul negru
      Senior Member
      Last edited by scorpionul negru; 16-08-16, 16:44.

      Comment


      • Din pacate nu, ma astept sa aiba mai putine verificari de facut, sa coste cam jumatate si sa se schimbe ulei si flitre.
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • Ma gandesc ca acest lucru il poate face orice service, iar pretul nu sare de 100 de lei.
          Reprezentanta are grija sa faca mai mult decat acest lucru?
          De ex. :-Daca cer sa imi verifice directia( unghiul de fuga), masina fiind in garantie, ma pune sa platesc?
          Daca am zgomot pe loc cand invart de volan, verifica sau imi zice ca este de la servo, ca data trecuta?
          Daca imi arata calculatorul presiunea in pneuri 2,3 iar la masurare cu un manometru, am 2,2, cine imi pune de acord aceste 2 lucruri, sau am pretentii prea mari, sa se coreleze ce arata la bord cu ce presiune am real in cauciuc?
          Daca cer sa se uite la masina, sa verifice, macar vizual masina, sa curete sau sa regleze ce gaseste, daca gaseste ceva, o face fara sa imi ceara bani?
          Cam asta astept eu sa faca o reprezentanta, sa aiba grija de masina mea, cumparata de la ei, in garantie, fara sa ma taxeze doar ca indraznesc sa intru pe usa lor.
          Si pentru ca eu am grija sa ii fac schimburile la 10k, sa primesc un bonus = pret mic pentru manopera la revizia intermediara!
          Asa lumea nu mai pleaca sa isi faca aceste revizi pe unde gasesc, service-uri decente care au si ei masini in lucru si nu carute.
          Astept raspuns, de la cineva care este in domeniu, daca se poate raspunde argumentat si cinstit!
          scorpionul negru
          Senior Member
          Last edited by scorpionul negru; 16-08-16, 16:52.

          Comment


          • Nici pana in ziua de azi nu am primit rasuns de la Honda Nord in legatura cu schimbarea manerului imbracat in piele a schimbatorului de viteza, care se cojeste de vopseaua neagra data pe el, dedesupt fiind gri.
            Cata seriozitate arata asta?
            Toate problemele de mai sus au fost descrise de mine mai sus, patite tot cu reprezentanta Honda Nord, care da dovada de consecventa in rezolvarea problemelor aparute!!!
            Doar banii se pare ca sunt pe primul loc, clientul ramane undeva prin aer, sau masca de factura pusa sub nas.

            Comment


            • Nu sunt in domeniu, dar s-a mai discutat, ce-i drept in alte topicuri.

              Fiind din Bucuresti ai optiunea sa alegi: Honda Nord, Carpati si Asko. Asta e un mare avantaj fata de colegii din provincie.
              In plus nimeni nu zice sa nu mergi la un service unde ai incredere ca oamenii care se ating de masina ta o vor trata cum trebuie.

              Referitor la Asko (sau alt sevice autorizat de Honda Trading) vs service de cartier si preturi argumentele sunt urmatoarele:

              Garantie pe piese si manopera vs garantie limitata sau deloc
              Salarii decente la mecanici platite pe contract de munca vs munca la gri (sal minim plus restul la negru)
              Tehnicieni specializati monomarca (sau ma rog 1-2-3 marci) in tara sau afara vs not
              Le trec aceleasi produse prin mana (fara risc sa faca ceva in necunostinta de cauza) vs not.
              Stiu cum trebuie sa mearga masinile din practica, nu teoretic (zgomote, senzatii etc)
              ITM, avize, autorizari vs asa-si-asa
              Spatiu modern mare (cu cheltuieli si impozite pe masura) vs spatiu mic si vechi, neintretinut
              si probabil lista continua, dar nu imi aduc aminte...

