SCORPIONUL NEGRU: '15 Honda Accord 2,2 i-DTEC M/T Lifestyle, Modern Steel Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SCORPIONUL NEGRU: '15 Honda Accord 2,2 i-DTEC M/T Lifestyle, Modern Steel Metallic

    Buna seara,
    De astazi sunt posesorul unui Accord de 2.2i-DTEC,
    am semnat actele si m-am urcat la volanul ei, in drum spre casa m-am simtit cuprins de o stranie emotie, ca un incepator....
    Nu pot inca sa leg prea multe cuvinte...citisem despre Honda, nu eram asa convins, acum am realizat ca este adevarat, te poti indragosti si la "batranete", dupa 7 casatorii( a se citi masini).
    Am sa postez poze cu ea si am sa tin un jurnal in ceea ce o priveste, in seara asta am sa pot dormi linistit, de 2 saptamani ma lupt sa o iau....
    Masina am achizitionat.o de ASKO( super de treaba consultantul de vanzari Cosmin, ii multumesc pentru toata silinta de care a dat dovada si de ajutorul pe care l-am avut pe tot parcusul derulari contractului),era ultima masina pe motorina.
    Va urez toate cele bune, o seara faina!

  • #2
    Sa ai noroc de ea. Sa inteleg ca e noua?
    Ce echipare si culoare are?
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Sa o conduci cit mai multi km. fara probleme.

      Comment


      • #4
        Inca un viitor client multumit. Bravo, Doc!

        Comment


        • #5
          Sa te poate cu placere!

          @catalin: ce legatura am eu???
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #6
            sa o stapanesti cu placere!
            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

            Comment


            • #7
              Sa o alergi cu placere si fara probleme!
              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

              Comment


              • #8
                Felicitari. Kilometrii frumosi si fara incidente.
                Parca iti pare rau ca se termina drumul, asa-i? Nu te-ai mai da jos din ea.
                15, Accord 2.0 i-VTEC M/T, Lifestyle, Graphic Luster Metallic [gallery]
                97, VW Passat 1.9 TDI M/T, Green
                95, Audi A4 1.9 TDI, Blue

                Comment


                • #9
                  Felicitari pentru achizitie ! Multi km fara probleme !

                  Comment


                  • #10
                    Salut,
                    In primul rand tin sa va multumesc la toti pentru primirea caluduroasa de pe forum.
                    Accordul meu este nou, are culoarea modern steel metallic, echipare lifestyle.
                    Am facut primi 50 de km cu Accord-ul, si sunt de acord ca avem multe de invatat unul de la altul, este inceputul unei relatii de contopire a omului cu masina, de a simti cand te asezi in scaunul ei ca este parte din tine.
                    Dar deja stiti toate astea, asa ca va vorbesc ca sa va plitisesc.
                    Eu am avut ultima masina o Toyota Avensis, 2l, D-4D, cumparata tot de noua, acum 7 ani, de care abia m-am despartit.
                    La plecarea ei am simtit un gol in mine, nu credeam ca atat de repede se poate vindeca o rana ,am uitat de regrete si sunt f. multumit de alegere facuta.
                    Astazi,pe cand conduceam masina spre casa, m-am trezit ranjind, multumit, in timp ce gandul de mai sus se scurgea prin mintea mea.
                    DA! este altceva, este o HONDA!
                    Va intreb cate ceva: am impresia ca motorul este cam zgomotos, de la 2200 in sus, fata de cel de pe Toyota, acceleratia este f promta si ma face sa supraturez un pic motorul la plecarile de pe loc, am sesizat cat de promt raspunde, fara lag, la Toyota trebuind sa calci bine acceleratia.
                    Deci este normal sa aud motorul asa, cu geamul deschis parca se aude si evacuare de aer( nu stiu cum sa ma exprim), se simte forta in el, asta e sigur?
                    de la service am aflat ca uleiul folosit de ei este 0-30w, se poate pune altceva( 5-30w)?
                    Filtrele de la Mann sunt OK? Montarea unui scut de motor metalic este ok?
                    Vreau sa imi cumpar eu consumabile de la inceput si sa-l obisnuiesc cu un anumit ulei( Castrol Titanium EDGE), este bine ce gandesc?
                    Astept sfaturi din experienta voastra, cunoscand mai bine acest tip de motor( diesel).
                    Va multumesc anticipat!
                    scorpionul negru
                    Senior Member
                    Last edited by scorpionul negru; 12-06-15, 22:35.

                    Comment


                    • #11
                      Incepi sa te acordezi. Te vei acorda zi de zi in primii 1000 km.
                      Vei realiza atunci cat de diferit ai perceput senzatiile de la primii zeci de km si pana la 1000 km.
                      Pana atunci have fun, nu te gandi inca la ulei, consumabile si toate cele, doar condu.
                      Last edited by MGH; 12-06-15, 23:34.
                      15, Accord 2.0 i-VTEC M/T, Lifestyle, Graphic Luster Metallic [gallery]
                      97, VW Passat 1.9 TDI M/T, Green
                      95, Audi A4 1.9 TDI, Blue

                      Comment


                      • #12
                        Legat de scut metalic ... nu are deja?
                        La a mea, 2.0 i-vtec, mi-a aratat dealerul scutul atunci cand mi-a predat masina. Asa imi aduc aminte. De ce n-ar avea si la diesel?
                        15, Accord 2.0 i-VTEC M/T, Lifestyle, Graphic Luster Metallic [gallery]
                        97, VW Passat 1.9 TDI M/T, Green
                        95, Audi A4 1.9 TDI, Blue

                        Comment


                        • #13
                          Are scut, este din plastic, si a zis ca pot pune unul metalic.
                          Dar sa am in vedere ca in caz de accident frontal, motorul nu se mai lasa in jos, asa cum a fost gandit!

                          Comment


                          • #14
                            Uleiul Honda OEM e Castrol Edge Professional H. Nu cred ca gasesti direct in magazine, dar asta e varianta dedicata Honda de la Castrol.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Ok, multumesc!
                              Merg atunci pe uleiul lor, am crezut ca folosesc Mobil1.

                              Comment

                              Working...
                              X