Modificare circuit lumini/pozitii fata (transformare in DRL)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Modificare circuit lumini/pozitii fata (transformare in DRL)

    Ma intereseaza un service sau un meserias/electrician care sa-mi modifice circuitul de lumini/pozitii fata, a.i. acestea sa fie alimentate cand pun contactul...sa le transform in DRL-uri cum ar veni.
    Ati mai auzit de o astfel de modificare...?

    Merci.
    nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

  • #2
    Chestia cu alimentarea pe contact a luminilor am rezolvat-o intr-o jumatate de ora la Asko.
    Pentru functionarea farului de faza lunga ca DRL (la 65% din intensitate) iti trebuie un modul electronic, care sa si comute pe modul normal atunci cand e nevoie, modul de care s-a mai vorbit aici pe forum.
    Toate astea ti le spun din experienta, eu folosesc asa ceva, la ambele masini din dotare si sunt foarte multumit.
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #3
      Becurile de pozitie nu sunt indicate pentru a fi folosite ca DRL din mai multe motive:
      -intensitatea luminoasa mult prea slaba, chiar daca schimbi becul cu ceva mai puternic, esti limitat de gaura prin care becul patrunde in far.
      -pozitia becului fata de oglinda nu va asigura propagarea luminii pe orizontala
      -odata cu aprinderea pozitiilor, iluminarea bordului trece in "night mode", care va fi fie prea slaba pe timp de zi, si prea puternica noaptea, fie invers.
      -renunti la utilitatea senzorului de lumina.

      Cauta un modul DRL si leaga-l pe faza lunga. E solutia optima.

      Comment


      • #4
        Un astfel de modul pe faza lunga am eu montat de peste 2 ani, merge perfect.
        2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
        Ex:
        2014 Honda Civic Executive
        2011 Honda Civic GT

        Comment


        • #5
          Ok, multumesc de info.
          Dati-mi mai multe detalii va rog. De unde iau acest modul, il au baietii de la Asko sau ei doar il monteaza...?
          Odata cu montarea acestui modul este nevoie de alt tip de bec de faza lunga sau raman cele existente...?
          (Pe pozitii vroiam sa pun un bec cu led-uri cat mai puternic, iar modificarea nu vroiam sa-mi impacteze iluminarea in bord ca aia e o lata chestie care ma enerveaza si mi se pare facuta prost.)
          nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

          Comment


          • #6
            Modulul in cauza nu-l gasesti la Asko. Acolo cel mult poti rezolva alimentarea luminilor pe contact.
            Pentru modul, ia legatura cu Cornel TOMA la 0749.586.404 si vezi daca se poate monta pe masina ta.
            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

            Comment

            Working...
            X