              Desigur, poate te intrebi dar de ce trebuie sa le platesc eu pe astea, la care raspunsul e ca asa functioneaza economia de piata. Nimeni nu isi ia S Klasse la uber ca sa isi plimbe clientii la aceeasi bani cu cineva care are un Passat de 5 ani vechime...
              Dupa cum ziceam mai sus exista optiuni mai ieftine care ti se pot potrivi mai bine.

              Referitor la servicii, eu cred ca au suferit, dar si pentru ca cererea e in continuare mare pentru serviciile lor.
              Si sunt multi HF din Bucuresti care merg de ani de zile (in cazul meu 8) la Asko desi e cel mai scump dealer Honda din Bucuresti.
              Si chiar nu cred ca are careva bani de aruncat.
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • Observ că ești supărat pe reprezentanțe ( sau pe service-urile lor ). Dacă nu îți este clar ce primești pentru banii ceruți, de ce mergi la service? Că mie mi se pare normal să știi pe ce dai banii. Sună la ei și vezi ce lucrări și verificări sunt incluse în tarif.
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • Referitor la Asko nu am ce sa reprosez, chiar asa cum ai spus, sunt cei mai buni! Am fost la ei o data si o sa revin.
                  Da, sunt suparat pe Honda Nord, asa cum trateaza ei problema intre client aflat in garantie cu masina si ei ca reprezentanta. Nu recomand acest service!
                  Argumentele aduse de ticker sunt corecte, si ma determina sa sun la service sa ii intreb cum sta treaba cu reviziile intermediare.
                  Multumesc pt raspuns ( ticker, KMR)!

                  Comment


                  • Originally posted by scorpionul negru View Post
                    Ma gandesc ca acest lucru il poate face orice service, iar pretul nu sare de 100 de lei.
                    Reprezentanta are grija sa faca mai mult decat acest lucru?
                    De ex. :-Daca cer sa imi verifice directia( unghiul de fuga), masina fiind in garantie, ma pune sa platesc?
                    Daca am zgomot pe loc cand invart de volan, verifica sau imi zice ca este de la servo, ca data trecuta?
                    Daca imi arata calculatorul presiunea in pneuri 2,3 iar la masurare cu un manometru, am 2,2, cine imi pune de acord aceste 2 lucruri, sau am pretentii prea mari, sa se coreleze ce arata la bord cu ce presiune am real in cauciuc?
                    Daca cer sa se uite la masina, sa verifice, macar vizual masina, sa curete sau sa regleze ce gaseste, daca gaseste ceva, o face fara sa imi ceara bani?
                    Cam asta astept eu sa faca o reprezentanta, sa aiba grija de masina mea, cumparata de la ei, in garantie, fara sa ma taxeze doar ca indraznesc sa intru pe usa lor.
                    Si pentru ca eu am grija sa ii fac schimburile la 10k, sa primesc un bonus = pret mic pentru manopera la revizia intermediara!
                    Asa lumea nu mai pleaca sa isi faca aceste revizi pe unde gasesc, service-uri decente care au si ei masini in lucru si nu carute.
                    Astept raspuns, de la cineva care este in domeniu, daca se poate raspunde argumentat si cinstit!

                    In manualul de utilizare al autovehiculului exista un plan de intretinere dat de catre producator. Pe langa acesta, in caietul de service cred ca sunt descrise mai concret operatiunile respective (nu sunt sigur, nu am la indemana carticica).

                    Pe langa aceste informatii care ne sunt si noua puse la dispozitie, cred ca reprezentanta o fi avand in sistem toate operatiunile care trebuie efectuate la 10k, 20k, nk km. Pe baza acestor operatiuni ar trebui sa fie normata fiecare interventie la masina (zice logica mea).


                    Referitor la intrebarea cu unghiul de fuga: daca le semnalezi ca ar fi o problema cu directia sau le spui simptomele si ei ajung la concluzia ca ar putea fi unghiul de fuga, ar trebui sa il verifice. Contra cost sau nu, sincer nu stiu daca intra sub incidenta garantiei. Trebuie clarificat unde te incadrezi.

