SCORPIONUL NEGRU: '15 Honda Accord 2,2 i-DTEC M/T Lifestyle, Modern Steel Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Multa bafta la infundat filtrul de particule.

    Comment


    • #32
      SCORPIONUL NEGRU: '15 Honda Accord 2,2 i-DTEC, 11.06.2015

      Manualul interzice utilizarea aditivilor si tratamentelor alternative dar daca ai DPF restrictiile sunt si mai mari. Esti limitat la uleiul HC si recomandările constructorului īnsă poti alege un ulei cu un conținut de baza sintetica cat mai ridicat. Mai bine Diesel aditivat corespunzător, MOL Evo sau EfixS 55 in locul tratamentelor de motor, injectoare si alte asemenea.


      Sent from a toy that has more power than all of NASA back in 1969 when it sent two astronauts to the moon, of course, using Tapatalk.

      Comment


      • #33
        Sfatul meu este ca dupa terminarea asa zisului "rodaj" sa schimbi vitezele dupa ce treci in fiecare treapta de 3000 rpm. Vei avea o viata lunga a turbinei si masina va raspunde perfect in plaja 2000-3000 in care turbina se deschide si isi face treaba. Nu merge cu masina mult timp subturat (1500-2000rpm). Legat de locatiile de unde sa cumperi motorina, eu personal cred ca poti lua de la orice benzinar cunoscut: Petrom, Rompetrol etc. (nu lua de la firme necunoscute). Am citit un topic in care se spunea ca in anumite zone ale tarii toti benzinarii cunoscuti iau de la acelas furnizor zonal. Concluzia o trageti singuri.

        Comment


        • #34
          Benzinariile isi aditiveaza singure combustibilii, din cate am auzit.
          De aici si diferentele intre benzinariile aceluiasi lant.

          P.s. Am mers cumva marti sau miercuri cam pe acelasi traseu? (Calea Grivitei - Mogosoaia)?
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #35
            Originally posted by scorpionul negru View Post
            in oras merg cu 2000 turatii, pana trec de 1000 km , dupa care am sa ridic la 2200-2400.
            Exista vreo formula de calcul cu care ai obtinut aceste valori absolute ale turatiei?
            Am vazut ca soferii RATB tin motorul mult mai jos in ture, oare la ei, citez, se deschide turbina?
            Doar sunt profesionisti, sigur stiu ce fac.
            "Se merita" sa o turezi asa tare?

            Comment


            • #36
              Catalin, zau daca am vazut om mai Gica Contra decat tine. Mi se pare ca esti contra doar de dragul de a fi.
              Iar replicile tale ma lasa masca.
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #37
                mod edit: pauza o luna
                ramm
                omu cu warnu'
                Last edited by ramm; 20-06-15, 17:43.

                Comment


                • #38
                  Eu cred ca cea mai buna "formula" este sa citesti ce scrie in cartea masinii. Tin minte ca la al meu acoord 2.0 model 2007 erau mentionate in carte intervalele de viteza la care este recomandat sa fie schimbate treptele de viteza. In ture imi iesea ceva de genul 2800 rot/min.

                  Comment


                  • #39
                    ticker( P.s. Am mers cumva marti sau miercuri cam pe acelasi traseu? (Calea Grivitei - Mogosoaia)?)
                    Nu am fost eu, nu am drum de obicei pe acolo.
                    Multumesc pentru sfaturi, nu am de gand sa pun aditiv de motorina, doar am intrebat, la vechea masina( Avensis 2008), a fost ok, iarna, dar nu avea DPF.
                    In carte scrie ca in prima 1000 km sa nu turezi motorul , fara accelerari, franari bruste si tractari. Asa ca in oras merg mai calm decat imi este felul, in aceasta prima 1000.
                    Daca stau sa ma gandesc bine, imi dau seama ca masina isi pune amprenta pe felul meu de condus, se formeaza o legatura intre mine si motor.
                    Pana acum, in cei 21 de ani de sofat, nu am simtit placerea de a conduce de cat in primii 3-4 ani, in rest devenise rutina, chiar in ultimul timp, din cauza aglomeratiei, imi pierdusem gustul, ca sa zic asa. Dar ACUM este o adevarata placere sa stai la "mansa", este adevarat ce am citit pe la altii, e ceva acolo care te tine si te infesteaza cu microbul honda.
                    Totusi ca remarca:
                    -motorul este putin cam zgomotos, fata de cel de pe Avensis, poate este doar parerea mea, dar asa il aud.
                    -suspensia este mai sport, dar nu ma deranjeaza,
                    -portbagajul si spatiul din spate cam mic( la picioare).
                    Astea ca minusuri, dar care sincer nu le mai dai atentie odata urcat la volan.
                    scorpionul negru
                    Senior Member
                    Last edited by scorpionul negru; 20-06-15, 14:00.

                    Comment


                    • #40
                      Salut,
                      Am trecut de prima 1000 km, cu un consum mediu de 8l, in oras de aprox. 9,5l si 5,5l in afara.
                      Nu am ce sa mentionez, amandoi suntem in rodaj,
                      Plecam peste cateva zile in concediu, o sa facem aproape 5000 km, dupa ce revin, o sa avem ce povesti.
                      Va urez concediu placut la toti, fara evenimente!

                      Comment


                      • #41
                        Fain consum afară. Asta e modelul de 148 CP?
                        Concediu plăcut, să fiți feriți de accidente și de orice neplăceri (btw, ai garanție extinsă, asta implică multe precum și asistență rutieră ... mi-a adus și mie aminte dealerul azi să merg s-o ridic).
                        15, Accord 2.0 i-VTEC M/T, Lifestyle, Graphic Luster Metallic [gallery]
                        97, VW Passat 1.9 TDI M/T, Green
                        95, Audi A4 1.9 TDI, Blue

                        Comment


                        • #42
                          Multumesc frumos!
                          Motorul are 150 CP, 110Kw. Cat despre Asistenta Rutiera Honda, am reusit sa.mi inscriu masina in program, dupa o indelungata insistenta( probleme de logistica), masina fiind noua, am gratuit acest serviciu, timp de 3 ani! Multumesc Honda!

                          Comment


                          • #43
                            Am o intrebare: in primi 10000 km ati avut consum de ulei( ma intereseaza motorul diesel). Avand in vedere ca am sa rulez cu viteza constanta de autostrada, pe timp de zi, cu temperaturi de 36-40 grade, este nevoie sa imi iau la mine un litru de ulei pt. completare?
                            Multumesc anticipat pt. raspuns!

                            Comment


                            • #44
                              Daca vrei sa iei cu tine ulei pentru completare, ia-ți. Dar numai de la Honda avānd in vedere garanția si mai cu seama "kulanta".


                              Sent from a toy that has more power than all of NASA back in 1969 when it sent two astronauts to the moon, of course, using Tapatalk.

                              Comment


                              • #45
                                Ce treaba are uleiul cu garantia? Daca o sa te uoiti peforum majoritatea folosim alte marci de uleiuri (ce-i drept unele bune - Motul, Eneos, Total Quartz 9000 Energy, Fuchs).
                                Uleiul clientului nu invalideaza garantia, decat daca problema apare din cauza uleiului. Dar cu un ulei bun nu vor aparea probleme niciodata.
                                ticker
                                Administrator
                                Last edited by ticker; 09-07-15, 15:13.
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X