                    Referitor la intrebarea cu presiunea in pneuri: la o diferenta de 0,1 bar intre ceea ce afiseaza softul masinii si ceea ce masori cu un manometru extern, pe mine nu m-ar deranja si as considera inca admisibil (probabil 0,2 bar diferenta m-ar enerva). Depinde de persoana mai mult, dar e bine sa ai pretentii pentru ceea ce platesti.


                    Referitor la intrebarea cu verificatul masinii si reglaje la ceea ce nu gaseste in ordine: din nou, in primul rand se efectueaza operatiunile aferente reviziei. Daca ai garantie, trebuie sa efectueze anumite operatiuni suplimentare? Poate te lamureste cineva in domeniu sau poate reusesti sa te informezi mai bine.


                    Sunt de partea ta, sunt si eu utilizator, insa incerc sa vad situatia cat mai obiectiv.


                    Sper ca nu te superi ca nu sunt in domeniu, dar macar am fost cinstit

                    Comment


                    • Multumesc scarr, este adevarat, sunt descrise operatiunile la reviziile intermediare, pe pagina dealer-lui.
                      Ce am patit eu cu cei de la Honda Nord : mecanicul observa ca rotile fata prezinta o dunga pe exterior de uzura, mica.Se pronunta ca ar putea fi si de la unghiul de fuga, pt ca daca era de la presiune scazuta era si pe interior, roata stg cu uzura putin mai evidenta.
                      Eu cer sa verifice unghiul, raspunsul sefului de acolo este ca trebuie sa platesc 180 lei pt efectuarea directiei. Este logic?
                      Mai sunt si celelalte reclamatii, nerezolvate.
                      O sa ma programez la Asko, pt revizia intermediara, dupa ce imi cumpar cele necesare schimbului.
                      Multumesc inca o data pt raspunsuri!
                      scorpionul negru
                      Senior Member
                      Last edited by scorpionul negru; 17-08-16, 08:53.

                      Comment


                      • Verificarea unghiurilor ( și reglarea lor ) va fi pe bani, la orice service. Sunt multiple cauzele care pot duce la dereglarea acestora. Pe de altă parte, dacă era de la presiune scăzută, era ușor de verificat.
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • Salut,
                          Masina are 22k, am schimbat cauciucurile de vara cu cele de iarna, recomand pt cei care vor sa.si cumpere cauciucuri de iarna, marca Nokian, eu sunt f multumit de ale mele, model DR4, achizitionate acum un an, am postat mai sus despre asta. Sunt f.silentioase, f.sigure pe vreme ploioasa si zapada. Nu am mai folosit azot, la umflarea lor, nu se simte difernta.
                          Am folosit cateva sezoane, azot in anvelope,, dar tot am avut diferente de presiune in timpul rulajului( depasind 0,2bar) sau la schimbarea de temeratura, afara. Asa ca am cumparat un manometru bun, un compresor auto, micut, cand constat ca trebuie sa refac presiunea, si am timp, o fac personal daca nu la o vulcanizare. Lichid de parbriz am gasit la Kaufland, -30C, produs in UE(30 lei/5 l), miroase placut si are putere de curatare, fara sa lase urme pe parbrizb. Tot aici au si spray de dezghetare rapida geamuri, racleta.
                          Am cumparat o sufa din cablu de otel, pt tractiune, cabluri pt baterie, in caz ca este nevoie. Ma gandesc si la o pereche de lanturi, inca nu sunt hotarat( daca plec in iarna asta, departe de casa)
                          Vine iarna, asa ca va sfatuiesc sa va dotati cu tot ce va trebuie, evitati situatia sa dati banii multi sau sa nu le gasiti, atunci cand aveti nevoie.
                          Am schimbat manerul de la schimbatorul de viteza, pe garantie, era vopsit in negru, se scorojise deja( intr-un an, de la achizitionarea masinii), in jurul inelului ornament, din aluminiu. Cel nou este ok, calitativ, pare nevopsit. Am facut verificarea de iarna, gratuita, oferita de Honda Nord, masina este pegatita pentru iarna.
                          Revizia intermediara, am facut.o la service autorizat( luna septembrie), nu reprezentanta, cu uleiul meu si filtre, pret 80 lei. Am stat langa masina, asiguranduma ca totul este facut cum trebuie. In acesti bani mecanicul a facut control vizual, manual cu masina pe elevator. Mecanic si electric, totul ok! La revizia obligatorie de 1an/ sau din 20k in 20k, voi merge la o reprezentanta Honda.
                          Va urez sa aveti o iarna usoara, ferita de evenimente nedorite, sa aveti parte de bucurii si un AN NOU, fericit cu toti cei dragi alaturi!
                          scorpionul negru
                          Senior Member
                          Last edited by scorpionul negru; 25-11-16, 16:06.

                          Comment


                          • Salut,
                            Masina are 22k, am schimbat cauciucurile de vara cu cele de iarna, recomand pt cei care vor sa.si cumpere cauciucuri de iarna, marca Nokian, eu sunt f multumit de ale mele, model DR4, achizitionate acum un an, am postat mai sus despre asta. Sunt f.silentioase, f.sigure pe vreme ploioasa si zapada. Nu am mai folosit azot, la unflarea lor, nu se simte difernta. Am folosit cateva sezoane, dar tot am avut diferente de presiune in timpul rulajului sau la schimbarea de temeratura, afara. Asa ca am cumparat un manometru bun, un compresor auto, micut, cand constat ca trebuie sa refac presiunea, si am timp, o fac personal daca nu la o vulcanizare. Lichid de parbriz am gasit la Kaufland, -30C, produs in UE(30 lei/5 l), miroase placut si are putere de curatare, fara sa lase urme pe parbriz.bTot aici au si sprey de dezghetare rapida geamuri, racleta. Am cumparat o sufa din cablu de otel, pt tractiune, cabluri pt baterie, in caz ca este nevoie. Ma gandesc si la o pereche de lanturi, inca nu sunt hotarat.
                            Vine iarna, asa ca va sfatuiesc sa va dotati cu tot ce va trebuie, evitati situatia sa dati banii multi sau sa nu le gasiti, atunci cand aveti nevoie.
                            Am schimbat manerul de la schimbatorul de viteza, pe garantie, era vopsit in negru, se scorojise deja, pe langa inelul ornament, din aluminiu. Cel nou este ok, calitativ, pare nevopsit. Am facut verificarea de iarna, gratuita, oferita de Honda Nord, masina este pegatita pentru iarna. Revizia intermediara, am facut.o la service autorizat, nu reprezentanta, cu uleiul meu si filtre, pret 80 lei. Am stat langa masina, asiguranduma ca totul este facut cum trebuie. In acesti bani mecanicul a facut control vizual, manual cu masina pe elevator. Mecanic si electric, totul ok! La revizia obligatorie de 1an/ sau din 20k in 20k, voi merge la o reprezentanta Honda.
                            Va urez sa aveti o iarna usoara, ferita de evenimente nedorite, sa aveti parte de bucurii si un AN NOU, fericit cu toti cei dragi alaturi!

                            Comment


                            • Imi recomanda cineva ce placute de frana sa pun pe masina?
                              La verificare, mecanicul mi-a recomandat sa le schimb in 2k-4k max.( am 22k, cam devreme totusi).
                              Ma gandesc la ATE, ce parere aveti?

                              Comment


                              • SCORPIONUL NEGRU: '15 Honda Accord 2,2 i-DTEC M/T Lifestyle, Modern Steel Metallic

                                OE Coxmotorparts sau Rădăcini.
                                EBC Green de pe forum.
                                https://r.tapatalk.com/shareLink?url...3&share_type=t


                                Sent from my iPhone using Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X